Wielkopolska – historyczna kraina w Polsce

Ach jak przyjemnie pojeździć to tu, to tam? Wielkopolska to najbardziej historyczna kraina w Polsce. Bądź co bądź, to kolebka państwa polskiego. Gniezno, Lednica, Kruszwica, Strzelno, Ostrów Tumski, Biskupin – to tu archeologowie znajdują najwięcej pozostałości z okresu tworzenia się struktur naszego kraju. Do Wielkopolski przybywa się, by poznawać przeszłość i odkrywać miejsca zarówno te odkryte, jak i te znane tylko z opowieści. Co i jakie atrakcje warto zobaczyć?

Poznań – Stolica Wielkopolski

Stolica Wielkopolski to atrakcje w atrakcjach. Zabytki, muzea, parki, historyczne miejsca, jezioro to tylko niektóre z nich. Warto zobaczyć „serce” Poznania, czyli Stary Rynek i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, czyli Pręgierz w otoczeniu kolorowych Domków Budniczych. To tutaj także codziennie bodą się codziennie o godzinie 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza Poznańskie Koziołki.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Naszła nas ochota na muzealną wyprawę? Proszę bardzo – Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Pałac Działyńskich, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, ufff, i to nie jest ostatnie słowo Rynku, bo jest np. Muzeum Czekolady i Rogalowe Muzeum, gdzie po uciechach dla duszy, można zaspokoić bardziej cielesne potrzeby.

Dobrze jest rozpocząć turystyczną wyprawę właśnie tu, gdyż tutaj znajduje się Centrum Informacji Turystycznej. Na rynku jest też sporo restauracji i knajpek, można tu coś zjeść napić się kawy, ale uwaga – ceny potrafią powalić na kolana. Nawierzchnia Rynku jest wykonana z bruku, więc buty na grubszej podeszwie są dobrodziejstwem, jeśli chcemy przejść go wzdłuż i wrzesz.

Gniezno – Katedra Gnieźnieńska

Pierwsza stolica Polski to brzmi dumnie! Podobnie jak Rzym została wybudowana na siedmiu wzgórzach. Kiedy wyjedziemy na wyniosłość drogi, oczom naszym ukaże się… Najwyższy zabytek, którym jest Katedra Gnieźnieńska na Wzgórzu Lecha.

Ale czy jest największym? Dla niektórych tak, dla innych nie. Jeszcze się nie zdarzyło na tym świecie, żeby jakiś zabytek dogodził każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie. Tak czy siak pierwsza stolica kościołami i jeziorami stoi. Dość powiedzieć, że każde z siedmiu wzgórz – Lecha, Panieńskie, Zajezierze, Świętokrzyskie, Krzyżackie, Cierpięgi i Zbarskie – posiada własny kościół. A do tego można zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Lawendowe Zdroje

Lawendowe Zdroje

Rzut beretem od Gniezna. Lawendowa plantacja niedaleko Czerniejewa (można wstąpić do pałacyku) pomiędzy Wrześnią a Gnieznem. Obecnie uprawy zajmują powierzchnię 1 ha i liczą ok. 17 tysięcy sadzonek.

Najlepsza pora, żeby zahaczyć o miejsce, to oczywiście czas kwitnienia lawendy, czyli od czerwca do około połowy lipca. Szczególnie zainteresowane mogą być młode pary, które byłby skłonne na sesję plenerową. Wprawdzie wymaga to opłat (zdjęcia telefonem nie), ale taka pamiątka na całe życie – bezcenna.

Ponadto warto pamiętać, że jesteśmy ludźmi cywilizowanymi i gośćmi, więc nie śmiecimy, nie zrywamy kwiatów, nie spuszczamy psów i nie puszczamy bąków. Warto szanować pracę innych.

Kórnik – Zamek Kórnicki

Rodzinne miasto Wisławy Szymborskiej. Położone 20 km na południowy wschód od Poznania, więc można zahaczyć przy dłuższej wycieczce w kierunku Śremu i Dolska. Główna atrakcja to słynny Zamek Kórnicki, w którym straszy jeszcze słynniejsza Biała Dama.

