Kilka słów na początek

W naszym społeczeństwie najprościej jest powiedzieć, że akupunktura to wprowadzenie małych igiełek w miejsce bólu, które wskaże pacjent. Tak, jest to prawda, ale bardzo spłycona.

Pod pojęciem akupunktura kryje się zdecydowanie coś więcej. Jest to cały scenariusz medyczny mający na celu złagodzić miejsce bólu oraz skorelować równowagę energetyczną w organizmie. Narodziła się w Chinach już 2500 lat temu, kiedy znajdowała swoje zastosowanie w diagnozowaniu czy zapobieganiu chorób. Była też uznawana, jako sposób ogólnego leczenia zdrowia.

Świat naukowy cały czas się spiera czy akupunktura faktycznie działa. Jednak liczne magazyny branżowe pokazują, że te małe igiełki wpływają na działanie adenozyny. Adenozyna to aminokwas, który pojawia się w skórze bezpośrednio po urazie mając na celu złagodzić ból. Wychodzi, więc na to, że akupunktura ma bardzo dobre właściwości medyczne.

Na co działa akupunktura?

Wachlarz korzyści stosowania tego zabiegu jest bardzo okazały. Oprócz bólu fizycznego, (jak m.in. ból pleców, zębów czy zapalenia kości i stawów) akupunkturę stosują także osoby z zaburzeniami emocjonalnymi, jak m.in. depresja. Innym przypadkiem pacjentów są osoby z problemami z trawieniem, jak m.in. mdłości czy wymioty. Kolejnym rodzajem problemów, jakie pomaga rozwiązać to problemy na tle neurologicznym (migreny, choroba Parkinsona). Jest również elementem składowym rehabilitacji ludzi po udarze mózgu.

Akupunktura działa jako środek mający na celu zniwelować zmęczenie oraz być pomocną gałęzią dla osób zmagających się z uzależnieniami. Również łagodzi choroby układu oddechowego, w tym takie, jak astma czy problemy z zatokami. Ponadto niweluje zaburzenia ginekologiczne czy niepłodność. Jak widać jest tego całkiem sporo.

Pierwsza wizyta u akupunkturzysty

Pierwsza wizyta ma na celu określić historię zdrowia. Na niektóre pytania można na początku patrzeć ze zdziwieniem, ponieważ medycyna chińska zdecydowanie różni się od tej znanej nam w Europie.

Wiele pytań będą obejmować tematykę przepływu energii. Zdziwienie wywołuje również to, że nie zawsze akupunkturzysta będzie nas pytał o docelowe problem bólu z którym przyszliśmy. Na porządku dziennym jest np. prośba o zbadanie języka, kiedy przyszliśmy z problemami gastrycznymi.

Po wstępnej diagnozie specjalista umieszcza specyficzna, małe igiełka w poszczególnych miejscach na ciele. Większość pacjentów twierdzi, że nie czuje żadnego bólu, choć na początku będzie się czuło krótkie ukłucie. W zależności od akupunkturzysty igły pozostaną w ciele od 5 nawet do 60 minut. Warto sprawdzić wcześniej opinie na temat lekarza do którego chce się udać na wizytę, jeżeli ma się lęk przed igłami (choć, jak się decyduje na ten zabieg trzeba móc znosić ich towarzystwo).

Przeciwwskazania i skutki uboczne leczenia ukupunkturą

Akupunktura przeciwwskazania

Przed zabiegiem akupunktury osoby, które przyjmują rozcieńczalniki krwi powinny umówić się najpierw na konsultację. To samo tyczy się osób z zaburzeniami krwotocznymi. Skutki uboczne na które można zwrócić uwagę po zabiegi to krwawienie lub sine plamy w miejscach nakłucia. Ponadto niektórzy pacjenci narzekają na delikatne bóle. Rzecz jasna, lekarz nie powinien nigdy dzielić igieł między pacjentami, gdyż może to powodować choroby. Raczej wszyscy doskonale o tym wiedzą, ale warto kątem oka zwrócić uwagę na igłę przed zabiegiem. 

Igły raczej nie mają w zwyczaju się łamać. Jedynym groźnym aspektem tego może być przebijany organ, ale według wielu przeprowadzonych badań jest to jedynie powikłanie, które występuje u wielu, wielu pacjentów. Nigdy nie stwierdzono zgonu w jego konsekwencji.

Akupunktura to świetny sposób na próbę leczenia dolegliwości, które jeszcze nie ustały, mimo, że były podejmowane próby ich niwelowania. Pacjenci, którzy cierpieli m.in. na wszelkie bóle, stany zapalne czy problemy z oddychaniem, a dali się namówić na ten zabieg bardzo sobie go chwalili po wyjściu od specjalisty.

Skutki uboczne akupunktury

Na efekty leczenia nie trzeba czekać w nieskończoność. Wszystko jest zależne od problemu, z którym decydujemy się walczyć. Takie sytuacje, jak ból głowy czy przeziębienie mogą się niwelować już po 3 zabiegach. Jednak najczęściej akupunktura będzie miała najbardziej intensywne działanie dopiero po 10 seriach. Dla pacjentów z bardziej ciężkimi schorzeniami potrzebna będzie większa ilość, aby ta forma medycyny mogła zdziałać cuda.

Między seriami zalecane są przerwy do 6 tygodni do 6 miesięcy.

Czego nie robić przed zabiegiem?

Lekarze w tej kwestii są zgodni co do trzech zakazów przed podjęciem leczenia, a są to:

  • Brak pośpiechu i zdenerwowania przed zabiegiem. Spokojny tryb życia przez 2 godziny po nim,
  • Nie iść z pełnym brzuchem, a po zakończeniu również nie jeść przez ok. 2 h,
  • Zakaz długich kąpieli w dniu podjęcia się tej wspaniałej formy medycyny.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Ania on Porady J8.pl

Bardzo ciekawy artykuł. Wierzę, że odkryte dawno temu metody cały czas działają. Ziołolecznictwo, medycyna alternatywna, moim zdaniem często zrobią więcej dobrego niż farmaceutyki. Sama ostatnio kupiłam wkładki do butów korzystające z wiedzy o akupresurze.

by Miksa on Porady J8.pl

pomaga na różne choroby moim zdaniem, wykorzystanie igieł musi być jednak poprawne - wtedy leczenie ma sens. Jest dużo zabiegów i leczenie odbywa się różnie, często objawy ustępują szybko, a przyczyny są usuwane. Ale wiadomo, że tradycyjne badania i leczenie też jest potrzebne, bo do ważny dodatek do akupunktury

by Karol on Porady J8.pl

Jaka jest cena za jedną wizytę takiego kłucia??