Obciążony kręgosłup

Często poddajemy nasz organizm przeróżnym obciążeniom, niekiedy przekraczają one nasze fizyczne możliwości. Nie zdajemy sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo narażamy siebie, a przede wszystkim swój kręgosłup. Oprócz tego brak ruchu i siedzący tryb życia również niekorzystnie wpływa na nasz organizm.

Sprzyja to powstawaniu przepuklin, a jedną z najczęstszych przypadłości jest przepuklina kręgosłupa. Jest to bolesne schorzenie, któremu towarzyszyć może dyskomfort, a także późniejsze niedowłady kończyn lub paraliże.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Tym terminem naukowym określa się schorzenie drążka międzykręgowego. Potocznie możemy to określić również jako wypadnięcie dysku. Mimo, że zwykle dotyka ona osoby po 40 roku życia, coraz częściej jest diagnozowana u osób młodych.

Wynika to między innymi z trybu życia jaki prowadzimy. Mało ruchu, niezdrowa dieta czy szeroko rozumiany niezdrowy styl życia ma wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Oprócz tego oddziałujemy na siebie ogromnymi przeciążeniami i często pracą ponad własne siły.

Dzięki temu nasze krążki zlokalizowane między kręgami tracą swoją elastyczność i odporność. Zaczynają się przesuwać, co prowadzi do powstania przepukliny kręgosłupa.

Od strony anatomicznej nasze dyski są otoczone przez jądro włóknistego pierścienia, a także posiadają własne jądro miażdżyste. Przy powstawaniu przepukliny pierścień włóknisty zostaje przerwany, a jądro miażdżyste zaczyna uciskać pozostałe nerwy. Powoduje to ból, niedowłady kończyn, a czasem nawet chwilowe i trwałe paraliże.

Przepuklina kręgosłupa najczęściej atakuje odcinek lędźwiowy lub szyjny. To właśnie te fragmenty są narażone na największe obciążenia. Ból towarzyszący schorzeniu może mieć różny charakter i nasilenie, dlatego chory często nie jest wstanie go opisać.

Czuje dyskomfort przy wykonywaniu drobnych czynności jak np. mycie naczyń. Mogą towarzyszyć jej także inne objawy jak nagłe mrowienie części ciała, cierpnięcie, bądź nawet chwilowe zaniki czucia.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawy przepukliny kregosłupa

Oprócz bólu chory może czuć szereg innych nasilających się objawów. Często nie łączymy ich z przepukliną, gdyż atakuje one inne części naszego ciała. Stopień objawów oraz ich nasilenie jest ściśle zależne od miejsca występowania przypadłości. Od tego zależy też charakter i stopień natężenia odczuwanego bólu. Ważne, by nie lekceważyć żadnych objawów, mogących świadczyć o powstaniu przepukliny i skontaktować się z lekarzem, dla własnego bezpieczeństwa.

Objawy przepukliny odcinka lędźwiowego

Fragment kręgosłupa lędźwiowego jest jednym z najbardziej obciążonych odcinków. Przepuklina jest tam najczęściej diagnozowanym przypadkiem. Skontaktujmy się ze specjalistą jeśli występują u nas te objawy:

  • odczuwamy silny promieniujący ból obejmujący biodra, uda lub nawet kolana.

  • dyskomfort i uczucie silnego bólu występuje również w pachwinach, a także podbrzuszu.

  • stawy zostały zaatakowane przez rwę kulszową.

  • nasze nogi stają się opuchnięte, odczuwamy ich drętwienie.

  • zauważyliśmy, że pojawiają się zaniki czucia w kończynach dolnych.

  • towarzyszą nam problemy przy oddawaniu moczu i wypróżnianiu się.

Objawy przepukliny odcinka szyjnego

Sprawność odcinka szyjnego kręgosłupa jest niezwykle ważna. Jest on zbudowany z delikatniejszych kręgów niż pozostałe fragmenty. Łączy on czaszkę z odcinkiem piersiowym, dlatego jego schorzenia są szczególnie niebezpieczne. O powstaniu tam przepukliny mogą świadczyć:

  • narastający stopniowo ból w klatce piersiowej i karku.

  • nasze ruchy głową stają się znacznie ograniczone.

  • odczuwamy sztywnienie szyi.

  • nasze ręce stają się odrętwiałe.

  • zauważamy nasilone bóle głowy, a nawet zawroty.

  • zaczynają doskwierać nam szumy w uszach.

