Storczyki doniczkowe

Storczyki, znane również pod nazwą orchidee, to jedne z najpiękniejszych i zarazem najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Zdobią wystrój wielu mieszkań, zachwycając ciekawym ubarwieniem i bogatym kwiatostanem. Wymagają jednak odpowiedniej opieki i pielęgnacji, która zapewni im prawidłowy wzrost i wydłuży życie rośliny. Jak zatem powinniśmy dbać o nasze storczyki, by cieszyć się nimi jak najdłużej?

Jakie oświetlenie zapewnić storczykom?

Doniczki ze storczykami powinny być umiejscowione w dobrze oświetlonym miejscu, w którym nasza roślina będzie miała stały dostęp do światła słonecznego. Trzeba jednak pamiętać, aby światło padające na orchidee było rozproszone. Jeśli chcemy postawić storczyka na oknie, najlepiej będzie umieścić go we wschodniej części mieszkania, gdzie oświetlenie będzie optymalne i niezbyt jaskrawe.

Jeśli nie mamy możliwości trzymania rośliny w umiarkowanie oświetlonym miejscu, musimy zapewnić kwiatom takie warunki, by przez część dnia mogły pozostać w cieniu lub pozostać osłonięte przez inne kwiaty. Liście i kwiatostan storczyków łatwo ulega poparzeniom, jeśli zbyt długo wystawiony jest na ekspozycję promieni słonecznych.

Wilgotność powietrza ważna dla storczyka

Storczyk wilgotność powietrza

Naturalnie występujące storczyki żyją w strefach klimatycznych o wysokiej wilgotności powietrza. Z tego względu uprawiając te rośliny w domu również musimy zapewnić im odpowiednią atmosferę. W tym celu warto nabyć nawilżać powietrza i umieścić go w pobliżu doniczek. Jest to wskazane szczególnie w okresie grzewczym, kiedy ogrzewacze i kaloryfery wzmagają suchość eteru w zamkniętych pomieszczeniach.

Aby zwiększyć wilgotność naszych storczyków, powinniśmy również delikatnie spryskiwać je przegotowaną wodą, najlepiej codziennie o rannej porze, zanim światło słoneczne zdąży wysuszyć liście i kwiaty naszej rośliny. Po podlaniu możemy także przewietrzyć pokój, w którym się znajdują, dzięki czemu zapewnimy im odpowiedni poziom wilgoci.

  Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Idealna temperatura sprzyja storczykom

By nasze kwiaty cieszyły oko zdrowym kwiatostanem i prawidłowo wzrastającymi liśćmi, musimy zapewnić im odpowiednią temperaturę. W ciągu dnia storczyki potrzebują około 20°C, zaś w nocy wystarczy im nieco niższy poziom ciepła – około 16-17°C. W okresie letnim roślinom nie szkodzą upały, pod warunkiem, że często wietrzymy mieszkanie i dbamy o odpowiedni poziom nawadniania gleby.

Warto także wiedzieć, że temperatura idealna dla storczyków uzależniona jest od ich odmian. Jeśli posiadamy te z gatunku ciepłolubnych (czyli Falenopsis), poza letnimi miesiącami możemy śmiało zapewnić jej wyższy poziom ciepła – od 22 do 28°C. Z kolei orchidee umiarkowane (odmiany: Katleja i Pafiopedilum) potrzebują nieco niższej temperatury, między 17 a 21°C. Zimnolubne rośliny, takie jak Dendrobium i Cymbidium, zadowolą się 14-17°C.

Odpowiednie podlewanie storczyków

Storczyk podlewanie

Odpowiednia ilość wody to podstawowy warunek prawidłowego rozwoju roślin. Nie powinny one być nawadnianie częściej niż raz w tygodniu, chyba że zauważymy, że gleba uległa wyschnięciu. Podlewać powinniśmy wyłącznie przegotowaną wodą lub deszczówką po uprzedniej filtracji. Nawadnianie powinno odbywać się w następujący sposób. Zamiast tradycyjnego podlewania należy wyciągnąć doniczkę z osłonki i umieścić ją w przygotowanej wodzie, a następnie wylać z niej nadmiar wody. Ziemia powinna wówczas być wilgotna, ale bez wrażenia „zalania” gleby. Najlepiej nawadniać kwiaty rano, tak by woda zdążyła wsiąknąć w podłoże przed zmrokiem. Zbyt duża ilość wody nocą, gdy powietrze jest chłodniejsze, może bowiem powodować gnicie korzeni.

Dobór gleby i nawozów dla storczyka

Storczyki nie powinny być umieszczane w tradycyjnej ziemi ogrodowej. Potrzebują specjalnego, lekkiego podłoża dedykowanego dla orchidei lub złożonego z kory drzew iglastych, mchu torfowca, włókna kokosowego, kawałów węgla drzewnego, skały perlitu lub keramzytu. Dodatkowym elementem wspomagającym roślinę jest wapń, dlatego warto na podłożu doniczki umieścić odżywkę wapienną lub małe muszle z wapna.

  Drzewko cytrynowe w domu

Jeśli zaś chodzi o nawozy, powinniśmy używać wyłącznie tych, które przeznaczone są dla gatunków storczyków. Dodajemy je do standardowej wody co kilka dni i aplikujemy poprzez podlewanie. Nawożenie powinno odbywać się wyłącznie w słoneczne i ciepłe dni, w innym wypadku nawóz może nadmiernie nawilżyć roślinę i nie wchłonąć się odpowiednio w system korzeni.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Sońka on Porady J8.pl

Ja już zrezygnowałam ze storczyków 🙁