Jaki biznes wypali na wsi?

Inwestowanie na wsi w przeważającej części przypadków niczym się nie różni od inwestowania w dużych miejscowościach. Dlatego też nikt już się nie śmieje, gdy ktoś przyznaje się, że zamierza swój biznes zacząć na wsi. Można również pokusić się o twierdzenie, że czasem pewne okoliczności sprzyjają powodzeniu całego przedsięwzięcia.

Plusy biznesu na wsi

Przede wszystkim warunki wiejskie to mała cena nieruchomości, czy kosztów wynajmu. Ponadto łatwiej można dotrzeć do władz samorządowych i mieć z nimi stały kontakt. W ten sposób można wynegocjować lepsze warunki dotyczące podatków czy opłat. Dobrym argumentem przedsiębiorcy może być obietnica stworzenia nowych miejsc pracy.

Serwis maszyn rolniczych

Ponadto na wsi obecnie można uzyskać dotacje unijne na korzystnych warunkach. Na wsi można też łatwiej dokonać analizy potrzeb mieszkańców. W pewnych przypadkach nie ma to większego znaczenia, w dobie sklepów internetowych i możliwości reklamowania się w Sieci. Jednak przeważnie, to potrzeby okolicznych mieszkańców decydują o popycie na dany towar lub usługę.

Łatwo jest również określić poziom zamożności mieszkańców. Pomoże to zdecydować, czy lepiej handlować towarem luksusowym, czy też tym który jest odpowiedzią na podstawowe potrzeby. Jakie są przykłady dobrych pomysłów na działalność biznesową na wsi?

Produkcja ekologicznej żywności

W dzisiejszych czasach wzrasta świadomość dotycząca zdrowego odżywiania się. Ludzie zaczynają rozumieć, że podstawą zdrowia jest zdrowe jedzenie. Rośnie również świadomość na temat chemii w jedzeniu wysoko przetworzonym. Obserwuje się pewien powrót do źródeł. Klientami rolników produkujących zdrową żywność są nie tylko ludzie, którzy zapobiegają swoim chorobom, ale również osoby, które starają się z nich wyjść.

Rozumieją oni, że tylko tą drogą są w stanie oczyścić swój organizm i tym samym odzyskać zdrowie. Do ekologicznej żywności zalicza się również miód. Powstają nowe gospodarstwa pasieczne i mają się szczególnie dobrze, albowiem naturalny miód jest bardzo drogi. Inna sprawa, że jego wyprodukowanie wymaga mnóstwa zabiegów, sił i ciężkiej pracy.

Hodowla zwierząt rzeźnych

Taka działalność wymaga rozmachu a co za tym idzie sporych środków na początek. Żeby w tym rodzaju biznesu osiągnąć dobre wyniki, trzeba nastawić się na ciężką pracę i mieć już opracowane kontakty z kontrahentami. Hodowla zwierząt często idzie w parze z uprawą ziemi pod pastwiska czy też uprawę innych roślin. Takie rozwiązanie powoduje że nie trzeba martwić się o paszę dla zwierząt. Wielkie pastwiska są też potrzebne do produkcji mleka na wielką skalę.

Gospodarstwo agroturystyczne

Tak się składa, że w naszym kraju jest mnóstwo zdrowych, niezanieczyszczonych terenów. W takich miejscach można prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Dużo tego typu działalności jest w górach, gdzie prawie w każdym gospodarstwie są pokoje do wynajęcia dla letników. Jednak w ostatnim czasie, prawie każdy region odnotowuje wzrost tego typu przedsięwzięć.

Agroturystyka

Do stworzenia gospodarstwa agroturystycznego nie potrzeba koniecznie wysokich gór ani jezior. Wystarczą piękne krajobrazy i zdrowa okolica. Czasem atrakcją są wycieczki rowerowe, pobliska stadnina, rzeka pełna ryb lub las pełen grzybów. Zależy co kto lubi. Nie potrzeba też od razu wystawiać pensjonatu. Większość letników najlepiej odpoczywa w małych ośrodkach, gdzie nie ma dużego tłoku. Wzbogaceniem oferty może być wyżywienie w ramach kuchni regionalnej.

Sala weselna

Aktualnie raczej nikt nie wyprawia wesela w domu, więc na salę weselną zawsze znajdzie się zapotrzebowanie. Wygodne sale mają terminy zajęte na kilka lat naprzód, więc widać, że tego typu biznes ciągle się opłaca. Możliwe, że jest to efekt wstąpienia w dorosłość licznych potomków osób urodzonych podczas wyżu demograficznego. Można też wziąć pod uwagę, że dziś nie tylko wesela, ale również komunie i chrzciny urządza się w wynajętych lokalach. Ofertę sali można również uzupełnić możliwością zaoferowania cateringu.

Sprzedaż i serwis urządzeń i maszyn rolniczych

 Taki biznes ma dużą szansę na powodzenia, albowiem dla rolników przede wszystkim liczy się czas. Dlatego też, jeżeli mają sklep czy serwis niedaleko swego miejsca zamieszkania, to nie będą udawać się do pobliskiego miasta, żeby dokupić jakąś część do maszyny lub ją naprawić.

Gabinet weterynaryjny

Lokalizacja czasami lepsza niż w mieście, zwłaszcza dla lekarza specjalizującego się w leczeniu dużych zwierząt. Na wsiach rolnicy mają sporo zwierząt hodowlanych, które niestety coraz bardziej chorują. Mieszkańcy wsi mają również swoich pupili o których dbają. Tak więc gabinet weterynaryjny ze sklepem z akcesoriami dla zwierząt to dobry pomysł na biznes na wsi.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Marlena on Porady J8.pl

agroturystyka jak ktoś mieszka w ładnym miejscu

by Olcia on Porady J8.pl

Sala weselna na wsi to dobry pomysł tylko trzeba mieć spory wkład