Problemy z zajściem w ciążę dotykają coraz większej liczby par starających się o potomstwo. Według danych szacunkowych, co czwarta para w Polsce zmaga się z tym problemem.

W celu wsparcia płodności, wiele par decyduje się na zwrócenie w stronę dawnych, domowych metod zwiększających szanse na zajście w ciążę. Jakie są przyczyny problemów z zajściem w ciążę? Jak, w naturalny sposób, poprawić płodność?

Najczęściej spotykane przyczyny problemów z płodnością

Problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane następującymi czynnikami:

  • długotrwałym stresem,

  • złą dietą,

  • brakiem aktywności ruchowej,

  • zbyt wysoką masą ciała,

  • problemami hormonalnymi,

  • stosowaniem leków sterydowych,

  • stanami zapalnymi i chorobowymi narządów rodnych,

  • nadużywaniem wyrobów alkoholowych i tytoniowych oraz kofeiny (ujemnie wpływają one na produkcję i jakość plemników oraz zaburzają owulację),

  • wiekiem partnerów (po 32. roku życia spada szansa na zajście w ciążę).

Coraz większą wagę przykłada się również do wpływu stanu środowiska na płodność. Pogarszający się stan środowiska naturalnego (zanieczyszczone powietrze, gleba i woda), wymieniany jest jako jedna z głównych przyczyn współczesnych problemów z płodnością.

Od czego zacząć starania o dziecko?

Każda para, przed rozpoczęciem starań o dziecko, powinna przede wszystkim wykonać kompleksowe badania.

Kobieta powinna:

  • udać się do ginekologa, w celu wykonania cytologii oraz badania USG dopochwowego,

  • poddać się badaniom hormonalnym (w szczególności zbadać poziom estrogenu i progesteronu),

  • zadbać o stan uzębienia- w czasie ciąży gwałtownie pogarsza się stan uzębienia, a części bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych nie można wykonać,

  • zacząć przyjmowanie kwasu foliowego.
  Jak przygotować się do ciąży?

Mężczyzna powinien:

  • udać się do androloga,

  • wykonać badanie jakości nasienia,

  • poddać się badaniu USG jąder.

Jeśli u obojga partnerów nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych, można rozpocząć starania o potomstwo. Nie należy zniechęcać się jeśli po 2-3 miesiącach nie uda się zajść w ciążę. Dopiero po roku bezskutecznych starań można podejrzewać bezpłodność u któregoś, bądź u obojga partnerów.

Stan psychiczny również ma znaczenie w zajściu w ciążę…

Stan psychiczny obojga partnerów odgrywa niebagatelną rolę w staraniach o dziecko. Życie w ciągłym napięciu oraz długotrwałym stresie, negatywnie wpływa na starania o dziecko.

Ciąża

Również zbytnie stresowanie się staraniami o dziecko może skutecznie zablokować nasz organizm. Należy pamiętać, że zapłodnienie to wyjątkowo delikatny i wrażliwy proces. W okresie starań o potomstwo, należy dbać o dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki snu i odpoczynku.

Jeśli sama myśl o zostaniu rodzicem jest powodem silnego stresu, u któregokolwiek z partnerów, warto zdecydować się na rozmowę z terapeutą.

Jak wspomóc zajście w ciążę?

W ostatnich czasach, wiele par starających się o dziecko, decyduje się na wykorzystanie naturalnych metod, ułatwiających zajście w ciążę. Metody te, opierają się głownie na wiedzy i obserwacjach zdobywanych latami przez całe pokolenia kobiet i mężczyzn. Często posiadają one również potwierdzenie naukowe.

Poniżej prezentujemy przegląd najpopularniejszych, „babcinych sposobów na zajście w ciążę„.

Obserwuj swój organizm

Obserwacja temperatury oraz stanu śluzu w pochwie jest jedną z najlepszych metod na określenie dni płodnych. Metoda termiczna wciąż ma swoich zagorzałych zwolenników. Opiera się ona na założeniu, iż w czasie owulacji temperatura ciała kobiety jest wyższa o 0,2 stopnia Celsjusza, niż przed owulacją. Regularne pomiary pozwalają na określenie dni płodnych. Metoda ta obarczona jest dużym marginesem błędu w przypadku kobiet, które mają nieregularny cykl.

