Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wraz ze wzrostem zainteresowania panelami fotowoltaicznymi pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące wpływu działania tych urządzeń na zdrowie ludzi. Warto odpowiedzieć szczegółowo na pytanie, czy fotowoltaika jest bezpieczna?
Spis treści artykułu
Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla ludzi?
Żadne badania nie potwierdzają negatywnego wpływu instalacji fotowoltaicznych na zdrowie. Panele nie zagrażają ludziom, zwierzętom domowym, a także nie wpływają na środowisko naturalne. Ogniwa fotowoltaiczne są wykonane przede wszystkim z krzemu i szkła, które nie zagrażają ludziom.
Jedyną substancją, która jest obecna w panelach i można się jej potencjalnie obawiać, jest ołów. Jednak nie jest on uwalniany z ogniw, nawet jeżeli ulegną uszkodzeniu lub zostaną zniszczone. Dlatego panele fotowoltaiczne nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzi zarówno podczas instalacji, demontażu, jak i utylizacji.
Wbrew opiniom wielu osób, panele fotowoltaiczne powodują pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Energia elektryczna jest uzyskiwana za pomocą promieniowania słonecznego, czyli z odnawialnego źródła energii. Mechanizm ten nie powoduje wytwarzania niebezpiecznych substancji ani nie trzeba w tym celu stosować skomplikowanych urządzeń.
Panele słoneczne pozwalają zastąpić tradycyjne piece lub nawet całe elektrownie. Z tego względu ograniczana jest ilość pyłów, smogu i innych zanieczyszczeń, które faktycznie mogą być groźne dla zdrowia ludzi.
Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne?
Zarówno montaż, jak i eksploatacja paneli fotowoltaicznych nie powoduje uwalniania szkodliwych substancji. Działają w taki sam sposób, jak każde inne urządzenie elektryczne podłączone do prądu. Z tego względu teoretyczne zagrożenia są podobne jak codzienne używanie komputera lub czajnika elektrycznego.
Technologia stosowana w panelach jest nowoczesna, a wszystkie elementy spełniają wysokie normy bezpieczeństwa. Dlatego fotowoltaika nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania pożarów.
Instalacja paneli fotowoltaicznych nie powoduje też przyciągania piorunów. Wielu producentów zaleca montaż piorunochronu, ale jest to związanie z zapewnieniem bezpieczeństwa urządzeń, które mogą zostać uszkodzone przez zbyt wysokie napięcie. Panele charakteryzują się niską awaryjnością, nawet jeśli są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Żywotność ogniw jest określana przez specjalistów na okres od 25 do nawet 40 lat. Większość producentów udziela gwarancji na całą instalację na okres przynajmniej 10 lat, co potwierdza wysoką jakość produktów.
Konstrukcja paneli fotowoltaicznych jest prosta i nie posiadają one ruchomych elementów, które mogłyby przyczyniać się do występowania częstych awarii.
Czy panele fotowoltaiczne mają promieniowanie?
Panele fotowoltaiczne generują pole magnetyczne, ale jest to promieniowanie niejonizujące, które nie zmienia struktury cząsteczek organizmów żywych. Ponadto należy podkreślić, że każde urządzenie elektryczne wytwarza pole elektromagnetyczne.
Wiele osób codziennie używa smartfonów, telewizorów czy suszarek do włosów, ale promieniowanie wytwarzane przez te urządzenia nie jest w stanie negatywnie oddziaływać na organizm człowieka. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku paneli słonecznych.
Jakie są minusy paneli fotowoltaicznych?
Jak w każdym produkcie, również w panelach fotowoltaicznych można znaleźć pewnie wady. Pierwszą jest stosunkowo niska żywotność falownika, czyli urządzenia zamieniającego prąd stały na prąd zmienny. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w ramach całej instalacji fotowoltaicznej.
Jego żywotność jest oceniana na około 10 lat, jeśli zostanie prawidłowo zamontowany. W niektórych przypadkach prawidłowe działanie może być trudne do utrzymania w tym czasie. Wymiana falownika musi być wykonana szybko, aby uniknąć dużych strat energii. W związku z tym jest to czynność kłopotliwa i zwykle dość kosztowna — cena usługi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Można tego uniknąć poprzez montaż mikroinwerterów, które mogą być eksploatowane dłużej, bo przez okres około 25 lat. Jest to więc zbieżne z okresem żywotności przeciętnych paneli słonecznych.
Kolejny problem występujący podczas eksploatacji paneli fotowoltaicznych jest związany z faktem, że są one łączone w sposób szeregowy. W związku z tym sprawność układu określa najsłabiej działający element. Do najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania paneli jest instalacja w niesprzyjających warunkach, stosowanie nieprawidłowego okablowania lub wada fabryczna.
Panele słoneczne są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Jeżeli dany element zostanie zamontowany przy zastosowaniu złej orientacji, kąta nachylenia lub znajdzie się za zbyt dużym cieniem, nie uzyska oczekiwanej wydajności. Efektywność spada także w sytuacji dużego zachmurzenia lub zbyt wysokiej temperatury.
Panele fotowoltaiczne muszą być stale utrzymywane w czystości. Należy z nich regularnie usuwać kurz i inne zanieczyszczenia, a w okresie zimowym konieczne jest odśnieżanie.
W niektórych przypadkach czynność ta może być ograniczona z uwagi na samoczynne zsuwanie się pokrywy śnieżnej ze śliskiej powierzchni panelu. Trzeba jednak stale sprawdzać stan paneli, szczególnie jeśli są zamontowane w regionie, gdzie występuje większa ilość zanieczyszczeń lub jest to obszar z dużą ilością gruntów rolnych.
Wady, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania paneli fotowoltaicznych, w dużej mierze zależą od jakości zakupionych produktów. Dlatego warto wybierać znane firmy, które od wielu lat uzyskują pozytywne opinie klientów.
Właściciel powinien zapoznać się z charakterystyką paneli oraz poznać czynniki pogarszające ich wydajność. W wielu przypadkach niedogodności można ograniczyć lub im zapobiec poprzez obsługę zewnętrznego serwisu. Możliwe jest zawarcie umowy z wyspecjalizowaną firmą, która będzie prowadziła monitoring paneli słonecznych oraz wszystkich wrażliwych elementów instalacji.
Monitoring może być prowadzony zdalnie, a więc nie wymaga to częstych kontaktów z serwisem. Pozwala natomiast na szybkie usuwanie awarii lub zapobieganie problemom poprzez odpowiednią konserwację urządzeń.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
nie są
Wszystko ładnie pięknie i ekologicznie ale te telefony w sprawie montażu paneli fotowoltaicznych to już jest przegięcie.