Odciski, czyli twarde zgrubienia pojawiające się na stopach, są niezwykle uciążliwą przypadłością dotykającą osoby w różnym wieku. Nie jest to jedynie defekt kosmetyczny. Nieleczone odciski sprawiają duży ból oraz dyskomfort podczas chodzenia. Jakie są przyczyny powstawania odcisków stóp? Jak pozbyć się tego problemu domowymi sposobami?

Odciski stóp- objawy

Odciski stóp, w początkowej fazie, objawiają się tkliwością oraz bólem o niewielkim stopniu nasilenia. Wraz z upływem czasu, w miarę twardnienia odcisku, objawy bólowe nasilają się utrudniając chodzenie.

Odciski są to zgrubienia naskórka, zawierające w swoim środku rdzeń, który im głębiej sięga, tym większe pieczenie i ból powoduje. Zgrubienia te najczęściej pojawiają się na piętach lub na palcach stóp.

Zgrubienia naskórka tworzą się na skutek tarcia mechanicznego, oddziałującego na naskórek. Jest to mechanizm obronny organizmu- zgrubienie tworzy się w miejscu narażenia skóry na otarcie.

Odciski stóp- przyczyny powstawania

Za najczęstsze przyczyny powstawania odcisków na stopach, uważa się:

  • wady postawy,

  • predyspozycje genetyczne,

  • płaskostopie,

  • noszenie źle dobranego, zbyt ciasnego, obuwia,

  • nieprawidłowy chód,

  • nadwagę.

Niezależnie od przyczyny powstawania, odcisków nie należy bagatelizować. Im wcześniej rozpoczniemy walkę z odciskami, tym szybciej uda się ją zakończyć z sukcesem.

Co zrobić aby odciski się nie pojawiły?

Aby uniknąć pojawiania się odcisków należy:

  • dbać o kondycję skóry stóp,

  • często złuszczać skórę stóp,

  • nosić dobrze dobrane, wygodne obuwie,

  • unikać noszenia zbyt ciasnych rajstop i skarpet,

  • masować stopy, pobudzając ich ukrwienie,

  • unikać długiego chodzenia na szpilkach.

Co zrobić jeśli już na naszych stopach pojawiły się odciski? Odciski na stopach można usunąć domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że skuteczność metod naturalnych uzależniona jest w dużej mierze od regularności i długości prowadzonej terapii.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze domowe sposoby na odciski stóp.

Woda z mydłem i pumeks…

W początkowej fazie, kiedy rdzeń odcisku nie sięga jeszcze zbyt głęboko, ulgę przynosi moczenie stóp w ciepłej wodzie z szarym mydłem.

Pumeks na odciski

Do ścierania stwardniałego naskórka należy użyć tarki do stóp lub pumeksu. W przypadku pumeksu, ważne jest aby używać go jednorazowo, gdyż na wilgotnym pumeksie rozwijają się grzyby i bakterie.

Złuszczanie odcisków na stopach można przeprowadzić również z wykorzystaniem gruboziarnistego peelingu.

Sól morska i nawilżanie…

W walce z odciskami niezwykle ważne jest utrzymanie skóry stóp w dobrej kondycji. Można to osiągnąć mocząc stopy w wodzie z dodatkiem, bogatej w minerały, soli morskiej oraz stosując (dobre jakościowo) kremy do stóp.

Dobry krem do stóp powinien zawierać w swoim składzie substancje o działaniu nawilżającym i zmiękczającym, np.: mocznik, alantoinę, pantenol, glicerynę, witaminę A. Ponadto powinien on zawierać również substancje o działaniu natłuszczającym, czyli oleje roślinne i masła naturalne (np. masło shea, masło kakaowe)

Krem najlepiej stosować na noc, dodatkowo przykrywając go warstwą folii spożywczej i zakładając skarpetkę.

Dlaczego nawilżenie skóry stóp jest takie ważne w przypadku odcisków? Otóż, na skórze elastycznej, odżywionej i nawilżonej, naskórek nie będzie twardniał tak szybko, a wszystkie ewentualne stwardnienia usuniemy bez problemu.

Czosnek i cytryna…

Ulgę w ataku odcisków mogą przynieść również okłady z cytryny i czosnku, przyklejane za pomocą plastra, na zgrubiałe miejsce. Naturalne substancje zawarte w czosnku (allicyna) i cytrynie (kwas askorbinowy), zmiękczają skórę i ułatwiają usunięcie odcisku.

Aspiryna nie tylko na ból głowy…

W zmiękczeniu i usunięciu odcisku pomocna może być również tabletka aspiryny. Należy rozgnieść ją z niewielką ilością wody. Następnie taką papkę nakładamy na odcisk na 15-20 minuty. Po tym czasie zgrubiały naskórek można usunąć tarką lub pumeksem.

Olejek rycynowy i płatki owsiane…

Moczenie stóp w wodnym wywarze z płatków owsianych (gotujemy dwie szklanki płatków w 4 litrach wody, redukując płyn do 3 litrów), pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z odciskami.

Wymoczone odciski należy wysmarować olejkiem rycynowym, aby zmiękczyć stwardniały naskórek.

Pod żadnym pozorem, nie wycinaj odcisków samodzielnie…

Odciski stop

Chęć pozbycia się stwardniałego naskórka, może prowadzić do prób radykalnego wycięcia odcisku razem z rdzeniem. Pod żadnym pozorem nie należy robić tego samodzielnie w domowym zaciszu.

Wycinanie odcisków za pomocą nożyczek do paznokci, żyletek lub cążków, stwarza ryzyko zranienia skóry i rozwinięcia wtórnego zakażenia.

Po pomoc do apteki…

W aptekach dostępne są płyny oraz maści na odciski, których głównym zadaniem jest zmiękczenie zgrubiałego naskórka. Można tam dostać również plastry na odciski, które należy stosować przez około dwa tygodnie.

Substancje złuszczające, w dużym stężeniu, dostępne są również pod postacią skarpetek złuszczających.

Kiedy do lekarza?

Jeśli, pomimo naszych usilnych prób, nie udało nam się złuszczyć odcisku na stopie, lub też problem ten często nawraca, oznacza to że czas udać się do gabinetu kosmetycznego lub podologicznego.

Usunięcie odcisku wraz z rdzeniem jest zabiegiem odbywającym się w znieczuleniu miejscowym. Odcisk usuwa się za pomocą specjalnego frezu lub skalpela. Miejsce po usunięciu odcisku, zabezpieczane jest opatrunkiem, który należy okresowo zmieniać, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia rany i rozwoju stanu zapalnego.

Zabiegi chirurgicznego usunięcia odcisków stóp często przeprowadzane są etapami i wymagają konsekwencji w leczeniu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews