Niestrawność, zwana zgagą

Niestrawność, zwana również zgagą lub refluksem, jest częstym zjawiskiem w okresie ciąży. Może być spowodowana zmianami hormonalnymi i uciskaniem żołądka przez rosnące dziecko.

Możesz pomóc złagodzić niestrawność i zgagę poprzez zmianę diety i stylu życia, a ponadto istnieją leki, które można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży.

Objawy zwykle pojawiają się wkrótce po jedzeniu lub piciu, ale czasami może wystąpić opóźnienie między jedzeniem a wystąpieniem niestrawności. Objawy mogą pojawić się w każdym momencie ciąży, ale częściej występują począwszy od 28 tygodnia ciąży.

Jak dochodzi do zgagi?

Progesteron, zwany także hormonem ciąży, ponieważ odżywia macicę i dziecko w niej się znajdujące, jest głównym sprawcą zgagi związanej z ciążą. Progesteron działa jak środek rozluźniający mięśnie. W przypadku zgagi hormon ten może rozluźnić napięty mięsień (zwany dolną zastawką przełyku), który zamyka żołądek od przełyku.

Kiedy jesz lub pijesz, mięsień ten normalnie otwiera się, aby wpuścić treść do żołądka, a następnie zamyka się szczelnie. Jednak wzrastający poziom progesteronu w czasie ciąży może spowodować, że mięsień ten stanie się luźny, umożliwiając cofanie się kwasu żołądkowego w górę przełyku, a nawet do gardła.

Ponieważ macica powiększa się wraz z rosnącym dzieckiem, konkuruje o miejsce z innymi organami. Rosnąca macica wywiera nacisk na żołądek, zwiększając prawdopodobieństwo wylania się kwasów żołądkowych – zwłaszcza jeśli żołądek jest pełny. Im bardziej powiększa się macica, tym bardziej prawdopodobne jest, że żołądek będzie ściśnięty.

Może to wyjaśniać, dlaczego zgaga jest coraz częstsza w czasie ciąży. Dzięki progesteronowi treść żołądka zalega dłużej niż zwykle. Ponieważ trawienie spowalnia się, a żołądek dłużej pozostaje pełny, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi.

Naturalne sposoby na leczenie zgagi

Jak leczyć zgagę w czasie ciąży? Istnieje kilka sposobów kontrolowania i leczenia zgagi w czasie ciąży. Mając tak wiele możliwości i tak dużo czasu, prawdopodobnie wypróbujesz je wszystkie. Żuj gumę bez cukru. Żucie gumy przez około pół godziny po posiłku zwiększa wydzielanie śliny, która może neutralizować nadmiar kwasu w przełyku.

Zgaga w ciąży leczenie

Obawiasz się sztucznych substancji słodzących w czasie ciąży? Guma bez cukru może być spożywana z umiarem. Jeśli należysz do kobiet, które uważają, że guma o smaku miętowym zaostrza zgagę, wybierz gumę bez dodatków miętowych. Dodawaj migdały. Po każdym posiłku zjedz kilka migdałów, ponieważ te smaczne orzechy neutralizują soki żołądkowe, co może złagodzić zgagę lub nawet jej zapobiec.

Sięgnij po mleko. Wypij małą szklankę mleka migdałowego po każdym posiłku lub po prostu w momencie pojawienia się zgagi. Niektóre przyszłe mamy znajdują ukojenie w ciepłym mleku zmieszanym z łyżką miodu. Świeża, suszona lub liofilizowana papaja pomaga niektórym kobietom złagodzić zgagę, a ponadto zawiera witaminy A i C.

Leki na uporczywą zgagę

Jeśli zmiana diety i nawyków nie pomaga, należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą. Mogą oni doradzić, co można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży. Najpopularniejsze rodzaje leków na zgagę to leki zobojętniające i alginiany.

Leki zobojętniające neutralizują (wyrównują) kwas w żołądku. Alginiany zapobiegają cofaniu się kwasu z żołądka. Zazwyczaj są one połączone w jeden lek, który można nabyć w aptece. Przed zakupem leku na zgagę zawsze poinformuj farmaceutę, że jesteś w ciąży – nie wszystkie leki zobojętniające są bezpieczne do stosowania w ciąży.

Nie należy przyjmować leków zobojętniających, jeśli występuje u Ciebie niedobór żelaza lub musisz przyjmować suplementy żelaza – leki zobojętniające mogą hamować wchłanianie żelaza przez organizm.

Jak zapobiegać nieprzyjemnej zgadze?

Najlepszym sposobem na zapewnienie ciąży bez zgagi jest rozpoczęcie od profilaktyki. Poniższe wskazówki pomogą Ci dowiedzieć się, jak zapobiegać zgadze w czasie ciąży. Słuchaj tego, co mówi Ci Twoje ciało. To, co możesz jeść w czasie ciąży, zależy w dużej mierze od tego, jak pewne pokarmy wpływają na Twoje samopoczucie.

Zgaga w ciąży przyczyny

W pierwszym trymestrze ciąży prawdopodobnie miałaś awersję do pewnych pokarmów lub takie, które wywoływały mdłości już na sam ich widok. Teraz niektóre pokarmy mogą wywoływać zgagę. Tłuszcz, kofeina, czekolada i owoce cytrusowe to pokarmy, które często powodują zgagę w czasie ciąży. Unikaj jedzenia przed snem.

Nie należy kłaść się zaraz po jedzeniu, ponieważ w ten sposób kwas żołądkowy bardzo łatwo dostaje się do przełyku. Aby zapobiec zgadze, należy jeść w pozycji pionowej i pozostać w niej przez co najmniej dwie godziny po jedzeniu. Należy oddzielać pokarmy od płynów.

Picie dużej ilości płynów podczas posiłku powoduje jeszcze większe uczucie wypełnienia, co prowadzi do przepełnienia żołądka. Należy ograniczyć do minimum spożycie płynów podczas posiłków i pić więcej wody w ciągu dnia, między posiłkami. 

Powikłania po zgadze?

Zgaga może powodować dyskomfort i zakłócać sen, ale zazwyczaj nie jest niebezpieczna. Poważne powikłania zgagi w czasie ciąży występują rzadko. Jednak zgaga może stać się powodem do niepokoju, jeśli towarzyszą jej inne czynniki.

Lekarz będzie uważniej przyglądał się Twojemu stanowi zdrowia i ściślej monitorował Ciebie i dziecko, jeśli: połykanie staje się bolesne lub trudne, masz bóle w klatce piersiowej.

Ponadto niepokojącym symptomem może być znaczny spadek liczby czerwonych krwinek oraz problemy z oddychaniem. W takim wypadku kobieta musi stale przebywać pod opieką lekarza.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by asiis on Porady J8.pl

Ja stosowałam tabletki na zgagę w ciąży