  • zauważamy chwilowe paraliże i niedowłady rąk.

Objawy przepukliny odcinka piersiowego

To najrzadziej pojawiający się rodzaj przepukliny, jednak nie jest on wykluczony. Sygnałami, że schorzenie zaatakowało odcinek piersiowy kręgosłupa są:

  • przeszywający i narastający ból klatki piersiowej, niekiedy promieniujący pod żebra.

  • kaszel, kichanie czy śmiech stają się niemożliwe do wykonania

Przyczyny schorzenia kręgosłupa

W zależności od miejsca jakie zaatakuje przepuklina, ma ona inne podłoże. Jedną z podstawowych przyczyn, wymienianych jako źródło przypadłości jest siedzący tryb życia, a także oddziaływanie na kręgosłup zbyt dużymi obciążeniami.

Warto wspomnieć, że może mieć ona również podłoże genetyczne, wynikające po prostu z anatomii organizmu danej osoby. Przepukliny pojawiają się częściej u osób z nadwagą, a także u kobiet w ciąży. Dotykają one również ludzi narażonych na działanie długotrwałego stresu. Bez względu na te czynniki, sami przeciążamy poszczególne odcinki kręgosłupa.

Pracując wyłącznie przy komputerze fragment szyjny jest usytuowany w nienaturalnej pozycji, ponieważ trzymamy ciągle wysuniętą głowę. Podnosząc ciężary narażamy odcinek lędźwiowy, szybki zryw i wyprostowanie nóg sprzyjają powstaniu tej dolegliwości. Generuje to napięcia, które nie są typowe dla naszego organizmu, co prowadzi do zwyrodnień właśnie w postaci przepuklin.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Kiedy lekarz zdiagnozuje przypadłość dobierze najlepsze i najbardziej efektywne leczenie. Zwykle ogranicza się do leków działających przeciwzapalnie, a także likwidujących ból. Następnym krokiem jest zalecenie fizjoterapii, która może mieć następujące postacie:

  • ćwiczenia- pod okiem fizjoterapeuty to najczęściej wykorzystywany sposób na zniwelowanie lub złagodzenie objawów schorzenia.

  • masaże- często łączone z ćwiczeniami.

  • terapie ciepłem- oprócz likwidacji bólu, skutecznie walczą z przepukliną nie zależnie od miejsca jej powstania.

  • krioterapie- czyli terapia zimnem.

  • laseroterapie- moc i siła laseru dobierane są oczywiście przez lekarza.

  • terapie prądem- forma terapii stosowana w ostateczności, kiedy poprzednie sposoby zawodzą.

Leczenie przepukliny kregosłupa

Może okazać się jednak, że przepuklina osiągnęła na tyle zaawansowane stadium, że terapia zakończy się niepowodzeniem.

W tak skrajnych przypadkach lekarz zaleca usunięcie jej w sposób operacyjny. Głównym powodem takiej decyzji może być postępujący niedowład kończyn zarówno górnych jak i dolnych. Warto wiedzieć, że operacja jest całkowicie bezpieczna, a pacjenci zaraz po niej odczuwają ulgę. Podczas niej wykonuje się następujące zabiegi:

  • odbarczanie kręgów- dzięki temu jądro miażdżyste przestaje uciskać nerwy.

  • stabilizowanie- często w połączeniu z odbarczaniem, lekarz wykonuje stabilizację kręgów, zapobiegając ich migracji.

  • sztuczne dyski- to ostateczność w przypadku kiedy nasze dyski nie nadają się już do rekonstrukcji.

Pomocne ćwiczenia

Ruch w każdej postaci oczywiście pomoże w walce z przepukliną, jednak jej ostre fazy całkowicie uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jeśli nawet najmniejszy wysiłek powoduje dyskomfort i ból, powinniśmy odpoczywać, najlepiej w takiej pozycji, która przyniesie ulgę mięśniom.

W przypadku kiedy jesteśmy wstanie wykonywać drobne ćwiczenia, skontaktujmy się z rehabilitantem, który pomoże dobrać odpowiedni, niezbyt wymagający zestaw ruchów. Celem każdej rehabilitacji jest wzmocnienie mięśni grzbietu i pośladków.

źródło: https://tomipomaga.pl

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Oko on Porady J8.pl

Najlepszy zbiór porad jaki znalazłem na ten temat

by Maciek on Porady J8.pl

Problemy z kręgosłupem nie należą do przyjemnych.