Obserwacja śluzu, opiera się na tym, że w czasie owulacji śluz w pochwie jest przezroczysty, rzadki i rozciągliwy. Umożliwia to plemnikom, dotarcie do macicy. W dni niepłodne śluz jest gęsty oraz ma mleczno-biały kolor.

  Borelioza - objawy, leczenie, profilaktyka

Obecnie dostępne są specjalne aplikacje na smartfony, które pomagają w określenie odpowiednich dni do zajścia w ciążę.

Dobre nawodnienie organizmu pomoże zajść w ciążę!

Właściwe nawodnienie organizmu jest istotne zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. U kobiety warunkuje ono odpowiednią, ułatwiającą zapłodnienie, konsystencję śluzu w pochwie i śluzu szyjki macicy. W przypadku męskiej płodności, odpowiednie nawodnienie organizmu jest konieczne do produkcji dużej ilości nasienia.

Kobieta planując zajście w ciążę, powinna w pierwszej fazie cyklu (przed owulacją) wypijać minimum dwa litry wody dziennie.

Stosuj olejek z wiesiołka…

Ginekolog

Olejek z wiesiołka (Oenothera L.), znany jest z pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Roślina ta stosowana była również powszechnie w medycynie ludowej. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju z wiesiołka, poprawiają kondycję śluzu szyjki macicy.

Preparaty zawierające olejek z wiesiołka należy przyjmować w pierwszej fazie cyklu, natomiast w drugiej fazie- olej lniany lub tran.

Pokrzywa na pomoc…

Herbatka z liści pokrzywy, z uwagi na wysoką zawartość magnezu i żelaza, wpływa pozytywnie na kondycję macicy oraz ułatwia zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Wystaw się na słońce…

Niedobór witaminy D wiązany jest z zaburzeniami płodności. Naturalnym źródłem tej witaminy jest nasz organizm, który syntetyzuje witaminę D w czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Z tego powodu, lato uważane jest za okres, w którym najłatwiej zajść w ciążę.

W okresie jesienno-zimowym, witaminę D możemy znaleźć w tłustych rybach morskich, serach oraz jajkach.

Uprawiajcie seks, jak często się da…

Duża częstotliwość współżycia, pozytywnie wpływa na zdolności prokreacyjne. Ograniczanie współżycia jedynie do dni płodnych, zabija spontaniczność i radość z seksu, a także może być przyczyną stresu i frustracji.

W przypadku mężczyzn, im częściej dochodzi do ejakulacji, tym lepsza jest jakość produkowanego nasienia. U kobiet częstsze stosunki poprawiają ukrwienie macicy i jajowodów, co pozytywnie wpływa na płodność.

Najlepsza częstotliwość współżycia, to stosunek co 2-3 dni przez całą długość cyklu.

  Jaki pies do małego mieszkania?

Pozycja również ma znaczenie…

Wbrew pozorom, pozycja w jakiej partnerzy uprawiają seks, również wpływa na szanse na zajście w ciążę. Najkorzystniejsze z prokreacyjnego punktu widzenia, są te pozycje, w których kobieta leży na plecach z lekko uniesioną miednicą.

Zajście w ciążę ułatwiają pozycje, w których członek, głęboko penetrując pochwę, znajduje się blisko szyjki macicy. Skraca to drogę, którą muszą pokonać plemniki aby dotrzeć do komórki jajowej.

W celu ułatwienia plemnikom dotarcia do wnętrza macicy, wśród „babcinych sposobów na zajście w ciążę”, znajdziemy również poradę, aby po zakończonym stosunku, kobieta leżała przez pół godziny z nogami uniesionymi w górze. Nie wskazane jest natomiast, szybkie wstawanie oraz korzystanie z toalety po stosunku.

Cytrusy i ryby w diecie…

Cytrusy i ryby są bogatym źródłem cynku. Pierwiastek ten jest szczególnie ważny z punktu widzenia męskiej płodności oraz ilości produkowanej spermy.

Różnorodna dieta, bogata w warzywa i owoce, naturalne tłuszcze, białe mięso i tłuste ryby, również przyczynia się do poprawy płodności.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by patrycja on Porady J8.pl

Pomóc może prefert żel wspomagający poczęcie.

by Judyn on Porady J8.pl

Babcia zawsze wie najlepiej 🙂

by Wenias on Porady J8.pl

niepłodność to choroba XXI wieku niestety, wiele osób ma problem z zajściem w ciążę