Jak uchronić się od ukąszeń komarów latem? Sprawdzone sposoby!

Są zmorą każdej wieczornej imprezy na dworze latem – mowa oczywiście o komarach, które skutecznie uprzykrzają życie ludziom, dotkliwie ich kąsając. Ich pojawieniu się sprzyja wilgotność powietrza, ale i zalesione tereny blisko zbiorników wodnych. Szczególnie latem, gdy jest ciepło i wilgotno, komary rozmnażają się w zastraszającym tempie, co z pewnością nie jest zachęcające do wspólnych ciepłych wieczorów na zewnątrz.

 Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odstraszyć komary, by móc cieszyć się ciepłym letni wieczorem bez miliona ukąszeń. Co odstrasza komary, i jakie sposoby warto wypróbować?

Olejki zapachowe odstraszające komary

Olejki zapachowe na komary

Niektóre z nich działają bardzo odstraszająco na komary i inne owady, które lubią atakować wieczorem. Przykładowo, wystarczy wlać nieco olejku goździkowego, trawy cytrynowej czy lawendowego do palącej się świecy, by już w krótkim czasie poczuć intensywny zapach w powietrzu dookoła.

Takie działanie może również skutkować odstraszeniem niektórych gryzoni czy muszek. Można również spryskać powietrze dookoła tym zapachem, i powtarzać tę czynność co kilkanaście minut. Wówczas mamy pewność, że ukąszenia komarów nie wpędzą nas i gości do domu, zmuszając jednocześnie do zrezygnowania z biesiady na dworze.

Ponadto można zakupić np. świece zapachowe np. z nutką lawendy czy cytryny, i rozstawić je zapalone na stole i w kątach pomieszczeń, lub np. na tarasie. Jeśli jest bezwietrzna noc, z pewnością da to spokojny wieczór bez kilkunastu ukąszeń i swędzących bąbli na skórze.

Alternatywne sposoby na komary

Z potrzeby odstraszenia komarów i ich bolesnych ukąszeń powstały najróżniejsze spreje czy mgiełki dedykowane do rozpylania na skórze, które zagwarantować mają ochronę. Istnieje również specjalna aplikacja na telefon która wydaje dźwięki niesłyszalne dla ucha człowieka, za to skutecznie odpędza te uprzykrzające letnie wieczory owady. Dodatkowo można zastosować sok z cytryny, który ma bardzo intensywny zapach dla komarów i nie jest im przyjazny.

Wystarczy spryskać się kilkoma kroplami cytryny w miejscach takich jak szyja, zgięcie łokci czy kolan – w teorii ma to trzymać komary z daleka, jednak nie jest to do końca skuteczny sposób. Jedno jest pewne, komary nie lubią zapachu cytrusów i lawendy, więc takie działanie może je utrzymać z daleka.

Rośliny hodowlane odpędzające komary

Niektóre rośliny które można zasadzić w ogródku czy na tarasie w doniczkach wydzielają bardzo nieprzyjemny dla komarów i owadów zapach, który może skutecznie utrzymać je z daleka od nas. Do takich roślin należą np. mięta pieprzowa, czy bodziszek cuchnący, inaczej zwany anginką. Takie rośliny można kupić bez problemu w każdym sklepie ogrodniczym, a prócz ich owadobójczych właściwości wyglądają bardzo ładnie, i stanowią ozdobę w ogrodzie czy na balkonie. Odpowiednio zadbane mogą zapewnić spokojne wieczory na zewnątrz przez cały okres letni, gdy komarów jest najwięcej.

Warto zatem zasadzić w swoim ogrodzie jak najwięcej takich roślin, by móc spokojnie przebywać w nim nawet późnymi wieczorami bez przykrych i swędzących ukąszeń. Ponadto warto stosować zasadę, że w trakcie przebywania na ogrodzie gdy zrobi się ciemno, włączyć urządzenie rażące prądem dotykające je owady i komary. To poskromi te szkodniki, które mimo nieprzyjemnego dla nich zapachu zbliżają się do ludzi celem ukąszenia.

Lampka na komary

Latem popularne są różne urządzenia które mają zabijać i zwalczać problem z komarami. Niektóre z nich można kupić np. w supermarkecie – kiedy włoży się je do gniazdka, zaczyna ulatniać się w powietrzu substancja nieszkodliwa dla zdrowia człowieka, za to bardzo drażniąca dla komarów. Innym pomysłem na takie urządzenie może być np. lampka która razi prądem komary, jednak musi być ona jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, by faktycznie działała.

Komary bowiem dążą do najsilniejszego źródła światła, a jeśli w domu będzie włączone więcej niż jedno, to urządzenie nie będzie dawało rezultatów.

Jak przygotować się do wieczornej batalii z komarami?

Odstraszanie komarów

Jeżeli pojawia się konieczność wyjścia na zewnątrz późnym wieczorem, i mamy świadomość tego jak dużo komarów tam jest, warto zadbać o odpowiedni strój, który ochroni skórę przed dotkliwymi pogryzieniami. Dobrze jest założyć długie spodnie oraz koszulę z długim rękawem, a dodatkowo spryskać się olejkiem o zapachu lawendy czy cytrusowym. Dodatkowo również komary przyciągane są przez ciemne barwy, więc dobrze jest założyć jasne ubrania. Warto wiedzieć, że wilgoć i ciepło bardzo przyciąga te stworzenia, więc przed wyjściem na zewnątrz warto wziąć chłodny prysznic, który zmyje zapach potu a także schłodzi organizm. Istnieje wówczas szansa na zminimalizowanie ilości pogryzień.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Kacper on Porady J8.pl

jak to możliwe, że o tej porze roku mam komary w domu...? jakaś masakra

by nelka on Porady J8.pl

Komary to zmora wakacji.