Badanie kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie, które zdecydowanej większości z nas kojarzy się negatywnie. Niemniej jednak, w wielu przypadkach jest ono konieczne i może uratować życie. Warto wykonywać je nie tylko wówczas, gdy istnieją obiektywne wskazania, ale i w ramach profilaktyki.

Aby wynik badania był wiarygodny, należy odpowiednio się do niego przygotować. Dobrze również mieć świadomość tego, jak przebiega kolonoskopia. Wówczas stres związany z tym badaniem zostanie najprawdopodobniej zredukowany do minimum. 

Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?

Dobrze byłoby wiedzieć nie tylko to, jak przygotować się do kolonoskopii, ale również i to, jakie są wskazania do niej. Otóż badanie to należy wykonywać profilaktycznie u każdej osoby, która ukończyła 50 rok życia. Każdy, komu zależy na własnym zdrowiu, powinien wykonywać kolonoskopię co 10 lat. Istnieją jednak pewne wskazania do pilnego przeprowadzenia badania, nawet jeśli nie ukończyliśmy 50 roku życia. Wśród nich należy wyróżnić:

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza
  • smoliste stolce
  • ołówkowe stolce
  • nagła utrata masy ciała, której przyczynę trudno znaleźć
  • krew w kale
  • nasilona biegunka o nieustalonej etiologii
  • podejrzenie polipów

Nie każdy musi wiedzieć, czy w jego przypadku konieczna jest kolonoskopia. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące nas objawy, musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie konieczności, pokieruje nas on do gastroenterologa, a ten może zlecić wykonanie badania. 

Gdzie zrobić kolonoskopię?

Gdzie zrobić kolonoskopie

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie można zrobić badanie kolonoskopowe. Otóż okazuje się, że badaniu temu można poddać się zarówno w prywatnych, jak i państwowych placówkach medycznych. Jeżeli zależy nam na tym, aby kolonoskopia była wykonana bezpłatnie, musimy posiadać skierowanie.

Możemy uzyskać je zarówno od lekarza rodzinnego, jak i od lekarza specjalisty gastroenterologa. Jeżeli chcemy wykonać kolonoskopię prywatnie, skierowanie nie będzie nam potrzebne. Warto mieć świadomość tego, że na badanie bezpłatne, w ramach NFZ trzeba będzie zazwyczaj dość długo poczekać. Jeśli zależy nam na czasie, najprawdopodobniej będziemy musieli zdecydować się na badanie prywatne. 

Przed badaniem konieczna jest odpowiednia dieta

Jak już zaznaczono na wstępie, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu kolonoskopii. Bez przygotowania przeprowadzenie badania może okazać się niemożliwe bądź utrudnione. Jego wynik może być także niewiarygodny.

Kluczową rolę odgrywa więc odpowiednia dieta. Już na 5 dni przed badaniem, warto zacząć prowadzić tak zwaną dietę ubogoresztkową. Trzeba więc sięgać po produkty lekkostrawne, ubogie w błonnik, bo nie zalegają one długo w jelitach. Mowa tu więc o wyrobach z białej mąki pszennej, jak również o ryżu czy sokach owocowych. Ograniczyć trzeba zaś żywność o wysokim stopniu przetworzenia.

Na około 24 godziny przed planowaną kolonoskopią, konieczne będzie wprowadzenie diety płynnej. Do produktów, które można spożywać należy zaliczyć bulion, wodę mineralną, herbatę czy kisiel. Zakazane są wszelkie produkty stałe. Na badanie należy zgłosić się oczywiście na czczo. 

Co jeszcze trzeba zrobić przed badaniem?

Odpowiednia dieta niestety nie wystarczy, chociaż jest absolutnie kluczowa. Trzeba będzie również zastosować specjalny płyn oczyszczający jelito. Dostępne są różne preparaty oczyszczające jelito. Zazwyczaj mają one postać proszku, który trzeba rozpuścić z wodą. Preparat należy pić, mimo że często pojawia się odruch wymiotny.

Dopuszczalne jest dodanie do niego soku z cytryny, jeżeli smak płynu jest dla nas nie do zniesienia. Jak nietrudno się domyślić, skutkiem przyjmowania preparatu oczyszczającego jelito będzie biegunka. Lepiej więc nie oddalać się od toalety. Dzięki wypiciu zalecanej ilości płynu, możliwe będzie dokładne oczyszczenie jelita przed badaniem. 

Jaki jest przebieg badania?

Jeżeli będziemy odpowiednio przygotowani do badania, przebiegnie ono w sprawny sposób, a jego wynik będzie jak najbardziej wiarygodny. Przed zabiegiem, pacjent otrzyma specjalny jednorazowy strój, w którym będzie czuł się komfortowo podczas badania.

Warto wiedzieć, że kolonoskopia może być przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Nie jest to oczywiście konieczne, ale wiele osób czuje się komfortowo tylko wtedy, jeśli badanie przebiega w narkozie. Za narkozę należy jednak dodatkowo zapłacić, a nie każdy może sobie na to pozwolić.

Kolonoskopia

Niekiedy można jednak otrzymać skierowanie na badanie pod narkozą i wówczas jest ono bezpłatne. Jeśli badanie odbywa się pod narkozą, konieczna jest obecność anestezjologa. Po uśpieniu pacjenta, lekarz przeprowadzający zabieg wprowadza kolonoskop do jelita grubego.

Dzięki kamerze, możliwe jest dokładne obejrzenie jego wnętrza. Samo badanie nie trwa długo, bo zazwyczaj od 10 do 20 minut. Czas trwania badania będzie dłuższy, jeśli będzie połączony z usuwaniem polipów. Wynik jest dostępny od razu, ale jeśli zostały pobrane wycinki, trzeba będzie zaczekać kilka tygodni.

Jak postępować po kolonoskopii?

Po kolonoskopii nie jest konieczne jakieś specjalne postępowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przez jakiś czas nie spożywać posiłków, zwłaszcza jeżeli badanie odbywało się w narkozie. Warto zapytać lekarza o to, kiedy najwcześniej możemy spożyć posiłek.

Jeśli podczas badania zostały wykryte jakieś nieprawidłowości, lekarz poinstruuje nas co do dalszego postępowania. Niekiedy konieczna jest dalsza diagnostyka. Czasami zaś wystarcza wprowadzenie konkretnego leczenia farmakologicznego. Często konieczne jest stosowanie leków przez dłuższy okres czasu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by olek on Porady J8.pl

Jest to niekomfortowe badanie, ale jak trzeba zrobić to trzeba.