Spis treści artykułu
Badanie USG jamy brzusznej – wszystkie potrzebne informacje
USG jamy brzusznej jest badaniem obrazowym. Wykonujemy je po to, by ocenić stan narządów w obrębie jamy brzusznej. Sprawdzić możemy m.in. drogi żółciowe, nerki, trzustkę i wątrobę.
Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie wykryć rozmaite schorzenia takie jak: złogi w układzie moczowym, stany zapalne otrzewnej, guzy, torbiele, uszkodzenia po urazach. W tym artykule omówimy w szczególności jak przygotować się do badania, czy czego nie robić przed badaniem USG jamy brzusznej.
Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
Na wstępie warto przypomnieć, aby przed badaniem nie pić mocnej herbaty, ani nawet niesłodzonej kawy, o czym nie wszyscy wiedzą. Lekarze zalecają powstrzymywać się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów na 6-8 godzin przed badaniem, natomiast jeżeli USG jamy brzusznej jest przewidywane w godzinach rannych (do południa) musimy być całkowicie na czczo. Ażeby wyniki badania USG wyszły prawidłowo, powinniśmy rozpocząć przygotowania już w dniu poprzedzającym badanie.
Dzień przed badaniem powinno się stosować dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, ciemnego pieczywa, a także owoców, by zredukować spożycie błonnika. Kiedy szykujemy się do badania, mając wiedzę, że rozpocznie się ono w godzinach porannych, ostatni posiłek winniśmy spożyć do godziny 18.
Kiedy do badania mamy już raptem kilka godzin, powstrzymajmy się od palenia tytoniu, żucia gumy, czy picia innych płynów aniżeli niesłodzona woda niegazowana.
Czy przed USG jamy brzusznej trzeba brać Espumisan?
Możemy przyjąć leki dostępne bez recepty, typu: Espumisan, lub Ulgix USG, w celu usunięcia powietrza z przewodu pokarmowego, a prościej mówiąc: aby uniknąć wzdęcia podczas badania, które jest przeszkodą dla ultradźwięków i może wypaczyć wynik badania.
Osoby, które mają szczególne predyspozycje do wzdęć, powinny brać kapsułki nawet trzy dni przed badaniem. Dawka dla takich osób, o ile lekarz nie zadecyduje inaczej, powinna wynosić 2 kapsułki do trzech razy na dzień. Wypróżnienie jest w wypadku badania USG bardzo ważne, osoby z tendencją do zaparć mogą zastosować lewatywę.
Ile wody trzeba wypić przed USG jamy brzusznej?
Aby obraz ultrasonograficzny wyszedł prawidłowo, pęcherz musi być wypełniony. Lekarze zalecają wypicie około 1-1,5 litra niegazowanego płynu (najlepiej czystej wody), jest to około 4-5 szklanek, trzeba zrobić to na godzinę przed badaniem i nie oddawać moczu.
W trakcie wykonywania USG jamy brzusznej możemy zostać poproszeni przez lekarza o oddanie moczu. W wypadku badania jamy brzusznej, kiedy ocena stanu układu moczowego nie podlega ocenie, pęcherz może być opróżniony.
Ile nie sikać przed USG?
Tak jak napisaliśmy w poprzednim akapicie, przed badaniem USG jamy brzusznej powinniśmy wstrzymać się z oddawaniem moczu co najmniej godzinę przed wykonaniem badania, choć idealnie byłoby, gdyby ten czas wynosił dwie godziny.
Czego nie robić przed USG jamy brzusznej?
Opisaliśmy w większej mierze co należy i czego nie należy robić, ale dokonamy teraz lekkiego przypomnienia, rozwinięcia i podsumowania. W pierwszym rzędzie należy nadmienić, że skrupulatne przygotowanie się do badania USG jest niezwykle ważne.
Nie wolno tego lekceważyć, aby lekarz zobaczył na ekranie monitora faktyczny stan jamy brzusznej, a co za tym idzie postawienie właściwej diagnozy i odpowiednie zalecenia dotyczące późniejszego leczenia. Wskazaniem do USG brzucha są wszelkie dolegliwości, które występują w obszarze jamy brzusznej, takie jak: wymioty, biegunki, wyczuwalne guzy i zgrubienia, czy bóle brzucha, lub gorączka.
Krwawienie z przewodu pokarmowego albo dziwne powiększenie obwodu brzucha to również sygnał do umówienia się na obrazowe badanie stanu naszej jamy brzusznej.
Tak jak już napisaliśmy, dzień przed badaniem, przestawiamy się na dietę lekkostrawną. Rezygnujemy ze smażonych dań, roślin strączkowych, nie pijemy napojów gazowanych, które powodują wzdymanie.
Jest to o tyle istotne, ponieważ podczas badania gazy przypominają guzki, a to może wprowadzić w błąd lekarza, a nas wystraszyć i napędzić nam niezłego strachu i ogromnego, niepotrzebnego stresu. Zmniejszamy spożycie błonnika, rezygnując z ciemnego pieczywa i nieugotowanych warzyw.
Dzień przed badaniem USG i w dniu samego badania, zapominamy o istnieniu kawy i herbaty. Nie palimy wyrobów tytoniowych, czyli papierosów, cygar, albo e-papierosów. Zażywamy środki, które pomagają pozbyć się gazów nagromadzonych w jelitach, możemy dostać takie tabletki bez recepty, najbardziej znane kapsułki na wzdęcia to: Espumisan, lub Ulgix USG, ale jest także masa innych, równie skutecznych środków.
Na godzinę, czy półtorej godziny przed badaniem wypijmy około 1-1,5 litra niegazowanego płynu, najlepiej wody, oczywiście niegazowanej, ponieważ wtedy wypełniony moczem pęcherz, wypycha pętle jelitowe z miednicy małej, co umożliwia obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny, jak również pęcherza moczowego.
Na przynajmniej 6 godzin przed samym wykonaniem badanie powstrzymajmy się przed spożywaniem wszelkich pokarmów. Jeśli zażywamy jakieś stałe leki, przyjmijmy je jak zwykle, ale przed badaniem uprzedźmy o tym lekarza wykonującego badanie ultrasonograficzne.
Pamiętajmy także o prawidłowym ubiorze, o czym niezmiernie rzadko pamiętamy. Zapomnijmy o ciasnym i ściśle przylegającym do ciała ubraniu, wybierzmy ubrania luźniejsze i lżejsze, Nie zakładajmy na też uciskającej brzuch bielizny, nie ma mowy o założeniu na czas trwania badania silnie spłaszczających brzuch majtek wyszczuplających, czy majtek modelujących pośladki.
Powyższe wskazówki i porady pozwoli specjaliście na prawidłowe zbadanie stanu narządów jamy brzusznej, na lepszą ocenę narządów wewnętrznych i postawienia właściwej diagnozy.
Jeśli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, możemy zafałszować obraz badania USG, wrócić do domu bez poprawnie postawionej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Informacje dotyczące badania USG brzucha bardzo pomocne.