Piękny ogród wokół domu

Dom z ogrodem to spełnienie marzeń wielu osób. Kupno działki i budowa nieruchomości to dopiero początek. Oprócz wykończenia wnętrz trzeba zadbać o zagospodarowanie terenu wokół domu.

Na początku to zadanie może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak trzymając się kilku zasad, nie powinno sprawić kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Sprawdźmy co zrobić, aby cieszyć się pięknym, przydomowym ogrodem.

Co posadzić przed wejściem do domu?

To pytanie, które może mieć wiele odpowiedzi. Front naszej posesji to szczególne miejsce, które powinno być wizytówką domu. Przede wszystkim zbierz potrzebne informacje na temat stanowiska, na którym będą znajdować się rośliny. Ustal, z jakim typem gleby masz do czynienia, a także jaki jest poziom nasłonecznienia i ekspozycji na wiatr w trakcie dnia.

To podstawowe informacje, które pomogą w doborze roślin, tak aby miały szansę rosnąć i ozdabiać twój ogród. Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że rośliny rosną. Być może wydaje Ci się to oczywiste, ale nierzadko, planując zieleń przed domem mamy tendencję do zbyt gęstego sadzenia roślin. To błąd, który w późniejszym czasie może kosztować nas obumarciem części roślin lub zarośnięciem przejścia do domu.

Zatem co wybrać? Dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju krzewy. Tutaj warto zainteresować się takimi gatunkami jak jałowiec, dereń kanadyjski, barwinek pospolity, pęcherznica czy runianka japońska. Ten rodzaj roślin nie jest zbyt wymagający, więc poradzą z nim sobie nawet zupełnie początkujący. Oprócz krzewów warto zainteresować się drzewami.

Wbrew pozorom, nawet mały ogród może być nimi ozdobiony. Oczywiście w zależności od powierzchni i ewentualnej bliskości okien, należy dobrać odpowiednie gatunki. Mogą to być np. grab pospolity, wierzba, klon zwyczajny, a także pięknie kwitnąca magnolia. Całość kompozycji mogą dopełnić urzekające różnorodnością barw byliny.

Jak można zaplanować ogród wokół domu?

Ustalenie panujących na posesji warunków i wybór roślin to nie wszystko. Planując przydomowy ogród, warto zastanowić się jaki styl nas interesuje. Podobnie jak w przypadku wnętrz, ogrody mogą być projektowane w różnych stylach. Wybór jednego z nich pozwoli na uzyskanie spójnej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni.

Projektowanie ogrodu kierując się konkretnym stylem, znacznie ułatwia cały proces. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się pochyłości lub skarpy, warto zainteresować się tzw. skalniakiem. To potoczna nazwa na ogród skalny, w którym dominuje górska roślinność. Fani kontrolowanego chaosu powinni odnaleźć się w ogrodzie angielskim. W tym stylu dominuje natura, niesymetrycznie przycięta roślinność i brak symetrii.

Z kolei osoby lubiące kontrolować sytuację polubią się z ogrodem japońskim. Tam dominują fantazyjnie, ale bardzo starannie przycięte rośliny. Znajdą się tam również skały i woda pod postacią małego strumienia lub stawu. Styl wiejski to kwintesencja tradycji. Przywodzi na myśl ogród babci.

Oprócz roślin ozdobnych znajdą się w nim drzewa owocowe, grządki warzywne, a także zioła i barwne kwiaty. To tylko kilka przykładów możliwości, w jakich można zaprojektować przydomowy ogród. Jak widać, każdy ma szansę znaleźć styl, który mu najbardziej odpowiada. Takie podejście do planowania ogrodu wokół domu znacznie ułatwia cały proces, a efekt może przejść najśmielsze oczekiwania.

Jakie rośliny na rabatę przed domem?

Rabaty przed domem pozwalają nadać roślinności kształtu. To niezwykle ważne, bo dzięki geometrii całość prezentuje się estetycznie i spójnie. Oczywiście w zależności od preferencji i stylu rabaty mogą przybierać różne kształty. Koliste, kwadratowe, trójkątne, wielościenne, a także nieregularne.

Jak wykorzystać potencjał takiej przestrzeni i stworzyć harmonijną kompozycję? Przede wszystkim postarajmy się tak dobrać gatunki roślin, aby wszystkie w jednej rabacie miały podobne wymagania co do pielęgnacji. To znacznie ułatwi proces utrzymania ich w dobrej kondycji. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór jednego gatunku o różnych kolorach.

Z kolei, jeśli chcemy, aby nasza rabata cieszyła oczy przez cały sezon, warto zaopatrzyć się w takie rośliny, które będą kwitły w różnym czasie. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której ta dekoracyjna przestrzeń będzie pusta. Ciekawym zabiegiem będzie też sadzenie roślin o różnej wysokości.

Dzięki zaplanowaniu mniejszych okazów z przodu unikniesz sytuacji, w której rośliny nawzajem by się zasłaniały i odcinały sobie dopływ światła słonecznego. Kiedy wiemy już, jak mniej więcej ma wyglądać nasza rabata, przychodzi czas wyboru roślin.

Rośliny na rabatę przed domem

W sytuacji, kiedy szukamy czegoś łatwego w uprawie, a jednocześnie atrakcyjnego wizualnie poprzez wielobarwność warto zainteresować się pelargoniami rabatowymi, begoniami, heliotropami czy aksamitkami. Pozwalają stworzyć naprawdę efektowne i harmonijne kompozycje.

Dodatkową zaletą tych gatunków jest to, że charakteryzują się długim okresem kwitnienia. Z kolei, jeśli szukasz ogrodniczych wyzwań, możesz zdecydować się na cynie. To rośliny, które spotyka się w wielu barwach i wysokościach, dzięki czemu nie musisz dobierać do siebie różnych gatunków. Pamiętaj jednak, że są to rośliny dość wymagające. Oprócz tego warto rozważyć takie gatunki jak lawenda, bukszpan, funkia czy narcyz.

Jak zaprojektować ogród przydomowy?

Projektując przydomowy ogród, warto zastanowić się również nad kwestią jego funkcji. W przypadku, kiedy ogród ma spełniać zadanie czysto dekoracyjne, wybór roślin skupi się na atrakcyjnych wizualnie gatunkach i robiących wrażenie dodatkach. Podobnie jest w przypadku, gdy skupiamy się na samej hodowli roślin.

Jeśli szukamy ogrodniczych wyzwań, oprócz interesujących gatunków roślinności, trzeba przemyśleć zakup odpowiednich narzędzi i dodatków wspomagających hodowlę. Inaczej jest, jeśli nasz ogród ma pełnić funkcję rekreacyjną. Wtedy nie tylko rośliny odgrywają istotną rolę w tej przydomowej przestrzeni.

Trzeba wybrać odpowiednie meble ogrodowe i zagospodarować przestrzeń do relaksu. Jeszcze inaczej jest, gdy z ogrodu korzystają dzieci lub czworonogi. Wtedy dobór roślin musi być szczególnie przemyślany. Należy upewnić się, że gatunki, które sadzimy, nie są trujące i niebezpieczne.

Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych rad, możesz być pewien, że projektowanie ogrodu sprawi niezwykłą przyjemność i będziesz mógł codziennie cieszyć się pięknym widokiem wokół swojego domu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Beata on Porady J8.pl

Zaprojektowanie ogrodu to nie wszystko trzeba jeszcze o niego dbać, żeby był ładny efekt.