Spis treści artykułu
Trądzik niemowlęcy
Najczęściej występującym schorzeniem wśród noworodków jest żółtaczka, która znika najczęściej już po tygodniu od urodzenia. Istnieje jednak pewna choroba na którą zapada ok. 20 % maluchów, i pojawia się ona zwykle od 3-4 tygodni po porodzie, najczęściej u chłopców, i jest to trądzik niemowlęcy. Jak się je leczy, i czym charakteryzuje się to schorzenie?
Objawy i przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego
Jak wykazały liczne badania, trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej u chłopców w 3 lub 4 tygodniu życia, sporadyczne przypadki odnotowuje się u dziewczynek.
Cechuje się on drobnymi krostkami w obrębie twarzy ze stanami ropnymi, lub białymi czubkami które przypominają stany zapalne z ropą. Najczęściej zmiany te uwidaczniają się w obrębie policzków, rzadziej w okolicach czoła czy brody. Nie jest to bolesna przypadłość dla samego dziecka, a ma charakter raczej estetyczny.
Skąd bierze się ta choroba? Głównej przyczyny lekarze dopatrują się w hormonach, które matka przekazuje dziecku w ostatnich tygodniach ciąży, a także poprzez karmienie piersią już po porodzie.
Nie stosuje się raczej żadnych leków na zwalczenie tej przypadłości, która sama znika w okolicach czwartego miesiąca życia dziecka, lub w momencie zaprzestania karmienia go piersią. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by pomóc skórze dziecka szybciej się zregenerować, ale mają one charakter bardziej pielęgnacyjny, aniżeli leczniczy.
Odpowiednia higiena i kosmetyki
Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa od samego początku, stąd też wymaga specjalnej troski i pielęgnacji każdego dnia. By wspomóc regenerację skóry i zniknięcie trądziku niemowlęcego, zaleca się przemywanie twarzy delikatnym wacikiem bawełnianym nasączonym ciepłą wodą.
Przemywanie powinno jednak być bardzo delikatne tak, by nie naruszyć naskórka na twarzy dziecka. Pielęgnacja może również opierać się na bazie delikatnych toników przeznaczonych dla niemowląt bądź wody utlenionej, również specjalnie dla maluchów. To warto jednak skonsultować z dermatologiem bądź lekarzem rodzinnym, który doradzi w kwestii odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka.
Kremy natłuszczające
Skórę dziecka należy odpowiednio nawilżać, nie tylko w obrębie twarzy, ale również całego ciała. W przypadku jednak trądziku niemowlęcego warto zakupić w aptece specjalny krem dla dzieci która natłuści i nawilży skórę na twarzy, co będzie miało ogromny wpływ na szybszą regenerację naskórka oraz zagojenie się krostek. Specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt warto zakupić w wersji hipoalergicznej, która nie wywoła podrażnień i alergii u dziecka.
Nie przegrzewaj dziecka
Młode mamy często mają tendencję do nadmiernego okrywania dziecka przed chłodem, martwiąc się o to, by dziecko się nie przeziębiło czy też nie zmarzło. I o ile w pierwszych dniach życia faktycznie warto dodatkowo okrywać dziecko, tak potem należy przyzwyczajać je do temperatury pokojowej, by maluch miał dostęp do świeżego powietrza.
Trądzik niemowlęcy często nasila się bardziej, gdy dziecko jest przegrzane i spocone, wówczas pojawia się większy napływ krwi do skóry twarzy. Staje się ona dodatkowo podrażniona i przegrzana, a to nie sprzyja zagojeniu się wysypki trądzikowej. Otulać dziecko należy tylko wtedy, gdy faktycznie jest chłodno, w domu natomiast zaleca się jedynie lekki kocyk i przewiewne, bawełniane ubranka.
Uważaj w czym pierzesz ubrania
Niektóre proszki do prania, kapsułki czy inne detergenty zawierają szkodliwe dla małego człowieka substancje wywołujące podrażnienia skóry. Do prania dziecięcych ubranek warto zatem używać delikatnych proszków do prania dedykowanych dla niemowlęcych ubranek, bowiem stosowanie zwykłych detergentów może znacznie nasilić stany zapalne skóry dziecka nie tylko na twarzy, ale również na reszcie ciała.
Nie przesadzaj z natłuszczaniem
Niemowlęca skóra ma zadziwiającą łatwość w regeneracji, dlatego warto pozwolić jej zrobić to samodzielnie. I o ile nawilżanie skóry dziecka lekkimi kremami jest wskazane, tak w obrębie buzi i stanów trądzikowych wystarczy nałożenie kremu raz na kilka dni w niewielkiej ilości. Substancje silnie natłuszczające oraz oleiste mogą jedynie potęgować stany zapalne, zamiast wspierać je w naturalnej regeneracji.
Delikatna pielęgnacja ma jedynie wspierać naturalne mechanizmy skóry dziecka, więc warto obserwować, czy stosowane działania przynoszą zamierzony efekt. Zawsze w chwilach wątpliwości czy nasilenia się wysypki należy skonsultować się z położną czy lekarzem rodzinnym, który może zalecić zmianę kosmetyków czy ogólnej pielęgnacji.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
ciężki temat, porady an tej stornie są ok, próbowaliśmy, ale ma wrażenie że ogólnie samo zniknęło u naszego dziecka
trochę się wystraszyłam tego trądziku a chyba niepotrzebnie
Moje bliźniaczki nie miały tej przypadłości ale w mojej rodzinie wystąpił trądzik niemowlęcy.