Niskie ciśnienie — jak sobie z nim radzić?

Normalne ciśnienie krwi prawie zawsze wynosi od 90/60 mmHg do 120/80 mmHg. Niedociśnienie występuje, gdy ciśnienie spada poniżej 90/60 mmHg. Spadek ciśnienia wiąże się z charakterystycznymi objawami. Może być spowodowane warunkami pogodowymi, być dziedziczne, a także być odbiciem naszej diety. Jeśli Ty również od czasu do czasu zmagasz się z niskim ciśnieniem, zobacz jak mu zaradzić. 

Niedociśnienie powoduje różne problemy dla naszego zdrowia, od prostych zawrotów głowy, po poważne powikłania sercowe wymagające opieki medycznej.

Jeśli występuje ono rzadko, najprawdopodobniej jest spowodowane ciśnieniem atmosferycznym, a także np. zjedzeniem zbyt małego śniadania. Jednak, jeśli często cierpisz na niedociśnienie, powinieneś koniecznie skontaktować się z lekarzem, który przepisze ci odpowiednie lekarstwa. 

Niskie ciśnienie — objawy

Niskie ciśnienie krwi objawia się kilkoma charakterystycznymi objawami. Są to najczęściej:

  • zmęczenie;
  • zawroty głowy, szczególnie podczas zmiany pozycji;
  • omdlenia;
  • słabość;
  • bladość skóry.

Jeśli niskie ciśnienie spowodowane jest problemami z krążeniem, możesz poczuć, że Twoje ręce są zimne, a tętno wzrasta i serce bije intensywnie. Jeśli odczuwasz gorączkę powyżej 38 stopni, może być to związane z infekcją. 

Najczęstsze przyczyny niskiego ciśnienia

Podstawowym kluczem do radzenia sobie z niskim ciśnieniem, jest poznanie jego przyczyny. Z tego powodu zaleca się wizytę lekarską, jeśli niskie ciśnienie się regularnie powtarza. 

Przyczyny niskiego ciśnienia

Przyczyny niedociśnienia mogą być błahe, lub bardzo poważne. U podstaw spadku ciśnienia krwi może leżeć nagłe krwawienie, poważna infekcja, niewydolność serca, wstrząs anafilaktyczny, uszkodzenie nerwów regulujących zmiany ciśnienia w krążeniu np. w przypadku cukrzycy, arytmii i odwodnienia.

Początek niedociśnienia może wystąpić w połączeniu z nagłymi zmianami postawy, zwłaszcza w szybkim przejściu z pozycji leżącej do pozycji stojącej. W takim przypadku zakłócenia znikają w ciągu kilku minut lub nawet kilku sekund, jeśli podmiot szybko przywróci pozycję wyjściową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku poposiłkowej hipotonii ortostatycznej, w której problem pojawia się po posiłkach i dotyczy głównie osób starszych.

Obniżać ciśnienie mogą także niektóre leki, np. moczopędne, antydepresyjne, niektóre leki przeciwbólowe. 

Jak podwyższyć ciśnienie za pomocą diety?

Niektóre produkty spożywcze mogą poprawić nasze ciśnienie i je nieznacznie podwyższyć. Przy sporadycznych spadkach ciśnienia z reguły to wystarcza, aby wyregulować niedociśnienie. Po co sięgnąć, gdy poczujemy się słabo, a nasze ciśnienie spadnie? 

Kawa

Sprzyja pracy mięśnia sercowego, podnosi ciśnienie krwi (działanie rozszerzające naczynia krwionośne), zwiększa częstotliwość oddychania, zwiększając tym samym dotlenienie krwi.

Słone przekąski 

Sól zwiększa ciśnienie krwi, dlatego jeśli czujemy się osłabieni, warto zjeść słone krakersy, chipsy lub słone paluszki. Jeśli nie masz  pod ręką takich przekąsek, wsyp trochę soli na rękę i zjedz. 

Zielona herbata

Bogata jest w antyoksydanty i regulatory ciśnienia. Osoby z tendencją do niskiego ciśnienia powinny codziennie wypijać szklankę zielonej herbaty. Doda nam ona również energii i poprawi poziom cukru we krwi. 

Ciemna czekolada

Obecność w ciemnej czekoladzie epikatechiny sprawia, że ściany tętnic pozostają elastyczne, a to zwiększa ciśnienie krwi. Czekolada dodaje nam również energii, przez co również wspomaga leczenie niskiego ciśnienia. Jeśli nie masz ciemnej czekolady, może być również mleczna, jednak i więcej zawartości kakao tym lepiej. 

Banany

Ze względu na wysoką zawartość potasu ma działanie równoważące i regulujące układ krążenia. Banany są również znane z tego, że dodają nam energii. Jest to idealna przekąska do pracy. 

Owoce i warzywa

Z pewnością warto zwiększyć spożycie owoców i warzyw, aby poprawić stan ciśnienia krwi. Owoce i warzywa zawierają cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze, witaminy, a także odpowiednio nas nawadniają. 

Pamiętaj o nawodnieniu

Zawsze, a tym bardziej, jeśli cierpisz na niedociśnienie, niezbędne jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Lekarze i dietetycy rekomendują wypicie minimum 2 litrów wody niegazowanej dziennie. 

Unikaj alkoholu

Unikaj picia alkoholu, który obniża ciśnienia. Początkowo może się wydawać, że ciśnienie wzrasta, jednak potem znacznie spada. Jeśli masz ochotę na coś mocniejszego, lepiej zamiast wódki, wypij lampkę czerwonego wina, które jest dobre na krążenie krwi. 

Jakie zioła na niedociśnienie?

Zioła również mogą podnieść ciśnienie krwi. Ludowa medycyna znana jest od lat w każdym zakątku świata. Dlatego warto znać zioła podnoszące ciśnienie. 

Jakie zioła na niedociśnienie

Imbir —  jest świetnym sprzymierzeńcem w poprawie niedociśnienia, ponieważ wspomaga krążenie krwi. Weź kawałek świeżego imbiru, zetrzyj go i wlej do wody. Gotuj przez kilka minut i wypij. Jeśli cierpisz na niskie ciśnienie krwi, możesz zażywać ten domowy środek dwa razy dziennie.

Żeń-szeń — jest kolejnym stymulantem ukrwienia, zwłaszcza w obszarze mózgu, pomaga czuć się bardziej energicznym i zdrowym oraz przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mesut on Porady J8.pl

Obecne ceny paliw powodują u mnie podwyższenie ciśnienia krwi