Spis treści artykułu
Zlecić malowanie ścian firmie czy samemu malować
Duża część osób unika jakichkolwiek kwestii związanych z remontem, wolą do tego zatrudnić profesjonalną ekipę, która niestety swoje kosztuje. Malowanie ścian nie jest jednak tak trudne na jakie może wyglądać. Dowiedz się jakich narzędzi potrzeba, a także jak pomalować ścianę krok po kroku!
Ile kosztuje malowanie?
Średnie ceny malowania u profesjonalnych ekip zaczynają się od 7.50zł za m2, co przy konieczności pomalowania całego mieszkania może sprawić, że poważnie uszczuplimy nasz budżet. Warto więc pomalować swoje ściany samemu, nawet jeśli nie mamy potrzebnego do tego sprzętu.
Jeśli podliczymy koszt farb oraz narzędzi potrzebnych do malowania, to i tak suma za całość wyjdzie kilkukrotnie niższa niż w przypadku zatrudnienia fachowców, a efekt może być ten sam.
Sprzęt potrzebny do malowania
Do malowania przede wszystkim będziemy potrzebowali:
- Wałka oraz pędzla
- Kuwety malarskiej
- Farby
- Gruntu
- Folii oraz taśmy malarskiej
Te podstawowe przedmioty w zupełności wystarczą, aby zabrać się za malowanie ścian. Zależnie od potrzeb, może przydać się wysięgnik teleskopowy na który nakładamy wałek, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie malować sufit.
Jaką i ile farby kupić?
Oprócz oczywistego wyboru jakiego koloru ma być farba, musimy także wybrać rodzaj farby jaką chcemy pomalować naszą ścianę. Do podstawowych rodzajów farb można zaliczyć farby:
- Akrylowe – Ta farba dobrze sprawdzi się w salonie, sypialni czy przedpokoju. Bardzo szybko wysycha, najczęściej wystarczą dwie nałożone warstwy, aby ściana była w pełni pomalowana.
- Lateksowe – Farby lateksowe najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie ściana narażona jest na zabrudzenie bądź działanie wilgoci. Z tego powodu warto zastosować je w łazience bądź kuchni. Dzięki nieścieralnej powierzchni, mamy możliwość wytarcia ściany bez obawy o zdarcie farby
Ilość farby potrzebnej do pomalowania powinniśmy ustalić na samym początku planowania. Zależnie od producenta niektóre farby mogą pokryć mniej lub więcej obszaru.
Najczęściej przyjmuje się jednak, że wydajność farb lateksowych oraz akrylowych oscyluje w granicach 10-15m2 /litr. Warto jednak przeczytać informację na pudełku, żeby podczas malowania nie okazało się, że jednak zabraknie nam farby.
Przygotowanie ściany do malowania
Ścianę przed malowaniem trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli planujemy zmianę koloru bądź odcieniu, należy pozbyć się starej warstwy farby. Najlepszą metodą będzie zaopatrzenie się w środek do usuwania farb.
Należy nałożyć środek na starą farbę i równomiernie rozprowadzić go po ścianie. Po około godzinie wystarczy lekko zedrzeć starą warstwę farby szpachelką.
Po uporaniu się ze starą farbą, należy zagruntować ścianę. Do tego potrzebny będzie nam grunt, bądź zwykła biała farba. Rozprowadzamy dokładnie farbę bądź grunt na ścianie. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa, jednak dla lepszego efektu po wyschnięciu gruntu możemy całość powtórzyć. Dzięki zagruntowaniu ścian unikniemy potencjalnych prześwitów czy odbarwień.
Malowanie – poradnik krok po kroku.
Krok I – Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podłogi. W tym celu rozciągamy na całej powierzchni folie malarską i przyklejamy ją taśmą na dole ściany. Warto zaopatrzyć się w grubszą folie, abyśmy przez przypadek nie rozdarli jej podczas malowania.
Krok II – Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej przenieść wszystkie niepotrzebne sprzęty czy meble do innego pomieszczenia. Jednak gdy nie mamy takiej możliwości, należy również zabezpieczyć je folią, którą należy odpowiednio przykleić przy użyciu taśmy malarskiej.
Krok III – Przy użyciu taśmy zabezpieczamy także wszystkie gniazdka oraz włączniki w pomieszczeniu. Należy zrobić to dokładnie, aby w razie zachlapania nie dostała nam się do środka farba bądź woda.
Krok IV – Przygotowujemy farbę. Po otwarciu najlepiej ją przemieszać, szczególnie kiedy była kupiona jakiś czas temu. Po przemieszaniu nalewamy część do kuwety malarskiej.
Krok V – Zaczynamy malowanie. Pamiętajmy, aby zawsze rozpoczynać pracę od sufitu. Zakładamy więc wałek na teleskop, maczamy lekko w farbie, rozprzestrzeniamy ją na wałku przy użyciu kratki na kuwecie, i rozpoczynamy malowanie wykonując ruchy góra – dół.
Krok VI – W czasie gdy sufit schnie, możemy zabrać się za malowanie ścian. Robimy to tak samo jak w przypadku sufitu.
Krok VII – Przyszedł czas na pomalowanie narożników. Do tego przyda nam się specjalny okrągły wałek bądź mały pędzel. Dodatkowo przy użyciu pędzla możemy pomalować ścianę w trudno dostępnych miejscach, np. za kaloryferem.
Krok VIII – Teraz czekamy aż farba wyschnie. Zależnie od tego jakiej farby użyliśmy, może zająć to do 24 godzin. Kiedy farba wyschnie, oceniamy jakość ściany. Jeśli zauważymy niedoskonałości bądź prześwity, należy pomalować ścianę jeszcze raz.
I to wszystko! Malowanie ścian nie należy wcale do trudnych czynności, przy odrobinie samozaparcia możemy pomalować pokój czy inne pomieszczenie nawet w dwa popołudnia.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
mój mąż zaczął malować i skonczyło się na zatrudnieniu fachowca 🙂 Ten poradnik jest zdecydowanie dla niego;)
Malowanie ścian nie jest trudne. Sam w swoim mieszkaniu pomalowałem i efekt jest zadawalający.