Wprawdzie Dama jest jak yeti, bo wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie widział, ale to nie przeszkadza odwiedzić tego zacnego zakątka. Jeśli chcemy zobaczyć kwitnące zjawiskowe magnolie w Arboretum Kórnickim, warto wybrać się tu na przełomie kwietnia i maja.

W sezonie natomiast można wypłynąć Biała Damą (statkiem, nie tą z Zamku) na rejs po jeziorach kórnickich, które są niebagatelną atrakcją dla wędkarzy i motorowodniaków.

Puszczykowo

Mniej znana miejscowość, ale bardzo godna. Znajduje się 12 km na południe od Poznania i sąsiaduje z Wielkopolskim Parkiem Krajobrazowym. Dlaczego warto odwiedzić tę atrakcję? Ze względu na jedyne w swoim rodzaju Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera.

To nie tylko ekspozycja książek wybitnego pisarza i podróżnika (Wojciech Cejrowski nie byłby godzien czyścić mu butów, naprawdę), ale też niezwykłe trofea z wypraw do różnych zakątków świata. Smaczkami zbiorów są statki-repliki – „Santa Marii” Krzysztofa Kolumba i „Hawkera” Hurricane Mk I – brytyjskiego myśliwca z II wojny światowej, a także pomniejszona piramida Cheopsa.

Niedaleko Puszczykowa znajduje się Rogalin, gdzie prócz zabytkowego Pałacu Raczyńskich można zobaczyć najsłynniejsze dęby – Lecha, Czecha i Rusa. Ten ostatni jest najstarszym dębem w Polsce.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Z Gniezna wyruszyć można nad Wartę, aby popodziwiać krajobrazy podczas rejsu po rzece. Te tereny potrafią zaskoczyć, bo można napotkać typowo nadmorskie klimaty jak piaszczyste wydmy ukryte wśród lasów. Nie są łatwe do zlokalizowania, ale warto zainteresować się Białymi Górami w okolicach Rataja, Wrąbczynka, Rudą Komorską i Piaskową Górą w Lądkowskim Borku.

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Jeśli wodniste i bagniste grunty nas przytłaczają, możemy wznieść się ponad nie. Przy drodze łączącej Pyzdry z Ciężeniem znajduje się punkt widokowy w Pietrzykowie. W parku sprawdzi się i rower, i kajak, i nogi. Zdarza się, że w weekendy nie działają, niestety, promy i zrobienie pętli wokół Warty może okazać się niemożliwe.

Nic straconego, w Lądzie znajduje się punkt edukacji i informacji. Szlaki są nietrudne i urozmaicone. Do tego spokój, cisza, piękne widoki, dzikie zwierzęta… Ech, aż się nie chce wracać do spalin i tłumów w mieście.

Dolsk – Szlak Kościołów Drewnianych

Małe miasteczko – ok. 1500 mieszkańców – ale idealne na zakończenie wycieczki. Wprawdzie można wybrać się do Kalisza czy Czarnkowa, opcjonalnie zwiedzić Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka, ale kościołów ci u nas w Polsce dostatek i od ich zwiedzania może się zakręcić w głowie. Ba! Od słuchania czego w nich mówią może ta głowa rozboleć, więc lepszym rozwiązaniem jest odpoczynek nad Jeziorem Dolskim Wielkim.

To tylko niektóre z atrakcji w Wielkopolsce. Ciekawych miejsc jest mnóstwo. Wystarczy tylko poszukać. Szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. I to prawda, bo ludzie w Wielkopolsce bywają pieruńsko uprzejmi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Patrycja on Porady J8.pl

trzeba się wybrać, tylko na razie pogoda niezbyt zachęcająca 🙂

by Pomek on Porady J8.pl

Ciekawe propozycje. Trzeba się zrelaksować odpocząć od codzienności.