Spis treści artykułu
- 1 Kret w ogrodzie – jak skutecznie i szybko się go pozbyć?
- 2 Gdzie żyje kret i dlaczego robi kopce?
- 3 Czy wiesz, że?…
- 4 Jak się pozbyć uporczywego gryzonia z ogrodu?
- 5 Rośliny o intensywnym zapachu
- 6 Naturalne olejki zapachowe
- 7 Pułapki i polowanie na krety – techniczne podejście do sprawy
- 8 Elektroakustyczne odstraszacze – nieprzyjemne dźwięki
- 9 Podziemna zapora – droga nie do przejścia
- 10 Butelki, wiatraczki i inne hałasujące przedmioty
- 11 Środki chemiczne – radykalne i ostateczne kroki walki z uciążliwym gryzoniem
Kret w ogrodzie – jak skutecznie i szybko się go pozbyć?
Kret to niewielkich rozmiarów, porośnięty czarnym futerkiem ssak, który z pozoru wydaję się niewinnym, malutkim stworzonkiem. Ze względu na podziemny tryb życia ma bardzo słabo rozwinięty wzrok, ale za to bardzo czujny słuch oraz węch – dzięki czemu doskonale radzi sobie w ciemności.
Krety większość swojego życia spędzają pod ziemią, gdzie drążą długie korytarze, żerują i magazynują zdobyty pokarm. Chociaż ulubionymi przysmakami tych ssaków są dżdżownice, ślimaki, żaby i owady to często podkopują korzenie roślin, tworząc przy tym nieestetyczny i szpecący kopiec. I właśnie, dlatego zwierzęta te nie są mile widzianymi gośćmi w każdym ogrodzie czy działce.
Jak zatem się ich pozbyć? I co zrobić żeby nie wracały? Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z nieproszonymi lokatorami, niszczącymi grządki i trawniki. W pierwszej kolejności natomiast należy pamiętać, że są one zwierzętami chronionymi i zanim sięgniemy po mocniejsze środki, spróbujmy tych, które nie wyrządzą im dużej krzywdy.
Gdzie żyje kret i dlaczego robi kopce?
Krety są zwierzętami dobrze czującymi się w środowisku wilgotnym oraz próchniczym, raczej unikają gleb suchych i zawierających dużo kamieni oraz tych zawierających wysoki poziom wód gruntowych. Czynniki te sprawiają, że na nasze nieszczęście chętnie zamieszkują pod wypielęgnowanym trawnikiem, grządkami warzywnymi i owocowymi oraz kwiatami.
Pomimo tego, że krety naszych upraw nie traktują, jako źródło pokarmu, to przyczyniają się do ich zniszczenia – kopiąc tunele i zastawiając pułapki, podkopują ich korzenie i tworzą brzydkie kretowiska na powierzchni ziemi. Bytowanie kreta w ogrodzie przyczynia się także do pogorszenia jakości gleby, gdyż jego głównym składnikiem pokarmowym są dżdżownice, które znacząco ją użyźniają.
Czy wiesz, że?…
Krety pomimo swoich wad i licznych szkód, które wyrządzają – są też pożyteczne. Przyczyniają się, bowiem do likwidacji innych szkodników, które stanowią ich źródło pokarmu, np. ślimaki, owady, pędraki, larwy, poczwarki i inne małe gryzonie.
Jak się pozbyć uporczywego gryzonia z ogrodu?
Kret pomimo swojej niedużej wielkości potrafi wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie. Jest to rażące wówczas, gdy mamy w posiadaniu piękny i wypielęgnowany ogród, któremu poświęcamy sporo czasu. Krety powszechnie uznawane są za szkodniki.
Pomimo, że nie korzystają z naszych upraw, jako konsumenci, to potrafią doszczętnie je zniszczyć. Co zatem zrobić, aby ogród był wolny od szkodliwego gryzonia i wyglądał pięknie? Jest wiele sposobów na wyproszenie niechcianego gościa. Jedne są sprawdzonymi domowymi sposobami, inne specjalistycznym sprzętem stworzonym specjalnie w celu zwalczania szkodników ogrodowych, w tym kretów. Oto kilka z nich.
Rośliny o intensywnym zapachu
Krety mają bardzo wyczulony węch i niektóre rośliny o mocnym zapachu mogą być skutecznym ich odstraszaczem. Posadzenie czosnku, bazylii, aksamitki czy wilczomleczy na terenie, który chcemy uwolnić lub ochronić przed szkodnikiem może zagwarantować wyniesieniem się nieproszonego gościa. Można także w tunele, które zamieszkuje kret włożyć kilka roztartych ząbków czosnku, lub wlać wywar z czarnego bzu. Jest to bardzo prosta i skuteczna metoda, niewyrządzająca krzywdy małym ssakom.
