Jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami?

Łupież jest często spotykaną choroba skóry głowy, która związana jest z zbyt intensywnym namnażaniem drożdżaków Malassezia na skórze głowy. Powoduje to zbyt szybki podział komórek naskórka, która w efekcie przed wcześnie się łuszczy. Statystycznie uznaje się, że cierpi na to ok. 50 % Polaków.

Więc jeśli Ty jesteś w tej części ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Nim zaczniesz leczenie domowymi sposobami istotne jest abyś potrafił określić z jakim rodzajem łupieżu będziesz się zmagał aby dodatkowo sobie nie zaszkodzić.

Łupież – rodzaje i przyczyny


Łupież suchy
jest najczęściej spotykanym rodzajem. Wynika on z przesuszenia skóry głowy.

Najczęściej przyczyną są:

  • niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne,
  • palenia tytoniu,
  • niewłaściwa dieta,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • kosmetyki podrażniające skórę głowy,
  • źle spłukane odżywki 
  • używanie zbyt ciepłej wody.


Możemy zauważyć sypanie się z naszej głowy białych łusek a także uciążliwego swędu. Najlepszymi z niżej opisanymi metodami będą te, które nawilżą Twoją skórę. Zwróć uwagę, że nie wszystko można stosować każdego dnia.

Łupież tłusty jest przeciwieństwem suchego. Powstaje przez przetłuszczenie skóry głowy, co jest skutkiem takich działań jak :

  • zbyt rzadkie mycie głowy,
  • zły dobór kosmetyków,
  • zbyt częste używane suchego szamponu,
  • stres, okres dojrzewania,
  • zmiany hormonalne.


Charakteryzuje się zaczerwienieniami i swędem skóry głowy, wypadaniem włosów. Dodatkowo wytwarzaniem nadmiernego sebum i przylegające do skóry żółte płatki. Nie należy lekceważyć łupieżu tłustego ponieważ może być powodem tzw. łysienia łojotokowego. Jeśli zmagasz się z tego typu łupieżem zalecane jest mycie głowy często, a nawet codziennie. Dzięki temu ujścia gruczołów łojowych na skórze głowy zostaną oczyszczone. Dobierając więc co do siebie odpowiednią domową metodę zwróć uwagę na te, które można stosować bez ograniczeń. 

Rodzaje łupieżu

Leczenie łupieżu:

Wystarczy rozejrzeć się co mamy w kuchni aby pozbyć się uciążliwego problemu.Za pomocą domowych maseczek lub płukanek możemy zaradzić na każdy rodzaj łupieżu. Domowe sposoby zadziałają tylko gdy stosujemy je systematycznie. Nawet więc jeśli po pierwszym zastosowaniu zauważysz, że białe łuski znikły nie znaczy to iż pozbyłeś się problemu.


Łupież – jak skutecznie się go pozbyć? Domowe sposoby.

Wcierka z czosnku.

Chociaż jego woń nie jest delikatna to właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne mogą zdziałać cuda. Jest on skuteczny w przeziębieniu jak i w leczeniu łupieżu.

Do szklanki ciepłej wody dodajemy dwa rozgniecione ząbki czosnku. Mieszankę wcieramy we włosy i zostawimy na około 5 minut. Ostatnią czynnością jest umycie głowy szamponem, który usunie nieprzyjemny zapach z naszej głowy. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu.

Wcierka z cytryny.

Przed kąpielą przygotuj świeżo wyciskany sok z cytryny. Po umyciu głowy delikatnie osusz włosy ręcznikiem i wetrzyj sok w skórę, po 15 minutach spłucz.

Sok z cytryny wysusza nadmiar łojotoku i zapobiega oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się drożdżaków. Metoda zalecana dla osób z tłustym łupieżem. Czynność należy powtarzać codziennie przez 14 dni. 

Masaż z oliwą na problemy z łupieżem.

Podgrzej 2 łyżki stołowe oliwy. Upewnij się, że jest ciepła, ale nie poparzy Twojej skóry głowy. Przez około 5 minut wcieraj ją na nieumyte włosy i pozostaw na jeszcze 20 minut. Umyj głowę swoim ulubionym szampanem. Oliwa doskonale nawilży skórę głowy i zmniejszy skłonność do nadmiernego łuszczenia. Tą metodą powinny przede wszystkim zainteresować się osoby z łupieżem suchym. Stosuj 2 razy w tygodniu.

Płukanka z octu.

Przed relaksującą kąpielą do szklanki wody dodaj 2 łyżki octu. Jeżeli ten tradycyjny ma dla Ciebie zbyt intensywny zapach możesz użyć octu jabłkowego, który jest o znacznie delikatniejszej woni. Po umyciu przepłakuj nim włosy lub zastosuj jako wcierka. Za pomocną tej metody pozbędziesz się łupieżu, ale również nabłyszczysz i wzmocnisz swoje włosy.

Pokrzywowa płukanka.

Być może nie znajdziesz jej w kuchni, lecz gdzieś na ogrodzie. Wystarczy, że zerwiesz ją, wysuszysz, a następnie zalejesz wrzątkiem.

Po ostudzeniu napar możesz wykorzystać jako płukankę używaną po umyciu włosów. Nie stosuj jej jednak zbyt często ponieważ może wysuszyć skórę głowy. Poza problemem z łupieżem zauważysz również, że Twoje włosy mniej wypadają.

