Zapalenie pęcherza to schorzenie, które potrafi pojawić się znienacka. Najczęściej dopada kobiety, ale chorują również dzieci i mężczyźni. Nie jest to groźna przypadłość, ale nieleczona i przedłużająca się może doprowadzić do poważnych kłopotów z nerkami, więc nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Sprawczyniami zamieszania są bakterie, dlatego konieczna może być terapia antybiotykiem. Jednak nie zawsze mamy czas lub możliwość pójścia do lekarza. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z tym w domu, bo choć choroba nie jest groźna, to jej objawy są wyjątkowo nieprzyjemne.
Spis treści artykułu
Zapalenie pęcherza – objawy
Objawy zapalenia pęcherza są charakterystyczne. Zaczyna się od częstego oddawania moczu w bardzo małych ilościach i ciągłego uczucia parcia na cewkę moczową. Następnie pojawia się ból i pieczenie podczas mikcji oraz ból pęcherza. Ponadto zdarzają się objawy takie jak:
- gorączka lub stan podgorączkowy;
- zmiany wyglądu moczu – robi się gęsty, spieniony i zmienia się jego zapach;
- krew w moczu.
Lekarz dla pełnego zdiagnozowania może zlecić wykonanie badania moczu. Jeśli wyniki wykażą obecność bakterii E-coli, będzie to oznaczało, że na pewno mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza nie trwa zwykle długo. Najczęściej jest to około 3 dni. Często domowe sposoby wystarczą, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim należy pamiętać o zasadach higieny. Oprócz tego można zastosować domowe leczenie za pomocą kilku sposobów.
1. Żurawina
Nie od dziś wiadomo, że żurawina ma zbawienny wpływ na układ moczowy. Zawiera bowiem proantocyjanidy, które powodują zwiększenie wydalania bakterii z moczem. Obniżają też pH moczu, dzięki czemu środowisko staje się dla bakterii mniej przyjazne.
Dla naturalnej ochrony warto wypijać codziennie litr soku z żurawiny. Można także stosować suplementy diety z wyciągami z żurawiny.
2. Olej kokosowy i lniany
Olej kokosowy zawiera duże ilości kwasu laurynowego, który ma właściwości antybakteryjne. Olej lniany natomiast ma działanie ochronne i osłonowe na układ moczowy, dzięki czemu utrudnia przyleganie bakterii do ścian pęcherza.
3. Soda oczyszczona
Soda powoduje złagodzenie nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza bólowych, ponieważ zobojętnia odczyn moczu. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody w szklance wody i pić trzy razy dziennie. Dla wzmocnienia działania sody warto dużo pić i jeść więcej warzyw, takich jak marchew, kalafior, brokuły, seler, ziemniaki czy natka pietruszki.
4. Rozgrzewanie
Nie raz mamy i babcie upominały nas, widząc, że siedzimy na zimnym betonie. Miały rację. Pęcherz jest bardzo wrażliwy na wychłodzenie i często jest ono przyczyną przeziębień. Warto nie tylko uważać, gdzie się siada, ale również nosić ciepłą bieliznę, a w trakcie choroby skorzystać z ciepłego termoforu i łóżka.
5. Kąpiele lecznicze
Kąpiele lecznicze to znakomity sposób na leczenie problemów z układem moczowym, a także infekcji intymnych. Najpopularniejsze są kąpiele rumiankowe.
Wystarczy do wanny z gorącą wodą dodać litr naparu z rumianku, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Można użyć także naparu z igliwia sosnowego (pół kilograma igliwia zalać wrzątkiem i wlać do wanny bez odcedzania). Igliwie ma działanie rozgrzewające, odkażające i wzmacniające odporność, a to dzięki witaminie C i garbnikom. Doskonale sprawdzą się również napary z dziurawca i krwawnika, najlepiej z dodatkiem rumianku.
6. Moczopędne wywary do picia
Oczyszczanie organizmu, a szczególnie dróg moczowych od wewnątrz również jest bardzo ważne. Moczopędne właściwości ma na przykład wywar z rumianku, szałwii, majeranku, cytryny i liści borówki lub wywar z korzenia pietruszki i selera. Znakomicie sprawdzi się także napar z liści i owoców borówki brusznicy. Napoje można posłodzić miodem dla poprawienia smaku.
O układ moczowy należy dbać zawsze – nie tylko wtedy, kiedy zaczyna nam dokuczać. Trzeba również pamiętać o tym, że infekcje mogą nawracać.
Aby tak się nie stało, nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, odpowiedniej higienie intymnej, unikaniu kąpieli w basenach czy przewiewnej bieliźnie i oczywiście żurawinie. Ważne jest również unikanie wstrzymywania mikcji, co zdarza nam się często, gdyż nie mamy czasu na toaletę w pracy bądź podróży.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Naprawdę dobre porady, oby tak dalej