Czy Twój garaż jest gotowy na jesień?

Lato powoli dobiega końca, wakacyjne wyjazdy, beztroskie dni spędzone na działce lub w zaciszu własnego ogrodu przechodzą do historii. Dla wielu z nas jest to jedna z najbardziej pracowitych pór roku obfitująca w remonty, prace wykończeniowe, modernizacje ogrodów i działek.

Po tak intensywnym okresie, przychodzi czas na zakończenie prac i schowanie wszystkich dotychczas używanych narzędzi, zestawów ogrodowych czy grillowych by ochronić je przed deszczem i zmienną, jesienną pogodą. Idealnym miejscem do tego celu jest garaż, jednak czy jest on dobrze przygotowany by znieść wszystkie kaprysy jesieni? Jak zadbać o to, by nasze sprzęty przetrwały do wiosny w nienaruszonym stanie? 

Sprawdź czy dach na garażu nie przecieka!

Przed nadejściem jesieni, warto upewnić się, że konstrukcja naszego garażu wolna jest od dziur, szczelin czy prześwitów. Dokładnie sprawdzamy dach oraz bramę czy drzwi, żeby sprawdzić czy może dostać się przez nie woda. Może się to wydawać aż nazbyt oczywiste, jednak nigdy nie wiemy, czy konstrukcja nie zużyła się i nie powstały prześwity. Odpowiednie zabezpieczenie przed mogącą dostać się do wnętrza garażu wodą, może oszczędzić nam wielu kłopotów w okresie jesienno-zimowym np. walki z pleśnią, ciągłego wycierania posadzki czy osuszania pomieszczenia.

Kolejnym żywiołem, mogącym napsuć nam sporo krwi, jest wiar. Gwałtowne podmuchy mogą przynieść ze sobą liście, kamienie lub gałązki, które zaśmiecą pomieszczenie, a niezauważone, po pewnym czasie zaczną rozkładać się i wydzielać nieprzyjemny zapach. Efektem tego, nie tylko przestrzeń naszego garażu zostanie zabrudzona, ale również sprzęty znajdujące się w nim przesiąkną zapachem zbutwiałych liści.

Nieproszeni goście w garażu

Wszelkie budynki, szopki, altany czy garaże są atrakcyjnym miejscem dla gryzoni. Zwierzęta przygotowujące się do nadejścia zimy szukają schronienia, gdzie mogą spokojnie przeczekać jesienną pluchę i nadchodzące mrozy. Dlatego warto rozejrzeć się i sprawdzić czy w naszym garażu nie pojawił się nieproszony gość.

Szczury, myszy czy kuny mogą narobić wiele szkód, których naprawa często okazuję się pracochłonna i kosztowna. Ponadgryzane przewody, roztargane obicia krzeseł czy sof, podrapane stoły, rozrzucone po całej przestrzeni kawałki folii i kartonu to tylko niektóre z ich dokonań. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że nasz garaż jest wolny od niechcianych lokatorów, profilaktycznie możemy rozstawić kilka pułapek lub rozsypać trutkę na gryzonie, lecz jeżeli w domu są inne zwierzęta, należy zwrócić uwagę by nie miały możliwości zjedzenia trutki lub nastąpienia na pułapkę.

Obawiając się kun, wystarczy w kilku miejscach garażu pozostawić trochę psiej sierści. Kuny nie znoszą zapachu psa, którego uważają za zagrożenie a czując go, szybko się wyniosą. 

Uporządkuj wszystkie sprzęty!

Bardzo często w naszych garażach znajduje się wszystko, na co nie ma miejsca gdzie indziej. Powoduje to że jest w pomieszczeniu jest coraz mniej przestrzeni i ciężko cokolwiek znaleźć. Warto zaoszczędzić sobie trochę zachodu i nerwów przy szukaniu naszego ulubionego młotka czy śrubokrętu i poświęcić jedno popołudnie na solidne sprzątanie. 

Wyposażenie garazu

Po pierwsze, przeglądając przedmioty zmagazynowane w garażu, zastanówmy się czy wszystkie są nam tak naprawdę potrzebne. Każdy chociaż raz, zamiast wyrzucić zużyty mebel czy narzędzie, wrzucił je do pudełka bo stwierdził że pewnie kiedyś się przyda lub można je jeszcze jakoś wykorzystać. A co jeżeli nie przydarzyło się to tylko raz? Skutkuje to ogromną ilością pudeł z tzw. „przydasiami”, które tylko leżą i zabierają przestrzeń. Pozbycie się ich sprawi, że zyskamy miejsce na przedmioty, których używamy w bieżących pracach. 

Świetnym sposobem na organizację przestrzeni w garażu jest uporządkowanie przedmiotów kategoriami np. z podziałem na narzędzia ogrodnicze, przedmioty drewniane, narzędzia takie jak klucze, młotki, śrubokręty czy meble. Wchodząc do tak przeorganizowanej przestrzeni, od razu wiemy gdzie czego szukać, co pozwala zaoszczędzić bardzo wiele czasu. 

Zabezpiecz sprzęty w garażu!

 Nawet w bardzo szczelnym pomieszczeniu, wszechobecnym zjawiskiem jest kurz. Warto zadbać o to, by ochronić przed jego osadzaniem się większość przedmiotów w naszym garażu.

Ławki, krzesła, stoły czy kanapy można z łatwością owinąć folią lub schować do worków. Nieużywane przez jesień i zimę narzędzia, takie jak piły możemy schować do kartonowych pudełek lub przykryć kawałkiem materiału, jeżeli ich wielkość nie pozwala na składowanie ich w kartonie. Mniejsze przedmioty warto spakować do woreczków lub schować w szufladach czy półkach. 

Zadbaj o odpowiednią wentylacje w garażu!

Nawet w najczystszym i najbardziej sterylnym pomieszczeniu ważny jest ruch powietrza. W przestrzeni garażowej nie zawsze dostrzeżemy każdy listek, kawałek ziemi czy wilgoć przyniesioną z zewnątrz na obuwiu, Często również mimo naszych wysiłków, zadomowią się tam gryzonie, których odchody będą często wydzielać nieprzyjemny zapach.

Sprzątanie garażu

W takich sytuacjach, bardzo ważne jest, by z pomieszczenia nie zrobić szczelnej puszki, nie pozwalającej na cyrkulacje powietrza. Wentylowanie pomieszczenia sprawi, że nie będzie się w nim zatrzymywała wilgoć, a nieprzyjemne zapachy nie będą wsiąkać w ściany i znajdujące się tam sprzęty. Warto raz za czas przewietrzyć pomieszczenie oraz zamontować kratkę wentylacyjną, która pozwoli na swobodny obieg powietrza.

Garaż cały rok chroni nasze sprzęty i pozwala nam bezpiecznie je przechowywać, dlatego my też pomóżmy mu przetrwać jesienną pluchę. Z pewnością warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie i zadbanie o przestrzeń i sprzęty, które się tam znajdują. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapobiegnie ewentualnym stratom, jakie możemy ponieść przez niedopilnowanie tych pozornie oczywistych rzeczy.         

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by tadzik on Porady J8.pl

Warto też nasmarować elementy mechaniczne odpowiadające za otwieranie bramy wjazdowej.