Uszczelnianie okien

Okna to bardzo ważny element każdego wnętrza. Dobrze zamontowane, uszczelnione i sprawne okiennice zapewnią ciepło, spokój, jak również wygłuszenie akustyczne dla pomieszczenia. To, w jakim stopniu walory te zostaną spełnione zależne jest między innymi od rodzaju produktu, jak również sposobu jego zamontowania. Jak dbać o okna? Czym jest uszczelnianie? Jakie znane są sposoby uszczelniania okiennic? Jakie materiały wykorzystywane są do tego procesu? Dwie najważniejsze zasady uszczelniania okien

Jak dbać o okna, by służyły jak najdłużej?

Odpowiednia konserwacja elewacji, jak również otworów okiennych i samych szyb, zapewni prawidłowe funkcjonowanie tego elementu. Dzięki regularnej regeneracji części te nie będą przepuszczać powietrza, wiatru, wilgoci, jak również innych substancji i odgłosów pochodzących z zewnątrz. Aby okna zachowały swoje właściwości należy o nie odpowiedni zadbać. Sprawdzenie stanu technicznego pomiędzy jesienią, a zimą to podstawowe działanie ochronne.   

Objawami rozszczelnionych okien są przede wszystkim:

  •  trudności w domykaniu,

  •  otarcia elementów zewnętrznych o ramę,

  • zacieki na szybach,

  • parowanie szyb,

  • wyczuwalny zimny podmuch z zewnątrz,

  • „świst” powstający na wysokości okien, 

  • przeciąg przy zamkniętych okiennicach,

  • wilgoć i krople na parapecie,

  • inne.

Wszystkie te sytuacje maja swoje konkretne źródło, a usterki szyb i całych konstrukcji spowodowane mogą być m.in.: zbyt słabo dociśnięte skrzydło ramy, błędy i zaniedbanie podczas montażu, problem z uszczelkami – czynnik eksploatacyjny, okna nie pasujące wymiarem do otworu, itp. 

Czym jest uszczelnianie okien?

Uszczelnianie okiennic to jeden za sposobów zniwelowania wielu problemów i widocznych objawów występujących nieprawidłowości. Czym więc jest uszczelnianie?

Uszczelnianie okien

Uszczelnianie okien to metoda pozwalająca na dalsze korzystanie z okien, bez potrzeby ich wymiany. Są to czynności mające na celu „zatkanie” i zmniejszenie szczelin powstałych na skutek różnorodnych czynników. Zabieg ten można wykonać na elementach, które jeszcze „nadają się” do użytkowania i nie wymagają całkowitego remontu. Nie należy wykonywać uszczelniania w przypadku popękanych szyb, wyraźnych odkształceniach i deformacjach. 

Jak uszczelnić okna – techniki i metody regeneracji.

Uszczelnianie okien, jak również wykorzystanie wielu metod i materiałów zależne jest od rodzaju okna, jego stanu oraz długości używalności. Istnieje wiele metod walki z przelatującym powietrzem i powstawaniem wilgoci. Przed podjęciem decyzji o całkowitej wymianie elementów, warto spróbować po prostu je uszczelnić. Jak to zrobić? Jakie są znane metody i materiały wykorzystywane do tych działań?

Uszczelnianie okien uszczelkami.

Czym uszczelnić okna

Uszczelki to jedne z najbardziej znanych i popularnych materiałów, dzięki którym można zregenerować zepsute i rozregulowane okiennice. Prace z ich użyciem są mało skomplikowane i niewymagające nadmiernego wysiłku. Uszczelki są stosunkowo tanie, a do ich zamontowania nie wymagane są specjalne umiejętności remontowe. 

Materiał ten należy odpowiednio dobrać pod względem rozmiaru, a następnie przykleić do wcześniej oczyszczonych i odtłuszczonych ościeżnic. Klej naniesiony jest fabrycznie na zakupiony element. Przed samym momentem nakładania uszczelki należy usunąć z niej papier zabezpieczający.

 Uszczelnianie taśmą do okien. 

Wybór tej metody wymaga od osoby przeprowadzającej renowację wielu umiejętności w tym kierunku. Jest to profesjonalna technika naprawy okien, której wiele elementów może mieć decydujący wpływ na efekt i skuteczność działań. 

Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiednich materiałów, a kolejno odpowiednie naniesienie ich na ościeżnice. Technika ta posiada dwie podstawowe zasady, których należy ściśle przestrzegać:

1. Taśma paroszczelna musi być umieszczona po wewnętrznej stronie okna.

2. Do zewnętrznej części należy użyć taśm paroprzepuszczalnych lub poliuretanowych. 

Dzięki zastosowaniu tej kolejności okno zachowa odpowiednią cyrkulację.

Cały proces wiąże się z demontażem okna i naniesieniem materiału na ościeżnice i mur. Ubytki należy uzupełnić odpowiednio dostosowaną pianą. 

Uszczelnianie okien pianką.

Wykorzystując piankę do uszczelniania można wykonać renowację w szybki i stosunkowo prosty sposób. Dobór pianki uzależniony jest od rodzaju ubytków, jak również typu okien. Sama technika polega na zaaplikowaniu preparatów w miejscu przewiewu, uzupełniając widoczne nieszczelności. Po wyschnięciu preparatu należy odciąż nożykiem jego nadmiar i pozostałości. 

Uszczelnianie okien silikonem. 

Silikon, to materiał, który nie może być wykorzystany do wszystkich rodzajów okien. Przed podjęciem napraw, należy sprawdzić czy dana oprawa połączy się z zastosowanym preparatem. Podczas prac można wykorzystać zarówno silikon neutralny, jak i preparat akrylowy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Tanka on Porady J8.pl

Przydane informacje zwłaszcza teraz jak robi się zimno na dworze 🙂

by Junka on Porady J8.pl

Dobre wskazówki przed zimą 🙂 Dziękuję

by Radex on Porady J8.pl

Dobre uszczelnienie okien pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.