Spis treści artykułu
Siemię lniane — Właściwości zdrowotne
O właściwościach zdrowotnych, jakie zawiera siemię lniane, wiadomo było już od dawna, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat świadomość żywieniowa wzrosła na tyle, że większość osób na stałe postanowiła wprowadzić nawyk spożywania do swojego jadłospisu.
Przede wszystkim obniża ono poziom cholesterolu we krwi, a także posiada właściwości przeciwnowotworowe, ale także i przeciwmiażdżycowe, a nawet przeciw zapalne.
Jest to doskonała alternatywa do stosowania dla osób, które nie lubią w swoim jadłospisie dań rybnych, gdyż mało kto jest świadomy, że to produkt bogaty w kwasy omega-3, a także lignany, które są odpowiedzialne za w.w. właściwości przeciwnowotworowe.
O tym, jak i kiedy pić siemię lniane znajduje się w poniższym artykule.
Siemię lniane – jak przygotować?
Forma, w jakiej można przyjmować siemię lniane to przede wszystkim nasiona, ale także i oleje. Jednakże, podczas obróbki, czyli procesu wytłaczania oleju, traci się duże ilości białek oraz błonnika, a także w.w. lignany, co tak właściwie obniża moce zdrowotne przyjmowanych substancji.
Z tego oto względu postawienie na konsumpcję formy niezmielonej, czyli nasionek rozpuszczonych w wodzie, albo jako dodatek do deserów, będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
Jak przygotować siemię lniane w ziarnach do picia?
Przygotowanie formy gotowej do spożycia można zrobić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej powszechnych jest wsypanie 2 łyżeczek niezmielonego nasienia do szklanki i zalanie około 200 ml przegotowanej, ciepłej wody.
Potem należy odczekać około 15 minut, odsączyć nadmiar wody i można wypić, jednocześnie przegryzając i rozdrabniając nasionka. Ważne jest, aby wcześniej w żadnym przypadku nie mielić siemienia lnianego, gdyż w ten sposób traci część właściwości i witamin, które ulegają obróbce w czasie procesu.
Drugim, także zalecanym sposobem jest przygotowanie na noc. Zalewa się w ten sam sposób, 200 ml ciepłej wody na dwie łyżeczki nasion, jednak różnica w tym przypadku jest taka, że produkt stojący całą noc nie będzie potrzebować odcedzania przed wypiciem.
Dzieje się tak, ponieważ siemię lniane jest niezwykle chłonne i płyn, stojący przez całą noc zostanie wchłonięty, a tym samym rano będą gotowe do wypicia spęczniałe ziarenka, które także trzeba pogryźć podczas spożywania.
Czy można pić całe ziarna siemienia lnianego?
O tym, w jakiej formie pić ziarna siemienia lnianego można dyskutować godzinami, jednak jedno jest pewne. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, jeżeli produkt przyjmowany jest w formie całych nasion bez wcześniejszego mielenia lub rozgryzania podczas spożycia.
Zaleca się natomiast rozdrabnianie, aby ułatwić jego przyswajanie i proces trawienia, a także, aby nie zatrzymywało się w całości w jelitach w jednym miejscu. Z uwagi na to, że nasiona zalane wodą odstawia się na godzinę, lub całą noc, nie ma potrzeby obawiać się, że przez to, nie zwiększą objętości i nie zrobią się miękkie.
Zmielone czy nie, zachowują te samo właściwości wchłaniania cieczy, a nawet różnica jest taka, że rozpuszczanie w całości nie tracą cennych witamin podczas obróbki. Reasumując, picie całych ziaren jest w 100% zdrowe i nie szkodzi, o ile przyjmowane jest przez osoby, które nie mają uczulenia na produkt.
Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane to doskonały dodatek do śniadań, ale także forma samodzielnego posiłku w postaci kisielu. Można go podawać jako nasionka nasączone wodą, dzięki czemu stworzą maź o gęstej konsystencji, ale także to doskonały dodatek m.in. do owsianek, musów z owoców, naturalnych jogurtów, jak i płatków musli. Zaletą ziarenek dostępnych w sklepie jest to, że nie trzeba ich myć, przed spożyciem, ani dodaniem do deseru.
Przygotowany roztwór z około 2 łyżeczek nasion i 200 ml wody należy przyjmować około 3 razy dziennie. Najlepiej pić po przebudzeniu na pusty żołądek, przed obiadem i w porze wieczorowej po ostatnim posiłku.
Należy jednak uważać, aby nie powtarzać przyjmowania w tej samej porze, tym samym, jeżeli na śniadanie planuje się zjeść musli owocowe z dodatkiem m.in. nasion siemienia lnianego, wtedy, aby nie pomnażać jego przyjmowania, lepiej wypić przed np. szklankę czystej wody. Natomiast gdy wypiło się przygotowaną w nocy porcję bezpośrednio po przebudzeniu, wtedy śniadanie należy przyjmować bez dodawania ziarenek.
Ze względu na proces wchłaniania i dawkowanie nie zaleca się stosowania mniejszych porcji, w większej częstotliwości, gdyż ich właściwości zdrowotne mogą zostać nieprzyswojone przez organizm w odpowiednich ilościach.
Jak jeść ziarna siemienia lnianego?
Jednymi z najprostszych form spożywania siemienia lnianego jest dodanie je do śniadań, np. bardzo dobrze przyswajają się z koktajlami naturalnymi wykonanymi z kiwi, brokuł, banana i awokado.
Warto pamiętać, aby nie dodawać nasionek przed rozpoczęciem ucierania w blenderze, gdyż rozdrabniane ziarno potrafi tracić witaminy. W tym celu lepiej najpierw zmielić całość, a później po koniec dodać 2 łyżeczki i zmielić na niskich obrotach. To pomoże równomiernie wymieszać koktajl, jednocześnie nie narażać siemienia lnianego na przesadne rozdrabnianie.
Kolejnym sposobem na przyjmowanie nasion jest dodanie do musli lub owsianki. Jest to jedna z najłatwiejszych metod, gdyż do wsypanej miski, zalanej mlekiem, wystarczy dodać 1 lub 2 łyżeczki i wszystko razem wymieszać.
Tak samo w przypadku produktów nabiałowych typu jogurty naturalne lub kefir. Nie potrzeba wtedy odczekiwać wcześniej wspomnianego kwadransa, który przeważnie jest wymagany w przypadku zalania ciepłą wodą. Co więcej, nasionka nadają się do jedzenia zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Podsumowując, jeżeli ktoś posiada jadłospis, który zawiera bardzo małą ilość błonnika, który ma niezwykle pozytywny wpływ na organizm, poprzez regulację pracy jelit, oraz jednocześnie ułatwia przyswajanie witamin, niewątpliwie powinien rozważyć suplementację siemienia lnianego i wprowadzenie go na stałe do swojego nawyku żywieniowego.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Warto dodać, że siemię lniane jest produktem bezglutenowym