Naturalne olejki zapachowe
Olejki zapachowe działają na takiej samej zasadzie, co niektóre rośliny intensywnie pachnące. Krety nie lubią ostrych oraz wyrazistych zapachów i będą omijały miejsca, w których one występują. Do kupienia są gotowe koncentraty olejków, których regularne stosowanie może na dobre wypędzić małego ssaka z naszego ogrodu.
Pułapki i polowanie na krety – techniczne podejście do sprawy
W sprzedaży dostępne są specjalne pułapki przeznaczone do wyłapywania kretów. Mają one podłużny kształt i wejścia z obydwu stron, które opatrzone są zapadniami. Umieszcza się je bezpośrednio w korytarzu wykopanym przez kreta i czeka na złapanie zwierzaka. Należy każdego dnia (nawet kilka razy) sprawdzać zawartość pułapki, w celu bezpiecznego uwolnienia kreta, w innym miejscu, gdzie nie będzie wyrządzał szkód.
Można także użyć zwykłego słoika i wkopać go poziomo w ziemię. Jest to jednak metoda mniej skuteczna i należy częściej przyglądać się pracy kreta, aby móc go w odpowiednim momencie wychwycić i złapać.
Elektroakustyczne odstraszacze – nieprzyjemne dźwięki
Tak jak i węch krety maja bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, dlatego też niektóre dźwięki mogą być dla nich uporczywe i nie do zniesienia. W tym celu zostały stworzone i specjalnie zaprojektowanie różne odstraszacze elektroakustyczne, które emitują sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości.
Umieszczane są w korytarzach wykopanych przez krety, ale mogą być także używane do działań profilaktycznych – zapobiegających pojawieniu się niechcianych szkodników. Wówczas zakopuje je się, co 8 – 10 metrów na powierzchni całego ogrodu.
Podziemna zapora – droga nie do przejścia
Podziemne zapory to specjalne siatki, które umieszcza się na głębokość około 10 – 12 cm pod trawnikiem, które całkowicie torują drogę chcącym przekopać się kretom. Można także zastosować głęboką podmurówkę (wkopaną do około 60 – 70 cm głębokości) ogrodzenia, zawierającą specjalną zaporę z siatki lub podkopany rów wypełniony gruzem i kamieniami.
Butelki, wiatraczki i inne hałasujące przedmioty
Doskonałym sposobem na wypłoszenie kreta jest wkopanie w ziemię kijów lub mocno naprężonych drutów wyposażonych w zwyczajne wiatraczki lub plastikowe butelki. Przedmioty te nie tylko wydają nieznośne dla kretów hałasy, ale także generują wibracje, które powodują nieprzyjemne odczucia dla małych ssaków. Należy pamiętać żeby raz na jakiś czas zmienić ich miejsce, ponieważ krety mogą się z nimi oswoić i je bagatelizować.
Środki chemiczne – radykalne i ostateczne kroki walki z uciążliwym gryzoniem
Preparaty, które używane są do zwalczania kretów to silnie trujące związki chemiczne. Występują przeważnie w formie granulek lub proszku i wsypywane są do krecich tuneli. Gryzonie nie mają szans i po konsumpcji giną. Sięgając po preparaty chemiczne, służące, jako przynęty dla kretów, należy się dobrze zastanowić nad tym krokiem.
Trzeba, bowiem wiedzieć, że przyczynimy się do śmierci tych zwierzaków. Powszechnie wiadomo, że krety są pod ochroną i nie warto zaburzać tego porządku. Gdyż oprócz szkód, które wyrządzają, przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i zwalczają bardziej groźne i uporczywe szkodniki.
Walka z kretem nie musi być trudnym, uciążliwym i spędzającym sen z powiek zadaniem. Wystarczy odpowiednia metoda, technika i sposób działania, aby w prosty sposób pozbyć się nieproszonego gościa. Można skutecznie zwalczyć krety, nie wyrządzając im przy tym krzywdy. Ważne są też działania profilaktyczne, które uchronią nasz ogród przed krecimi kopcami, a nas przed walką z małym, ale dość uporczywym ssakiem.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Kupiłem rok temu w sklepie ogrodniczym odstraszacz elektryczny, zasilane jest to baterią solarną. Spełniło to swoje zadanie.