Aronia bogate źródło witamin

Aronia posiada w sobie wiele właściwości leczniczych, które wspomagają nasz organizm podczas przeziębienia, a także pomagają utrzymać go w dobrej kondycji przez cały rok. Niestety jest to owoc bardzo mało używany w naszym kraju, a jego szerokie spektrum działania nie zostało jeszcze docenione.

Sok z aronii dobry na wszystko

Nie jest to stwierdzenie użyte z pewną dozą wyolbrzymienia. Sok z aronii ma w sobie wiele leczniczych właściwości. Dlatego warto go mieć w domu przez cały rok, a nie tylko w czasie większej zachorowalności na grypę czy przeziębienie.

Bowiem owoce tej niesamowitej rośliny posiadają wiele różnorodnych witamin i związków roślinnych, które bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie. Bronią nas nie tylko przed sezonowymi wirusami, ale także chronią przed poważniejszymi chorobami, takimi jak rak czy miażdżyca. 

Kilka słów o samej roślinie

Aronia bardzo dobrze odnalazła się w naszym europejskim klimacie. Szczególnie dobrze rośnie w Polsce, przez co jesteśmy w czołówce państw, które zajmują się uprawą tych krzewów. Została ona przywieziona do Europy z Ameryki Północnej dzięki rosyjskiemu sadownikowi, który bardzo miłował hodowlę roślin oraz próbował stwarzać co raz to nowe odmiany.

Dodatkowo jej uprawa nie wymaga większych nakładów pracy, gdyż drzewo to nie potrzebuje specjalnego podłoża. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom znalazła ona zastosowanie nie tylko jako roślina lecznicza. Została ona również wykorzystana:

  • w przemyśle spożywczym – jako składnik produkcji dżemów, soków czy nalewek. Niestety sam owoc nieprzetworzony nie jest smaczny do jedzenia

  • w kuchni – idealnie nadaje się do naturalnego barwienia różnych soków

  • w kosmetyce – wspomaga przy oparzeniach słonecznych

  • w ogrodnictwie – jako roślina ozdobna; jej liście na jesień przybierają kolor pomarańczowy, a następnie czerwony, co daje niesamowity efekt

Ratunek na choroby cywilizacyjne

Aronia posiada w sobie bardzo dużo witaminy P, która naturalnie występuje w roślinach. Sama witamina P to bioflawonoidy, które odpowiadają za nadawanie koloru roślinie, a szczególnie jej owocom.

Sok z aronii

Dodatkowo ochraniają roślinę przed różnymi bakteriami czy wirusami, insektami, a nawet nadmiernym działaniem słońca. Oprócz biowflawonoidów możemy znaleźć jeszcze witaminy C, B2, B3, B9, E. Ze względu na bogactwo tych witamin, jedna pozytywnie wpływa na drugą, tworząc jakby reakcję, podczas której różne minerały dostarczane są do organizmu. Dla przykładu: Bioflawonoidy wspomagają przyjmowanie witaminy C, która zaś pozytywnie wpływa na witaminę E.

Dzięki regularnemu przyjmowaniu aronii regenerują się siły naszego organizmu oraz zapobiegamy powstawaniu komórek rakowych. Dodatkowo jesteśmy chronieni przed różnego rodzaju grzybami, wirusami, szkodliwym działaniem słońca czy insektami.

Warto też wiedzieć, że  zażywanie aronii podczas leczenia choroby nowotworowej łagodzi nieprzyjemne skutki chemio i radioterapii. 

Pomoże także przy nadciśnieniu i chorobach oczu

Wspomniane wcześniej bioflawonoidy mają niesamowite właściwości na wiele różnych części naszego organizmu. Wspomagają również nasze naczynia krwionośne. Obniżają poziom złego cholesterolu, a podwyższają nam ten dobry HDL.  Wszystko dzięki zawartej w bioflawonoidach rutynie i antocyjanów.

Pomagają one obniżać ciśnienie krwi, wzmacniają i uszczelniają nasze naczynia krwionośne, nawet te najmniejsze, znajdujące się w naszych oczach. Przez to mogą zapobiec lub opóźnić powstawanie niektórych chorób oczu np. zaćmy, jaskry czy degeneracji plamki żółtej. Warto także zasięgnąć po ten owoc podczas długotrwałej pracy przy komputerze, ponieważ niweluje skutki promieniowania naszych monitorów. 

Wartości odżywcze w aronii na 100 g produktu

  • wartość energetyczna – 156 kcal

  • tłuszcz – 0,98 g

  • błonnik – 17,0 g

  • witamina C – 0,7 mg

  • ryboflawina – 0,058 mg

  • witamina B6 – 0,193 mg

  • witamina E – 0,75 mg

  • wapń – 40 mg

  • żelazo – 0,4 mg

  • magnez – 21 mg

  • fosfor – 45 mg

  • potas – 309 mg

  • sód – 2 mg

  • cynk – 0,19 mg

Jak przygotować sok z aronii

Oczywiście sok możemy dostać w aptece czy lepszym sklepie spożywczym. Jednak najlepiej, kiedy przygotujemy go sobie sami, mając pewność, że będzie to sok przygotowany tylko z owoców aronii bez żadnych innych dodatków.

Aronia

Owoce te zbiera się na przełomie sierpnia i września, po czym najlepiej je trochę przemrozić, aby podczas gotowania wydobyć jak najlepszy aromat. Warto pamiętać, aby nie dodawać za dużo wody, gdyż najlepiej uzyskać dosyć gęsty produkt, który można później w razie potrzeby dodawać np. do herbaty. Wiele ciekawych i sprawdzonych przepisów możemy znaleźć w Internecie czy poradnikach zdrowotnych. 

Co jeszcze można przygotować z owoców aronii

Niestety świeże owoce tego krzewu są bardzo cierpkie przez co nie nadają się do jedzenia „prosto z gałęzi”. Najlepiej zebrane jagody umieścić w zamrażalniku, aby trochę utraciły swoją cierpkość. Oprócz soku z aronii, owoce możemy także suszyć, przetwarzać na dżem czy konfiturę. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by mirabella on Porady J8.pl

Jedyny minus soku z aronii to cierpki smak