Na co wpływa zielona herbata

To nie przypadek, że tak wielu mieszkańców Japonii dożywa setki – zawdzięczają to spokojnemu stylowi życia, zbilansowanej diecie, odpowiedniej dawce ruchu i… zielonej herbacie.

Temu wyjątkowemu naparowi, który powstaje z liści poddanych tylko minimalnej oksydacji, nauka przygląda obecnie się szczególnie uważnie, by potwierdzić lub zdementować informacje dotyczące jego prawdopodobnych własności zdrowotnych. I choć badania nad herbatami wciąż trwają, już teraz niektórych faktów możemy być zupełnie pewni. Na co wpływa więc zielona herbata?

Na układ krążenia

Choroby układu krążenia wciąż pozostają najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. Pomóc w walce z tym może zielona herbata, która obniża ciśnienie krwi, zwiększa jej przeciwutleniające właściwości, a tym samym zmniejsza ryzyko tych schorzeń.

Badania z 2015 roku dowodzą, że codzienne picie jednej dodatkowej filiżanki tego naparu sprawia, że prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób kardiologicznych zmniejsza się o 5 procent. Dodatkowo, herbata zielona ma też działanie redukujące poziom cholesterolu LDL (a więc tego, który znamy jako „zły cholesterol”), co  z kolei zapobiega zapadaniu na chorobę wieńcową.  

Na gęstość kości

Zdrowa zielona herbata

Osteoporoza to schorzenie dotykające w różnym stopniu aż dwóch milionów Polaków, choć tylko niewielka część stosuje odpowiednie leczenie. I choć sama zielona herbata niewątpliwie nie rozwiąże problemu, udowodniono, że spożywanie jej może zapobiegać zmniejszeniu gęstości mineralnej  kości zwłaszcza w biodrach, szyjce kości udowej i odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a tym samym wzmacniać kości i opóźniać procesy osteoporozy.

Na profilaktykę choroby Parkinsona

Antyoksydanty (zwane także polifenolami lub przeciwutleniaczami), które w znacznych ilościach zawiera zielona herbata, są odpowiedzialne za usuwanie z naszych organizmów powstających tam szkodliwych substancji zwanych wolnymi rodnikami.

Te z kolei przyczyniają się znacznie do rozwoju wielu chorób, w tym Parkinsona i Alzheimera. Udowodniono, że spożywanie ponad trzech filiżanek herbaty dziennie opóźnia pojawienie się objawów motorycznych choroby Parkinsona o ponad siedem lat! To wszystko dzięki polifenolom, a konkretnie występującemu w herbacie związkowi EGCG, którego siła jest aż sto razy większa niż witaminy C. 

Na wzmocnienie funkcji poznawczych

Zielona herbata

Wraz z postępem czasu nasze funkcje kognitywne takie jak pamięć, uwaga czy kojarzenie faktów, słabną w sposób widoczny. Opóźnić ich zanikanie można na wiele sposobów, jednym z nich jest, jak dowodzą badania, spożywanie zielonej herbaty.

W tym przypadku –  im więcej naparu, tym lepiej;  picie pięciuset mililitrów dziennie redukuje ryzyko zaburzeń poznawczych aż o 29%. Prawdopodobnie składnikiem herbaty odpowiedzialnym za to są katechiny – substancje należące do grupy wspominanych wcześniej polifenoli.  Jeśli więc zależy nam na trzeźwości umysłu, dwa kubki zielonego naparu przyjdą nam z pomocą.

Na utrzymanie prawidłowej masy ciała

Popularna opinia, że zielona herbata ma wpływ na masę ciała nie jest tylko plotką. Rzeczywiście, zawarta w niej kofeina oraz wspominane wielokrotnie EGCG może hamować przyswajanie tłuszczów i pozytywnie wpływać na zmniejszenie otyłości brzusznej, a także ogólną utratę wagi.

Ważne jest jednak, że efekt ten jest znacznie większy u osób, które nie przyjmowały wcześniej kofeiny w dużych dawkach. Należy pamiętać również, że zielona herbata nie jest w stanie zastąpić aktywnego stylu życia i dobrze zbilansowanej diety, a może być jedynie wspomagaczem w dążeniu do zdrowego ciała i ducha.

Choć ten cudowny napar ma ogromne lecznicze zastosowanie nie wolno zapominać, że herbata herbacie nierówna. Wybierając herbatę dla siebie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej jakość – liście rosnące w dobrych warunkach, odpowiednio przygotowywane i przechowywane będą mieć stosunkowo więcej dobroczynnych składników, niż te gorszego sortu. Pamiętajmy również, że wiele torebek herbacianych nie jest biodegradowalnych, ze względu na stosowane w nich kleje, być może więc warto zdecydować się na produkty liściaste, które często okazują się smaczniejsze, a dodatkowo przyjaźniejsze środowisku.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Weronika on Porady J8.pl

Warto pić, bo jest zdrowa i pyszna

by Milka on Porady J8.pl

Ja zieloną herbatę piję już dłuższy czas chcę teraz spróbować herby.