Trądzik nie jest jedynie problemem nastolatków, choć to ich dotyczy najczęściej. Pryszcze u dorosłych pojawiają się zwykle nagle i pojedynczo, co powoduje zwrócenie na nie jeszcze większej uwagi – i to nie tylko ze strony właściciela.

Zjawisko powstawania pryszczy nazywa się komedogenozą i niestety potrafi ona  pokrzyżować plany. Kiedy budzimy się z nowym pryszczem w dniu planowanym jako wyjątkowy, radość i ekscytacja mija. Czy istnieją sposoby na skuteczne i szybkie pożegnanie pryszcza? Jak w warunkach domowych pozbyć się problemu? 

Szybki sposób na pryszcze – co musisz wiedzieć zanim go poznasz…

Istnieje kilka sposobów na szybkie zlikwidowanie pryszcza, jednak warto mieć świadomość, że nie zadziała on na każdej cerze. Usuwanie trądziku zajmuje często 2-3 lata, jest procesem prób i błędów, regularnego zmieniania dermatologa i poszukiwania najlepszej dla siebie kuracji. Metody ekspresowe mogą rozczarować, jeśli nastawimy się na wygładzenie twarzy w kilkanaście minut. Chyba, że „przyłapiemy” pryszcza na początkowej fazie wzrostu – to zwiększa szansę na pełną skuteczność.

Ekspresowe metody mają na celu przede wszystkim zmniejszenie widoczność pryszcza. Po zastosowaniu podkładu czy innych kosmetyków kolorowych da się już osiągnąć najlepszy efekt, dlatego dobry makijaż jest niezbędny dla całkowitego ukrycia zmian trądzikowych. Warto pamiętać, że zarówno przy przewlekłym trądziku, jak i zaskakujących pryszczach, najlepszymi kosmetykami są produkty mineralne – np. podkład mineralny w pudrze. Nie tylko poprawiają estetykę twarzy, ale też leczą!

Nie wyciskaj!

I jeszcze jedno – przekonanie o tym, że wyciskanie pryszcza jest najszybszą metodą na pozbycie się go, to oczywiście mit. Zawsze zostawia ślad i przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii. Jeśli trudno nam się powstrzymać przed wyduszeniem zmiany, to po zrobieniu tego, koniecznie przemyjmy twarz.

W tym celu warto użyć specjalnych kosmetyków antybakteryjnych – płynów, żelu, mydła czy mleczka do twarzy. Nie bądźmy jednak zaskoczeni, kiedy na twarzy zamiast pryszczy zaobserwujemy czerwone krosty czy niegojące się plamy.

Domowe, szybkie sposoby na pryszcze – naturalne pasty

Pryszcze dermatolog

W gospodarstwie domowym mamy kilka produktów, które na co dzień wykorzystujemy w innych celach niż pielęgnacja. Są to na przykład przyprawy takie jak cynamon i kurkuma. Wymieszanie pół łyżeczki cynamonu z minimalną ilością wody stworzy konsystencję, którą można nałożyć na pryszcz w formie maseczki lub inaczej pasty. Minimalny czas takiej kuracji to 30 minut. Warto upewnić się, że nie mamy uczulenia na cynamon. Ryzykiem są objęte też cery mocno wrażliwe lub naczynkowe. Cynamon ma działanie rozgrzewające, czego skutkiem mogą być niestety zmiany alergiczne. Świąd i wysypki to liderzy objawów alergii.

Podobną pastę wykonamy z kurkumy. Pół łyżeczki przyprawy, odrobina wody i – dla większej skuteczności – łyżeczka jogurt naturalnego zredukują widoczność pryszczy. Z kurkumą wiąże się ryzyko farbowania, dlatego po spłukaniu maseczki wodą, dokładnie przemyjmy twarz żelem lub płynem antybakteryjnym – tym, który stosujemy na co dzień.

Zastosuj sodę oczyszczoną

Niedoceniane znaczenie ma w domu soda oczyszczona. Świetnie zastępuje proszek do pieczenia, pastę do zębów czy płyn wybielający tkaniny podczas prania.

Ale to nie jedyne jej zastosowania. Kiedy walczymy z pryszczem, zwłaszcza bolącym, nałożenie sody oczyszczonej (w takiej postaci w jakiej występuje, bez mieszania z wodą) zasuszy pryszcz i oczyści twarz. To bardzo proste i praktyczne rozwiązanie. Sodę zostawiamy na twarzy przez ok. 15-20 minut.

