Spis treści artykułu
- 1 Jak szybko znaleźć prace
- 2 Przeglądaj ogłoszenia na portalach i zainstaluj aplikację mobilną
- 3 Przeglądaj strony internetowe pracodawców
- 4 Zaangażuj znajomych
- 5 Skorzystaj z Facebooka i innych mediów społecznościowych
- 6 Udaj się na targi pracy
- 7 Poczytaj prasę
- 8 Udaj się do agencji zatrudnienia
- 9 Dziel się wiedzą
- 10 Stwórz świetne CV
- 11 Pisz listy motywacyjne
Jak szybko znaleźć prace
Każdy z nas staje w życiu przed dylematem znalezienia pracy – czy to swojej pierwszej w życiu, czy już kolejnej. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie i wymaga włożenia weń wiele energii i wysiłku.
Jesteśmy niecierpliwi i często zależy nam na czasie, to też szukamy różnych rad i rozwiązań jak proces rekrutacji usprawnić i w maksymalny sposób przyczynić się do tego, by znalezienie pracy było sprawne i bezproblemowe. Jakie są sposoby na szybkie znalezienie zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy 10 z nich!
Przeglądaj ogłoszenia na portalach i zainstaluj aplikację mobilną
Podstawowym sposobem na szybkie znalezienie pracy jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. Jest wiele wyszukiwarek, które są bardzo dogodne w użyciu. Dysponują dużą ilością filtrów wyszukiwania, np. dotyczącymi określonych branż czy wymagań finansowych.
W ten sposób zaoszczędzimy czas i unikniemy frustracji, która z pewnością by nam towarzyszyła, gdybyśmy musieli przedzierać się przez gąszcz ofert nieprzystających do naszych kwalifikacji i oczekiwań.
Aby uniezależnić się od konieczności szukania ofert tylko przy pomocy laptopa, możemy także pomyśleć nad instalacją mobilnej wyszukiwarki ofert. Wtedy w dowolnym miejscu będziemy w stanie szukać ogłoszeń o pracę.
Przeglądaj strony internetowe pracodawców
Czasami najbardziej przystępnym sposobem na zainteresowanie swoją osobą firmy jest po prostu skorzystanie z zakładki „kariera” na jej stronie internetowej. Wtedy nasza aplikacja trafia bezpośrednio do pracodawcy.
Zaangażuj znajomych
Dobrym pomysłem jest także uruchomienie znajomości. Ktoś z Twoich przyjaciół pracuje w branży, która Cię interesuje? Idealnie! Nie wahaj się poprosić o polecenie. Możesz także podpytać czy ktoś z ich własnych znajomych nie pracuje w jakimś ciekawym miejscu. A nuż akurat tam poszukiwani są pracownicy.
Skorzystaj z Facebooka i innych mediów społecznościowych
W dzisiejszych czasach większość z nas ma Facebooka. Można skorzystać z dobrodziejstw social mediów i poszukać tam możliwości rozwoju swojej dalszej kariery. Warto zajrzeć na profile pracodawców, może tam akurat znajdziemy coś ciekawego dla siebie. Pojawiają się tam często filmy i zdjęcia, które pokazują jak pracuje się w różnych działach. W ten sposób można się też często lepiej i łatwiej dowiedzieć jakie benefity oferuje pracodawca.
Udaj się na targi pracy
To kolejna z opcji, jaką można rozważyć przy szukaniu pracy. Na targach można spotkać mnóstwo stoisk firm, które są najczęściej reprezentowane przez ambasadorów i osoby pracujące w działach kadr. Dzięki kontaktowi „face to face” można wiele zyskać. Przede wszystkim na luzie dopytać o to jak wygląda codzienna praca w firmie, jakie są możliwości awansu i jakie kryteria trzeba spełniać, żeby móc złożyć aplikację.
Targi pracy stwarzają również możliwość autoprezentacji i spotkanie z pracodawcą w takiej formie może stanowić niejako wstępny proces rekrutacji. Zadając pytania i będąc zainteresowanym oraz prezentując się z jak najlepszej strony, kupujemy sobie bilet wstępu na spotkanie rekrutacyjne w siedzibie pracodawcy. Ważne jest zatem przyjście z już wydrukowanym CV i pozytywne, profesjonalne nastawienie!
Poczytaj prasę
Choć czasy wyszukiwania ofert pracy w „Angorze” i innych gazetach już nieco minęły, warto czasem sięgnąć po jakiś dziennik i sprawdzić czy czasem nie ma tam czegoś interesującego. Być może akurat znajdziemy tam coś dla siebie.
Udaj się do agencji zatrudnienia
To świetna alternatywa dla tych, którzy chcą uzyskać pomoc i ewentualną poradę przy poszukiwaniu pracy. Bezpłatny pośrednik zadba o to, byś znalazł coś odpowiedniego do swoich kwalifikacji.
Dziel się wiedzą
Staraj się nie być biernym. Jeśli chwilowo pozostajesz bez pracy albo szukasz czegoś ciekawego, bądź aktywny. Wszelkie organizacje oraz ciekawe eventy sprzyjają networkingowi czyli rozszerzaniu sieci kontaktów. W ten sposób można zostać łatwo zauważonym i tym samym zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy. Nie opieraj się zatem wszelkim formom wolontariatu i bezpłatnej pomocy. To może zaprocentować!
Stwórz świetne CV
Postaraj się stworzyć CV, które przedstawi Cię w jak najlepszym świetle. Przede wszystkim sprawdź, jak powinno ono wyglądać i jakie aspekty należy w nim umieścić. Zadbaj także o umieszczenie zdjęcia oraz postaraj się żeby było estetyczne i czytelne. Nie zapomnij o klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych, która powinna być umieszczona na samym końcu dokumentu.
Po stworzeniu CV jeszcze raz dokładnie zastanów się czy wszystkie informacje w nim zawarte są prawidłowe. Staraj się zawsze podkreślać swoje dobre strony, zarówno jeśli chodzi o umiejętności miękkie, dotyczące np. kompetencji interpersonalnych, jak i kwalifikacji stricte związanych chociażby z obsługą narzędzi pracy. Wystrzegaj się wpisywania nieprawdziwych informacji, bo te – prędzej czy później – wyjdą na jaw.
Pisz listy motywacyjne
Jeśli chcesz się wyróżnić pośród innych kandydatów, warto abyś napisał list motywacyjny. Jest to zawsze mile widziane i świadczy o tym, że kandydat jest bardzo zmotywowany.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
teraz chyba będzie to trudniejsze..
Artykuł bardzo na czasie. Przez koronawirusa wiele ludzi straciło lub straci pracę i będzie szukało pracy.