Jajeczna odżywka na łupież.

Oddzielamy żółtko od białka. Białko ubijamy na gęstą piana – brzmi jak przepis na ciasto?  
To kolejna metoda na zwalczenie łupieżu. Do ubitego białka dodaj żółtko, wymieszaj ze sobą. Całość nałóż jako odżywkę i pozostaw na 25-30 minut po czym spłucz.

Olej kokosowy do zwalczania łupieżu.

Olej kokosowy wspaniale się sprawuje w kuchni jak i w nawilżaniu naszej skóry. Jest w stu procentach naturalny, a dodatkowo ma piękny zapach. Dodatkowo można kupić go prawie w każdym sklepie za nie wielkie pieniądze.

Przede zakupem sprawdź, czy jest BIO i nie zawiera dodatkowych ulepszaczy. Olej należy delikatnie rozgrzać w dłoniach lub w garnku i stosować jako wcierkę. Nie ma ograniczeń na ile powinno się go zostawić. Im dłużej będzie leżał na Twojej głowie tym efekt nawilżenia będzie lepszy. Zaleca się jednak pozostawienia go na całą noc, a rano umyć dokładnie włosy szamponem. Po za łupieżem uzyskamy również efekt odżywionych, lśniących włosów. Stosuj 2 razy w ciągu tygodnia

Jogurtowa odżywka.

To wspaniały pomysł na pierwsze śniadanie, ale również na walkę z chorobami skóry włosy. 
Nie musisz nic przygotowywać. Wystarczy, że na umyte włosy zastosujesz go niczym zwykłą odżywkę. Po godzinie umyj włosy delikatnym szamponem. 

Maseczka z zielonej glinki.  

Do miseczki z niewielką ilością wody wsyp 2-3 łyżki glinki dokładnie mieszając. Po umyciu głowy wetrzyj ją w skórę głowy, po 20 minutach dokładniej zmyj. Glinka nie przesuszy skóry głowy, można bez obaw stosować ją codziennie po umyciu głowy. Metoda polecana osobą z suchym łupieżem.

Olejek drzewa herbacianego.

Można przygotować go na dwa sposoby. Kilka kropli dodaj do swojego ulubionego szamponu. Olejek wraz z szamponem nie podrażnia skóry głowy więc można używać go codziennie. 
Drugim sposobem jest przyrządzenie domowej wcierki w skórę głowy. Do 5-7 kropli oleju herbacianego dodajemy łyżkę oleju z pęsetek z winogron i oliwy z oliwek. Najlepiej serum zastosować na noc i rano umyć dokładnie włosy szamponem. Należy stosować 2 razy w tygodniu. 

Wcierka z tymianku także skuteczna w walce z łupieżem.

Dobrą opcją na wykorzystanie tymianku jest zalanie szklanka wrzątku jedną łyżę tymianku, należy zaparzać przez 10 minut. Po ostudzeniu wcieramy  w skórę głowy, przy okazji fundujemy sobie relaksujący masaż. Dużym plusem jest brak konieczności , w odróżnieniu od wymienionych maseczek po nałożeniu go na skórę głowy nie trzeba go spłukiwać, można ją stosować codziennie.

Dzięki silnym działaniom grzybobójczym efekty możemy zauważyć już po pierwszych użyciach. Idealnie nada się dla osób walczących z tłustym łupieżem.


Aspiryna na wszystko.

Wiesz co wspólnego ma aspiryna z szamponami przeciwłupieżowymi? Kwas salicylowy, który pozwala znormalizować pracę skóry głowy, zmniejszając problem z jej nadmiernym łuszczeniem się. Tak więc nie zdziwi Cię, że jest to kolejna rzecz, którą pewnie posiadasz  w apteczce na zupełnie inne dolegliwości pomoże również na łupież.

Przepis jest bardzo prosty, pokrusz jedną tabletkę leku i wymieszaj z paroma kroplami swojego szamponu. Mieszanki nie spłukuj od razu, pozostaw ją na około 2 minuty. Po tym zabiegu umyj włosy szamponem bez dodatków.

Wcierka z sody oczyszczonej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jest to soda oczyszczona jest niezwykle uniwersalna do zadań wszelakich. Sprawdza się w dbaniu o urodę jak również jest niezawodna w porządkach domowych. Jak stosować sodę oczyszczoną na łupież? 
Na nie umyte lecz mokre osuszone włosy ręcznikiem wmasowujemy ją dokładnie w skórę głowy. Następnie sięgamy po swój ulubiony szampon i myjemy włosy. Nie zdziw się jeśli Twoje włosy z początku będą bardziej przesuszone niż zwykle. Po kliku dniach produkcja sebum ostanie znormalizowana i pozbędziesz się nieprzyjemnego problemu. 

Domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby to zapewne świetny sposób na radzenie sobie z każdym rodzajem łupieżu i każdy znajdzie odpowiednie metody dla siebie. Pamiętaj jednak jeśli cokolwiek Cię niepokoi należy  skonsultować się z dermatologiem.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Klaudia on Porady J8.pl
spoko sposoby

domowe sposoby na łupież najlepsze a w połączeniu np. z nizoralem to jest w ogóle hit i problem łupieżu z głowy.. dosłownie 😀

by Mas on Porady J8.pl
domowe sposoby najlepsze

bardzo fajny zbiór domowych sposobów na łupież na pewno sprawdzę je przy najbliższej kąpieli 🙂