Spis treści artykułu
- 1 Mętna woda w akwarium
- 2 Co zatem wpływa na ten proces i jakie są przyczyny mętności wody?
- 3 Czy rybki mogą powodować mętną wodę w akwarium?
- 4 Zbyt duża ilość pokarmu dla rybek przyczyną mętnienia wody
- 5 Namnażanie się bakterii w akwarium powoduje zmętnienie wody
- 6 Ale jakie są metody rozwiązania problemu?
Mętna woda w akwarium
Jest wielu fanów akwariów i ich mieszkańców. Ale posiadacze często zastanawiają się skąd mętna woda w akwarium? I to jest problem, który wpływa na życie rybek.
Jeśli woda w akwarium gwałtownie stanie się mętna, sytuacji tej nie można zignorować i należy ją potraktować poważnie. W każdym rodzaju akwarium woda może zmienić barwę, zarówno z zachowaną równowagą biologiczną, jak i nowo założonym akwarium.
Co zatem wpływa na ten proces i jakie są przyczyny mętności wody?
Przyczyny wystąpienia można warunkowo podzielić na dwie duże grupy: biologiczną i mechaniczną (chemiczną). Grupy te są ze sobą blisko powiązane i mogą występować sekwencyjnie, a czasem równolegle (niezależnie od siebie, w tym samym czasie). Przyczyną mętnej wody w akwarium mogą być różne czynniki. Istnieją również sposoby rozwiązania tego problemu.
Pierwszym czynnikiem wpływającym na zmętnienie wody jest podłoże, które jest wkładane do akwarium przed jego uruchomieniem. Jeśli przypadkowo wleje się wodę do akwarium, w którym znajduje się już podłoże, wówczas jego część może unieść się i pływać po powierzchni wody powodując zmętnienie. Ale nie zaszkodzi rybkom w akwarium, ale będzie wyglądać nieefektownie. Po kilku dniach cząsteczki te osadzą się na dnie akwarium.
Czy rybki mogą powodować mętną wodę w akwarium?
Aktywność ryb może również powodować mętnienie wody. I to jest drugi powód. Zmętnienie jest spowodowane faktem, że kopią one w podłożu, a tym samym podnoszą jego cząsteczki na powierzchnię. Pozbycie się tego jest dość łatwe, wystarczy zebrać i wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Zdarza się również, że podłoże i rybki nie są przyczyną zmętnienia wody, a jednak ono występuje. Więc skąd mętna woda w akwarium? A co z tym zrobić?
Początkowo trzeba pamiętać, ile czasu minęło od jego założenia, ponieważ mętna woda natychmiast po uruchomieniu jest normalnym zjawiskiem. Równowaga w środowisku biologicznym nie uległa normalizacji. Czwartego lub piątego dnia rośliny rosną, liczba bakterii nitryfikacyjnych wzrasta przez rozmnażanie i ustala się cykl azotowy.
Wszystko to przyczynia się do normalizacji wody w akwarium i staje się czyste. Jednym z powodów może być zbyt duża liczba rybek na danej powierzchni akwarium. Początkowo lepiej jest wprowadzić dwie lub trzy ryby, biorąc trzy litry wody. Jeśli osiedlone zostaną nowe zwierzęta wodne, należy zachować kwarantannę i monitorować wynik.
Zbyt duża ilość pokarmu dla rybek przyczyną mętnienia wody
Kolejnym czynnikiem wpływającym na mętnienie wody jest jedzenie, a ściślej niewłaściwe żywienie mieszkańców, nadmiar jedzenia. W końcu resztki karmy, której ryba nie zjadła, osiadają na dnie, rozkładają się i sprawiają, że woda jest mętna. Ale to wszystko można naprawić.Tutaj trzeba albo wymienić wodę i sprawdzić odżywianie ryb, albo nie karmić ich przez jeden dzień. Wtedy same ryby oczyszczą wodę, jedząc nagromadzone jedzenie.
Na przykład nadmiar karmy (mechaniczna przyczyna zmętnienia) dodatkowo prowadzi do niekontrolowanego rozwoju bakterii (przyczyna biologiczna). Przyczyny mogą być również niezwiązane (równoległe) użycie niewłaściwego podłoża, w którym występują zanieczyszczenia i zatrucie wody z powodu nieprawidłowego działania filtrów czyszczących i innych.
Namnażanie się bakterii w akwarium powoduje zmętnienie wody
Zmętnienie wody w akwarium może być spowodowane naruszeniem naturalnej równowagi biologicznej mikroorganizmów lub obecnością w wodzie pierwiastków chemicznych, które barwią (dodają zapach i inne objawy) wodę. Głównymi przyczynami zmętnienia w akwarium są: nadmiar bakterii (brak równowagi) najbardziej podstawowy i fundamentalny powód. Najważniejsze, co należy zrobić, aby zmniejszyć poziom bakterii, to zniszczyć ich pożywkę.
Na przykład można przesiedlić ryby do innego akwarium, co nie pozwoli bakteriom namnażać się na niezjedzonym pożywieniu. Doświadczeni akwaryści odradzają nieplanowaną wymianę wody, może to stanowić jedynie dodatkową pożywkę dla rozwoju bakterii i woda szybko zmętnieje. Nadmiar mikroorganizmów może również powodować nieprawidłowy poziom oświetlenia, co pomaga w rozmnażaniu określonego rodzaju bakterii.
Ale jakie są metody rozwiązania problemu?
W końcu ważne jest wyeliminowanie problemu bez szkody dla mieszkańców akwarium. Mamy nowe akwarium, woda stała się mętna. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest odczekać kilka dni. W tym czasie środowisko biologiczne zostanie przywrócone, a woda się unormuje. Jeśli woda stanie się mętna z powodu podłoża, konieczne jest jego zastąpienie piaskiem.
Woda stała się mętna z powodu dużej liczby mieszkańców, podczas gdy w akwarium brakuje roślin. Rozwiązaniem będzie założenie nowego akwarium i przesiedlenie ryb. Przyczyną są bakterie gnilne. Rozwiązaniem jest zwrócenie się do specjalistów i zakup leków, które przyczyniają się do oczyszczania wody. Takie odżywki zbierają bakterie z osadu. Wszystko to można łatwo usunąć z dołu za pomocą syfonu.
W ramach środków zapobiegawczych podczas działania akwarium należy monitorować biofiltr. Od czasu do czasu oczyść podłoże specjalnym syfonem, a także nie zapominać wymienić wody na czas. Podczas wymiany wody, co najmniej 20% należy zastąpić czystą wodą. Przestrzegając wszystkich zasad, ryzyko mętnienia wody będzie minimalne.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
u nas problemem było za dużo jedzenia dla rybek, teraz dajemy mniej i od razu woda lepiej wygląda
porady sprawdzają się w 100%!!!
u nas problem był banalny... za dużo pokarmu sypaliśmy...
te porady pomogły w przypadku moich rybek!
Piszcie częściej o akwarystyce, bo to moja pasja a ogólnie fajnie piszecie na swojej stronie
W moim akwarium zmętniała woda bo sypałem za dużo jedzenia dla ryb 🙂 i bakterie się namnażały