Bezpieczna podróż

Wiosna i lato to czas rodzinnych wyjazdów i podróży. Jednak niezależnie od pory roku zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w czasie kursowania jest dla każdego rodzica priorytetem. To jedna z tych kwestii, która nie podlega dyskusji. Co zatem zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne podczas podróży? O czym należy pamiętać zarówno przed nią, jak i w jej trakcie?

Odpowiedni fotelik to podstawa

Jeszcze przed narodzinami dziecka warto rozejrzeć się za dobrym fotelikiem samochodowym. Kiedy pociecha przyjdzie na świat, dobrze jest być przygotowanym na ewentualne wyjazdy- czy to te bliskie, czy dalekie. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju fotelików, zaczynając od tych najtańszych, a kończąc na tych, których cena sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Jak wybrać odpowiedni? Fotelik dla dziecka powinien być właściwie wyprofilowany, tak aby nie tylko był wygodny w użytkowaniu, ale przede wszystkim zapewniał najlepszą ochronę. Wiele fotelików jest tak zaprojektowanych, by chronić poszczególne części ciała, najbardziej narażone na uszkodzenia. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa.

Niektóre foteliki są wyposażone w wielopunktowe pasy, którymi dziecko można przypiąć wewnątrz ochronnej obudowy. Zawsze należy upewnić się, że kupujemy fotelik z atestem. Najlepiej dokładanie zapoznać się z tym, co oferują nam producenci i dobrze przemyśleć, który fotelik wybrać, aby jak najlepiej służył naszemu maluchowi.

Jak właściwie używać fotelika?

Kiedy już zdecydujemy się na odpowiedni model fotelika, musimy wiedzieć, jak z niego korzystać. Zaleca się, by dzieci do 4. roku życia przewozić tyłem do kierunku jazdy i tak też ustawiać fotelik. Najlepiej umieścić go na środku tylnego siedzenia, gdyż to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie.

Dobrze jest, gdy jedno z rodziców siedzi z tyłu przy dziecku. Może wtedy cały czas mieć je na oku i w razie potrzeby natychmiastowo reagować. Przed wyjazdem trzeba koniecznie upewnić się, że fotelik jest dobrze zamontowany i całkowicie stabilny. W czasie jazdy również warto to kontrolować, nawet kilkukrotnie.

Po za tym dziecko musi być odpowiednio zapięte, tak aby pasy nie były zbyt luźne, lecz przylegały do ciała. Ich długość musi być dostosowana do wielkości dziecka. Należy ściśle przestrzegać przepisów drogowych i wskazówek producenta fotelika. W tej sytuacji nie ma miejsca na zaniedbania z naszej strony.

Przygotowanie do podróży

Fotelik samochodowy

Zanim udamy się w podróż należy upewnić się, że w docelowym miejscu będziemy mieli dostęp do opieki medycznej. Trzeba zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i dobrze wyposażoną apteczkę. W wypadku, gdy planujemy wyjazd za granicę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem dziecka i zadbać o wymagane szczepienia.

Po zapakowaniu bagaży musimy sprawdzić, czy wszystkie przedmioty są dobrze zabezpieczone. Szczególnie ważne jest to w wypadku ciężkich rzeczy, które źle zamocowane mogłyby zmienić położenie w czasie jazdy i zrobić krzywdę dziecku. Najbezpieczniejszą opcją jest umieszczenie ich w bagażniku z tyłu auta lub w specjalnym bagażniku na dachu. Podczas jazdy koniecznie trzeba zablokować zamki w drzwiach samochodu, aby dziecko ich nie otworzyło.

Jeszcze przed wyjazdem warto zaplanować postoje. Nie muszą być długie, ale odpowiednio częste. Podczas jazdy nie powinniśmy dawać dziecku jedzenia ani picia, dlatego aby je nakarmić, trzeba się zatrzymać.

Kwestią, której nie należy bagatelizować jest też właściwe ubranie naszej pociechy na czas podróży. Przed zapięciem pasów, należy zdjąć kurtkę dziecka. Ubiór malucha trzeba dostosować do temperatury panującej w pojeździe. Warto przy tym pamiętać, że częste i drastyczne zmiany temperatury źle wpływają na dziecko i mogą skończyć się groźną infekcją.

Dlatego jeśli używamy klimatyzacji, trzeba robić to rozważnie. W trakcie dłuższej jazdy koniecznie musimy regularnie zmieniać dziecku pieluchę. W przeciwnym razie może dojść do odparzeń.

Ochrona dziecka przed słońcem

Bezpieczny transport dziecka

Aby uchronić dziecko przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym warto zaopatrzyć się w fotelik, który posiada specjalny daszek ochronny. Zawsze trzeba osłonić szyby samochodu za pomocą zasłonki, rolety albo specjalnych naklejek przyciemniających. Nigdy, w żadnej sytuacji nie należy zostawiać niemowlaka samego w samochodzie.

Pamiętajmy, że latem temperatura w zamkniętym aucie wzrasta bardzo szybko i może osiągnąć nawet 50 stopni Celsjusza w zaledwie chwilę. Stanowi to zagrożenie dla życia dziecka! Nawet jeśli wychodzimy tylko na parę minut, zabierzmy je ze sobą. Wtedy możemy zapewnić mu opiekę i od razu reagować na jego potrzeby.

Bezpieczeństwo i komfort dziecka to priorytet

Podróże z dzieckiem mogą być bezpieczne i komfortowe dla malucha, a przy tym przyjemne dla rodziców. Aby tak było, trzeba planować z wyprzedzeniem. Żeby nie zapomnieć o żadnej istotnej kwestii, która będzie miała wpływ na bezpieczeństwo dziecka w podróży, warto przygotować sobie listę. Jeśli zadbamy o odpowiednią ochronę naszej pociechy, to nie musimy obawiać się takich wyjazdów. Wręcz przeciwnie, będziemy je wspominać jako miły czas spędzony z najbliższymi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Igor on Porady J8.pl

przede wszystkim nie oszczędzać na fotetliku i zawsze na maxa zapinać dzieci!

by ANKA on Porady J8.pl

MOŻLIWE ŻEBY NIEMOWLAK MIAŁ CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ?