Spis treści artykułu
Sposoby dbania o jelita
Twierdzi się, że jelita to nasz drugi mózg, w związku z tym bardzo ważne jest, by odpowiednio o nie zadbać. Co prawda w obecnych czasach, nie jest to proste, ponieważ jedzenie, które spożywamy często jest wypełnione substancjami, które negatywnie wpływają na nasze jelita.
Jednak mimo to, możemy wprowadzić zdrowe nawyki, które pomogą nam utrzymać jelita w dobrym zdrowiu. Zobaczmy zatem, za co są odpowiedzialne jelita i co robić, żeby odpowiednio pracowały.
Jelita- dlaczego ich praca jest taka ważna?
Jelita mają ogromne znaczenie, ponieważ wpływają na naszą odporność, zdrowie psychiczne, zachowanie czy samopoczucie. Są odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych i od nich zależy, które z substancji będą wchłaniane, a które nie, dlatego ogromnie ważne jest dbanie o dobrą kondycję jelit.
Te organy są mieszkaniem dla sporej liczby bakterii, które mają różne zadanie, by utrzymywać nasz organizm w jak najlepszej formie, prócz tego biorą udział w produkowaniu witamin B i K oraz odpowiedzialne są za rozkładanie białek. Widać więc, że praca jelit ma ogromny wpływ na nasze życie, dlatego warto przyswoić sobie kilka zasad, by nasze jelita pracowały jak najlepiej.
Odpowiednie nawodnienie
Trzeba przyznać, że coraz częściej słyszymy jak ważne jest picie wody i odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli jeszcze cię to nie przekonało, pomyśl jak woda działa na twoje jelita. Woda dba o elastyczność ścianek jelit oraz przewodu pokarmowego.
Dzięki dobremu nawodnieniu kał oraz inne substancje mogą z lekkością się przemieszczać, a co za tym idzie zostają w prawidłowy sposób wydalone z naszego organizmu. W związku z tym, woda ma niebagatelny wpływ na walkę z zaparciami. Dlatego też, warto stosować się do zaleceń, by wypijać około 2 litrów wody dziennie.
Unikanie fast foodów oraz przetworzonej żywności
Nie jest niczym odkrywczym, że zbilansowana dieta pomaga naszemu organizmowi oraz jelitom prawidłowo funkcjonować. Jednak aktualnie rzadko mamy czas, więc sięgamy po szybkie rozwiązania, również te kulinarne. Nie możemy narzekać na walory smakowe fast foodów i przetworzonego jedzenia, jednak w naszym organizmie i jelitach sieją one spustoszenie.
Po pierwsze takie produkty zaburzają odczyn kwasowo- zasadowy pH, co doprowadza do dewastacji procesów metabolicznych. Po drugie, takie jedzenie zatrzymuje namnażanie się korzystnych bakterii oraz spowalnia ich działanie, skutkiem tej sytuacji są problemy z wypróżnianiem, polipy czy nawet rozwój raka jelita.
Oczywiście, zachowujmy balans we wszystkim- trudno jest odrzucić wszelkie tego typu jedzenie, dlatego warto na początku je nieco ograniczyć i nie robić sobie wyrzutów jeśli zdarzy nam się sięgnąć po coś przetworzonego.
Poświęcanie czasu na wypróżnianie
Jak już wspominaliśmy, żyjemy w zabieganym świecie, w którym ciągle nie mamy czasu. Nasze jelita za tym nie przepadają natomiast lubią spokój, dlatego warto się zastanowić czy możemy coś zmienić w rytmie naszego dnia. Jelita najbardziej aktywne są rano, dlatego jest to najlepsza pora na skorzystanie z toalety.
Wiele osób rano się spieszy i wstrzymuje wypróżnianie, co źle na nas wpływa. Warto przemyśleć czy jest szansa, by nieco wcześniej wstać każdego ranka, by nasze jelita mogły spełnić swoje zadanie, a nam dać poczucie komfortu.
Ćwiczenia fizyczne
Dlaczego ćwiczenia fizyczne mogą mieć pozytywny wpływ na nasz drugi mózg? Dzięki odpowiedniej aktywność fizycznej w naszych jelitach namnażają się bakterie, które dobrze na nie oddziałują.
Co ciekawe nie chodzi głównie o ciężkie, siłowe ćwiczenia, przy których spalamy mnóstwo kalorii i o których mówi się, że podkręcają metabolizm. Warto również wprowadzić nieco spokojniejsze ćwiczenia, w których dbamy o odpowiednie oddychanie.
Dla osób, które dopiero zaczęły przygodę z aktywnością fizyczną, warto by pamiętały, żeby wybierać to co się lubi-ćwiczenia lub sport, z którego czerpie się przyjemność. Dzięki temu dużo łatwiej będzie to wprowadzić jako nawyk, a nie smutne, męczące zobowiązanie.
Świadome jedzenie
Co prawda, omówiliśmy już jakich pokarmów warto unikać, jednak badania wykazują, że duże znaczenie ma także to, kiedy jemy oraz w jakiej atmosferze. Obecne trendy wskazują, że ważne jest regularne jedzenie, o określonych porach w ciągu dnia.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ trawienie posiłków to praca różnych zespołów- hormonów, enzymów, kwasów, bakterii i jeszcze innych substancji chemicznych, które działają najsilniej o określonej porze dnia. Najlepiej byłoby sobie ułożyć plan, w którym będziemy jeść co 3-6 godzin każdego dnia. Warto wyeliminować jedzenie po 20.00, ponieważ to pora,w której naszej jelita przygotowują się do odpoczynku.
Warto wziąć także pod uwagę, by największy posiłek jeść, kiedy proces trawienia jest najbardziej aktywny czyli około 13-14.
Warto także wspomnieć, że jelita są wrażliwe na stres więc zadbajmy o to, by jadać w spokojnej, miłej atmosferze. Skupiajmy się dokładnie na każdym kęsie i celebrujmy moment jedzenia.
Minimalizowanie stresu
Jelita są bardzo wrażliwe na stres. Dobrze czytają nasze emocje, w związku z tym kiedy jesteśmy w napiętej sytuacji, jelita zaczynają dawać sygnały, które zmuszają nas do skorzystania z toalety.
Przeciągający się stres bardzo negatywnie wpływa na nasze jelita i może powodować poważne problemy takie jak zapalenia, wrzody czy nawet rak. Dlatego trzeba wkładać energię, by pracować nad poziomem stresu, przydatne w tym może być znalezienie sobie pasji, dzięki której będziemy mogli rozładować negatywne emocje.
Warto także, pracować nad swoim oddechem i jak radzi pewna stara książka, nie zamartwiać się na zapas. Dzięki temu nasze jelita będą w dobrym zdrowiu!
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Ja mam problemy z porannym wypróżnianiem czy to też jest objaw chorych jelit?