Spis treści artykułu
Nawóz z drożdży dla kwiatów
Nawóz z drożdży znany jest od pokoleń, a obecnie ponownie zyskuje na popularności, jako zdrowy i naturalny sposób pielęgnacji roślin. Jest tani, ekologiczny i łatwo dostępny, a ponadto można go przygotować w warunkach domowych. Receptura stanowi doskonałą alternatywę dla wszelkich chemicznych preparatów.
Nawóz przygotowany z drożdży odżywia rośliny i stymuluje je do bujnego rozwoju. Wynika to z faktu, iż drożdże zawierają wiele cennych składników: węglowodany, wapń, fosfor, aminokwasy, białka, witaminy z grupy B, a także mikroelementy, takie jak selen, sód, chrom, żelazo, magnez oraz cynk.
Roztwór z drożdży mobilizuje rozrost systemu korzeniowego, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Może być również używany w formie oprysku. Rozpylany w ten sposób tworzy na liściach naturalną barierę przeciwko szkodliwym mikroorganizmom i infekcjom grzybowym.
Przygotowanie nawozu z drożdży
Do przygotowania nawozu wystarczą drożdże piekarnicze, cukier i woda. 1 kostkę drożdży zasypujemy 1 szklanką cukru i odstawiamy na co najmniej godzinę. Kiedy drożdże się rozpuszczą, zalewamy je 10 litrami ciepłej wody, mieszamy i zostawiamy na tydzień w celu dalszej fermentacji.
Tak przygotowany roztwór wykorzystujemy do podlewania roślin po rozrobieniu go w wodzie w proporcjach 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody. Jeżeli zależy nam na czasie, można również przygotować niesfermentowany nawóz z drożdży. W tym celu rozrabiamy kostkę drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Po godzinie odstania środek jest gotowy do użycia.
Woda używana do przygotowania preparatu powinna być wolna od chloru, dlatego warto wykorzystać tę, w której wcześniej gotowaliśmy ziemniaki lub warzywa, a nawet deszczówkę. Nawóz drożdżowy może być również przyrządzony z drożdży, którym minął już termin ważności.
Dzięki temu nie wyrzucamy, a w przemyślany sposób wykorzystujemy produkt niezdatny już do spożycia. Aby oprysk dłużej utrzymywał się na roślinach, do przygotowanego preparatu można dodać kilka kropel szarego mydła w płynie.
Co podlewać drożdżami?
Drożdże sprawdzają się jako odżywka dla roślin doniczkowych, balkonowych i ogrodowych. Ułatwiają ukorzenianie się sadzonek oraz stymulują wzrost kiełkujących w rozsadach siewek. Wspomagają kwitnienie i dojrzewanie owoców, a także ograniczają rozwój grzybów i chorób.
Polecane są do pielęgnacji krzewów i drzew, w tym iglastych takich jak sosna, jodła lub świerk. Wśród warzyw, które szczególnie lubią drożdżowy nawóz są przede wszystkim ogórki, pomidory, marchew i papryka. Oprysk z drożdży może uratować truskawki przed szarą pleśnią, ogórki przed mączniakiem rzekomym dyniowatym, a pomidory przed zarazą ziemniaczaną.
Podobnie jest w przypadku róż i różaneczników, które w zamian za naturalny nawóz z dodatkiem drożdży odwdzięczą się większą ilością pąków. Ten sam roztwór pomoże także w przypadku podniszczonego miejscowo trawnika. Wówczas wystarczy podlać nim trawę w miejscach wypalonych plam. Niesfermentowany nawóz drożdżowy zastosowany do kompostownika doskonale zasili jego mikroflorę.
Czy drożdżami można podlewać kwiaty?
Drożdże piekarnicze są naturalnym i bezpiecznym produktem, który może być stosowany także do podlewania kwiatów. Aby zasilić kwiaty drożdżami wystarczy sporządzić odpowiedni roztwór. Stosowany systematycznie stymuluje je do bogatego kwitnienia i wzmacnia ich korzenie, poprawiając tym samym ich zdolność do wchłaniania wody i składników mineralnych znajdujących się w glebie.
Drożdże zawierają grzyby jednokomórkowe, które nie zaszkodzą kwiatom, za to będą konkurować z grzybami chorobotwórczymi, dlatego stanowią dobrą barierę dla tego typu zagrożeń.
Bez odpowiedniego nawożenia skraca się okres kwitnienia kwiatów, pąki zatrzymują się w rozwoju, a kwiaty są małe i niepozorne. Większość rabat i upraw ogrodowych wymaga karmienia fosforem, magnezem, potasem i wapniem. Takie zapotrzebowanie w składniki odżywcze jest szczególnie charakterystyczne dla róż, różaneczników, orchidei i pelargonii.
Wszystkie te minerały zapewniają drożdże. Azot pozytywnie wpływa na wzrost łodyg, liści i młodych pędów. Fosfor wspomaga krzewy w przystosowywaniu się do niekorzystnych warunków środowiskowych.
Żelazo i potas zwiększają odporność roślin poprzez właściwe utrzymywanie równowagi wodno-solnej. Pierwiastki śladowe znajdujące się w drożdżach wzmacniają organizm roślin.
Jak podlewać kwiaty drożdżami?
Rośliny powinno podlewać się roztworem z drożdży nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Należy pamiętać, aby nie nawozić ich w czasie silnych upałów. Podczas podlewania roślin doniczkowych i balkonowych wystarczy wlać środek delikatnym strumieniem po sam brzeg i poczekać aż jego nadmiar spłynie do podstawki.
To co pozostanie na spodzie można zlać ponownie do konewki. Niektóre rośliny potrzebują nawadniania od dołu. Wówczas środek wlewa się do podstawka, aby ziemia miała możliwość powoli wchłonąć wilgoć. Taką metodę stosuje się do kwiatów, które kwitną cyklicznie, na przykład fiołków afrykański lub azalii.
Kiedy podlewać drożdżami?
Nawóz z drożdży można stosować przez cały rok. Ze względu na jego dobroczynne właściwości można używać go już u najmniejszych rozsad. Warto zachować umiar i podlewać rośliny w przerwach co ok. 2 tygodnie.
Najlepsza pora na podlewanie w ciągu dnia to poranek lub wieczór, ponieważ silne słońce i wysoka temperatura sprawiają, że woda znacznie szybciej wyparowuje. Oprysk natomiast można wykonywać regularnie, raz w tygodniu, szczególnie dbając o to, aby preparat znalazł się po wewnętrznej stronie liści. Najkorzystniejsze efekty przynosi nawożenie roślin w okresie ich wzrostu, od czerwca do sierpnia.
Drożdże piekarnicze pozwalają ograniczyć w ogrodach hobbystycznych ilość chemicznych środków ochrony roślin. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one cudownym lekiem na całe zło. W ekologicznej ochronie roślin najważniejsza jest profilaktyka, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Preparat na bazie drożdży tworzy warstwę ochronną na powierzchni roślin. Patogen może przebić się i wówczas ciężko jest go opanować. Dlatego warto wyprzedzać pojawienie się patogenu i na bieżąco utrzymywać na roślinie oraz w glebie grzyby antagonistyczne, pochodzące z drożdży.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Nigdy nie stosowałem nawozu z drożdży muszę go zastosować w swoim ogrodzie.