Wrzody. Przyczyny powstawania

W obecnych czasach choroba wrzodowa to jedna z najpopularniejszych chorób układu pokarmowego człowieka. Wrzody to nic innego, jak ubytki błony śluzowej, która wyścieła żołądek bądź dwunastnicę; często dosięgając aż do mięśni. Jest to schorzenie przewlekłe, zatem okresy bezobjawowe pojawiają się na zmianę ze wzmożonym odczuwaniem dolegliwości.

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania wrzodów żołądka są: 

  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori

  • zbyt częste korzystanie z niesteroidowych leków zapalnych, tzw. NLPZ

  • niewłaściwa dieta

  • przewlekły, nieleczony stres.

Stąd, prócz diety oraz wspomagania farmakologicznego, ważne są zmiany w samym trybie życia, być może psychoterapia, która skutecznie pomaga eliminować stres.

Założenia oraz rola diety w chorobie wrzodowej

Zadaniem diety w trakcie choroby wrzodowej jest wsparcie leczenia farmakologicznego. Posiłki, które spożywa osoba chora powinny być łatwe do strawienia.

Właściwa dieta nie wyeliminuje przyczyn choroby, ale pozwoli minimalizować intensywność objawów, w tym przede wszystkim uciążliwych bólów brzucha. Jadłospis powinien być mimo wszystko urozmaicony, gdy pacjent pozbędzie się bólów brzucha, powinien wdrażać pokarmy posiadające duże ilości błonnika

Ale, które produkty warto jeść, a które zdecydowanie wyeliminować z jadłospisu. Przedstawiamy krótkie kompendium radzenia sobie z żywienie w czasie choroby wrzodowej

Dieta po perforacji

Wrzody żołądka co jeść

Perforacją żołądka jest przedziurawienie ścian, tak że treść tego organu wylewa się na zewnątrz. Jest to poważna sytuacja, wymagającej operacji chirurgicznej, bagatelizowanie objawów może grozić zapaleniem otrzewnej, a to prowadzi nawet do śmierci chorego. W przypadku perforacji żołądka zabrania się jedzenia oraz picia, a po zszyciu ran, stopniowo, za zgodą lekarza, można zaczynać jeść.

Dieta po operacji wrzodów

Po wykonanej operacji wrzodów zalecane są posiłki lekkostrawne, stopniowe wprowadzanie nowych składników do jadłospisu. Na początek chory otrzymuje potrawy bardziej płynne, w postaci papki, lekko przyprawione. W dalszej kolejności wprowadza się potrawy stałe. Bezpośrednio po zabiegu, pacjent zazwyczaj zjada lekkie warzywne zupy, kiełki. Dopiero następne dni przynoszą większe urozmaicenie oraz produkty o stałej konsystencji.

Dieta wrzodowa

Dieta wrzodowa zależna jest od występujących objawów, okresów wyciszenia. W trakcie zaognienia choroby poleca się dania lekkostrawne; eliminację potraw smażonych, tłustych, ciężkich mięs. Zabrania się jedzenia produktów, które znacznie obciążają żołądek, bo długo się trawią.

W chorobie wrzodowej, a w zasadzie podkreśla się to w każdej diecie, powinno się unikać żywności wysoko przetworzonej, posiadającej konserwanty oraz inne dodatki chemiczne, np. barwniki, sztuczne cukry. Okres choroby jest doskonałą okazją do stałej zmiany nawyków żywieniowych i czytania etykiet produktów w trakcie zakupów, by zmniejszyć ilość „chemii” w jadłospisie.

W diecie wrzodowej rekomendowane jest unikanie ostrych potraw, zbytniego przyprawiania. Niewskazane jest picie alkoholu, kawy, mocnych herbat, skondensowanych soków owocowych czy napojów gazowanych, które dodatkowo wywołują wzdęcia.  Podobnie działanie wzdymające mają rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch czy bób i inne warzywa: kapusta, rzodkwie czy grzyby (ponadto są one długo trawione).

W zaostrzonych stanach należy unikać produktów bogatych w błonnik, takich jak kasze gryczane, pieczywa razowe i chrupkie.

Dieta wrzodowa. Wskazania dietetyczne

Diety polecana przy wrzodach żołądka oraz dwunastnicy są bardzo podobne.

Ogólnym wskazaniem jest spożywanie posiłków niezalegających w przewodzie pokarmowym, co wpływa na szybkość powrotu do zdrowia. 

Choroba wrzodowa dieta

W przypadku nasilonych dolegliwości zakłada się jedzenie jasnego pieczywa, białych makaronów, drobnych kasz, białego ryżu oraz ziemniaków.  Dozwolone są także chude produkty nabiałowe: świeże mleko, twarogi, serki homogenizowane; jednak z ograniczeniem naturalnych jogurtów oraz słodkich śmietan.  Dozwolone jest też spożywanie duszonych, gotowanych lub pieczonych w folii: nietłustych mięs, oraz jaj.  Z przypraw poleca się: zieloną pietruszkę, bazylię oraz koperek.

W miarę ustępowania objawów można powoli wprowadzać  także kasze razowe i pieczywo graham, kwaśny nabiał (np. jogurty, maślankę, kefir) i więcej przypraw.

Wśród spożywanych posiłków powinny znaleźć się delikatne zupy, ugotowane na wywarze z warzyw; dodatkiem może być mleko lub śmietana.  Właściwa dieta to też napoje: woda niegazowana, słabe herbaty bądź rozcieńczone soki 

W diecie wrzodowej pojawia się często kwestia wykorzystania ziół w leczeniu. Warto zatem polecić wywary z rumianku czy melisy.

Warzywa oraz owoce w diecie wrzodowej

Warzywa i owoce z pewnością są źródłem witamin oraz wielu składników odżywczych. Jednak, gdy mamy do czynienia z chorobą wrzodową oraz ciężkimi objawami, powinno się spożywać warzywa ugotowane oraz przetarte, lub pozbawione skórek i pestek. W miarę zmniejszania się dolegliwości można rozszerzać dietę o surowe warzywa oraz nasiona roślin strączkowych.

Zalecenia żywieniowe dla chorych na wrzody w pigułce:

  • spożywanie niewielkich, łatwo strawnych posiłków, w ilości 5-6, aby były na bieżąco trawione

  • spożywanie ostatnie posiłku na 2-3 godziny przed snem

  • spożywanie posiłków w pokojowej temperaturze, odradza się zimne lub za gorące

  • unikanie dużych ilości soli oraz ostrych przypraw

  • dokładne przeżuwanie pokarmów, bez pośpiechu.

  • zaniechanie palenia papierosów, gdyż wydłużają powrót do zdrowia

  • unikanie picia napojów alkoholowych

  • rezygnacja z potraw tłustych, smażonych oraz ciężkostrawnych

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Olek on Porady J8.pl

W każdej diecie wrzodowej wszyscy piszą, żeby unikać ostrych przypraw, które tak bardzo lubię, trzeba będzie odstawić.