Jaki jest koszt zdobycia prawa jazdy w 2022 r.?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy chce zdobyć prawo jazdy. Dzięki temu można osiągnąć niezależność pod względem transportu czy też zapewnić sobie większy komfort i standard życia.

W niektórych przypadkach zdobycie prawa jazdy jest równoznaczne ze zdobyciem prawa do wykonywania zawodu kierowcy. Jednak przed zdobyciem wymarzonego prawa jazdy trzeba dokonać kilku opłat administracyjnych oraz opłacić sam kurs zakończony egzaminem państwowym. Warto zatem wiedzieć, jaki jest koszt zdobycia prawa jazdy w 2022 roku.

Od czego uzależniona jest cena prawa jazdy w 2022 roku?

Choć dla niektórych osób może wydawać się to mało prawdopodobne to cena prawa jazdy różni się od siebie w różnych regionach Polski. Nie są to spektakularne różnice jednak są odczuwalne. Uzależnione jest to od kilku czynników, do których zaliczają się: 

  • lokalizacja – jest to podstawowy czynnik, który wpływa na różne ceny kursów prawa jazdy. Przeważnie to w miastach wojewódzkich, w Warszawie czy też ogólnie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców ceny zrobienia prawa jazdy różnią się od siebie nawet o kilkaset złotych;

  • rodzaj zdobywanego uprawnienia – w zależności od indywidualnych preferencji przyszłego kierowcy każda kategoria uzyskania prawa jazdy różni się od siebie. Na ten przykład inna jest cena zdobycia prawa jazdy kategorii B, C, czy C+E ze względu na specyfikę tego uprawnienia (rodzaj prowadzonych pojazdów);

  • koszty dodatkowe – głównie mowa tutaj o koszcie dokupienia dodatkowych godzin do podstawowego kursu na daną kategorię prawa jazdy. W zależności od czynników takich jak lokalizacja, liczba dodatkowych godzin czy np. koszty paliwa ceny dodatkowych zajęć mogą wahać się między 50 a 80 złotych za godzinę.

Bazując na wyżej wymienionych czynnikach można stwierdzić, iż ceny wybranych kategorii prawa jazdy czy też jednej kategorii ale w innych lokalizacjach różnią się od siebie. Warto zatem wiedzieć jakie są orientacyjne ceny kursów wybranych kategorii prawa jazdy oraz jakie są obowiązkowe koszty, które trzeba ponieść przed zdobyciem tego uprawnienia.

Jaki jest koszt zdobycia prawa jazdy kat. B w 2022 r.?

Jednym z najczęściej wybieranych i najbardziej popularnym rodzajem zdobywanego uprawnienia do prowadzenia pojazdów jest prawa jazdy kategorii B. Do podstawowych kosztów jakie należy ponieść podczas zdobywania tego uprawnienia zaliczają się:

Jaki jest koszt zdobycia prawa jazdy kat B
  • koszt badania lekarskiego – na badaniu lekarskim lekarz-orzecznik stwierdza czy (oraz na jak długo) wybrana osoba może posiadać ważne uprawnienie do prowadzenia pojazdu w ramach kategorii B. Koszt takiego badania wynosi ok. 200 zł;

  • koszt wykonania zdjęcia (jak do dowodu osobistego lub paszportu) – wynosi to średnio 20-30 złotych i jest to konieczne przy składaniu wniosku do urzędu o stworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Następnie po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz zapisaniu się do szkoły jazd można rozpocząć kurs teoretyczny oraz praktyczny przygotowujący do uzyskania prawa jazdy kat. B. Sam kurs podstawowy obejmuje 30h zajęć teoretycznych oraz 30h zajęć praktycznych tzw. jazd.

W zależności od lokalizacji cena kursu podstawowego waha się pomiędzy 2000-2500 złotych za całość. Następnie po zaakceptowaniu przez instruktora danego kandydata/tkę na kierowcę należy zapisać się na egzamin państwowy – część teoretyczna oraz praktyczna. Część teoretyczna to koszt 30 złotych natomiast część praktyczna to koszt 140 złotych za każdorazowe podejście do egzaminu.

Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie i kandydat na kierowcę zda obie części egzaminu za pierwszym razu wówczas cena za kurs na kat. B waha się od 2300 do 2900 złotych. Warto jednak pamiętać, aby dla pewności doliczyć do tego kosztu ok. 300-500 złotych na dodatkowe terminy którejś z części egzaminu państwowego lub dodatkowe godziny jazd.

Ile wynosi koszt zdobycia prawa jazdy kategorii C+E w 2022 r.?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż pod względem założenia Profilu Kandydata na Kierowcę zarówno kat. B jak i kat. C+E proces wygląda tak samo. W koszty podstawowe wliczają się badanie lekarskie ok. 200 złotych jak i wyrobienie zdjęcia do dowodu ok. 20-30 złotych.

Dodatkowym i jednocześnie obowiązkowym kosztem jest wykonanie badania psychologicznego gdzie lekarz psycholog stwierdza, czy dany kandydat na kierowcę może uzyskać takie uprawnienie pod kątem np. pracy pod presją czasu oraz w stresie. Koszt takiego badania to 150 złotych.

Następnie po uzyskaniu wszystkich orzeczeń lekarskich oraz zapisania się na lekcje w szkole jazdy należy dokonać opłaty za sam kurs. Tutaj również w zależności od sytuacji koszt takiego kursu, obejmującego 25 godzin jazd praktycznych waha się między 2700 a 3200 złotych.

Prawa jazdy kategorii C+E

Następnie po pomyślnym odbyciu kursu i akceptacji ze strony instruktora można zapisać się na egzamin państwowy. Składa się on wyłącznie z części praktycznej (część teoretyczna w tym przypadku nie obowiązuje) a koszt takiego egzaminu to 245 złotych za każdorazowe podejście.

Podsumowując koszt zdobycia prawa jazdy kategorii C+E również waha się w zależności od lokalizacji oraz innych czynników. Chcąc jednak uśrednić koszty zdobycia takiego uprawnienia należy przygotować się na wydatek rzędu 3300-4000 złotych za całość kursu.

W tym wypadku dobrze jest również przygotować sobie dodatkowe kilkaset złotych (ok. 400-600 złotych) na wykup dodatkowych jazd czy też opłatę kolejnych terminów egzaminu praktycznego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Norbert on Porady J8.pl

Cena kursu na prawo jazdy z roku na rok rośnie. W tym roku cena za kurs będzie wysoka, jest to spowodowane ceną paliwa.