Pasta do zębów

A skoro o paście do zębów była już mowa – jeśli posiadamy w domu białą, klasyczną pastę, również możemy nałożyć ją na skórę pokrytą pryszczem. Pasta do zębów zabija bakterie, dlatego trądzik znika pod jej siłą. Niestety wiele osób, zwłaszcza młodych, ma na tyle wrażliwą cerę, że pastę może trzymać na twarzy tylko przez krótki czas – ok. 5-10 minut. To i tak wystarczająco, by zauważyć czy zaszły jakieś zmiany.

Ocet jabłkowy

Wykonany samodzielnie w domu lub kupiony – niezależnie od tego jaką wersję wybierzemy, nakładanie octu jabłkowego na wacik i intensywne przemywanie pryszcza co kilka minut, załagodzi stan zapalny. Ocet jabłkowy jest skuteczny, ponieważ ma w sobie mnóstwo substancji mineralnych, pierwiastków (np. fosfor, potas, sód), mikroelementów, witamin (w tym witaminy E), antyoksydantów, kwasów (np. cytrynowy i mlekowy), aminokwasów oraz polisacharydów i oligosacharydów (które wzmacniają naczynia krwionośne).

To wszystko działa na skórę bardzo szybko, dlatego taki ocet powinno się mieć zawsze pod ręką. Co ciekawe – działanie wymienionych substancji zaleca się w ramach profilaktyki przeciwtrądzikowej.

W aptece znajdziesz specjalne kosmetyki

Maść na pryszcze

W aptekach stacjonarnych i internetowych (ale także w zwykłych drogeriach) możemy trafić na produkty do nakładania punktowego, które usuną pryszcze w kilka godzin – od 3-5. Przyjmują najczęściej postać łagodnych żeli na bazie kwasu salicylowego. Im bardziej naturalne są takie kosmetyki, tym lepiej dla skóry.

Niektóre kompozycje łącza witaminy i wyciągi z roślin (np. z rumianku, drzewa herbacianego, kiełków pszenicy), dzięki czemu nie wysuszają skóry, nie alergizują jej i nie usuwają naturalnej bariery ochronnej – jak dzieje się, kiedy mamy kosmetyki przeładowane silikonami, SLSami, PPGami czy parabenami. Specjalnie opracowane formuły kosmetyczne wspierają zachowanie dobrej kondycji cery

Skąd się biorą pryszcze?

Trądzik jest chorobą i wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem. Chociaż leczenie będzie długie i żmudne, zdecydowanie poprawi stan skóry.

Ale nie każdy pryszcz jest objawem trądziku. Osoby, które pokonały ten problem wciąż są po prostu narażone na nagłe występowanie zmian, które wynikają np. z diety (zbyt dużej ilości cukru), stresu, przewlekłego zmęczenia, zaniedbania pielęgnacji (skóra jest niedokładnie oczyszczona) lub zaburzeń hormonalnych (np. w wyniku ciąży). Takie osoby powinny przygotować małą apteczkę szybkiego pogotowia ratunkowego i mieć ją zawsze pod ręką.

Szybkie sposoby – podsumowanie

Szybki sposób na pryszcze:

  • jest najczęściej formą zredukowania widoczności, a nie całkowitego usunięcia pryszcza.

  • może opierać się na naturalnych produktach gospodarstwa domowego: np. pastach z cynamonu lub kurkumy albo przemywaniu twarzy octem jabłkowym.

  • może przyjmować formę maseczek i okładów pielęgnacyjnych – np. z sody oczyszczonej lub zwykłej pasty do zębów.

  • jest ryzykowny u osób nadwrażliwych – unikać lub ograniczać takie zabiegi powinny osoby z cerą atopową czy naczynkową.

  • jest na uwadze kosmetologów i producentów, dlatego do apteki wprowadzane są coraz częściej specjalne kosmetyki redukujące pryszcze w ciągu kilka godzin.

Pamiętajmy, że pryszcz to jednak tylko pryszcz. Jeśli nadmiernie zwrócimy na niego swoją uwagę, to nie tylko odbije się to na naszym samopoczuciu, ale też przyciągniemy uwagę innych ludzi. Dobra zabawa, ciekawe spotkanie czy udane wystąpienie są ważniejsze niż drobne niedoskonałości.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Ola on Porady J8.pl

Pasta do zębów się sprawdza, bo zabija bakterie. Ale tez kwas azelainowy jest ok, do nabycia w każdej aptece za kilka zł.

by Luna on Porady J8.pl

domowe sposoby tylko łagodzą objawy tak naprawdę bez konkretnego leczenia niestety ciężko się tego pozbyć..

by derma on Porady J8.pl

najlepiej udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie jak najszybciej