Spis treści artykułu
Wyposażenie akwarium
Prawidłowe wyposażenie akwarium zapewnia idealne warunki do życia i rozwoju znajdujących się w nim stworzeń. Podstawą są rośliny. Pełnią one nie tylko funkcje ozdobne, ale przede wszystkim dostarczają tlen, dbają o czystość wody i stanowią naturalne środowisko do rozwoju i schronienie ryb.
W czym sadzić rośliny w akwarium?
Dobór roślin akwariowych wymaga dokładnego przemyślenia. W sklepach znajdziemy gatunki różniące się nie tylko wielkością, ale także wymaganiami. Należy zwrócić uwagę na indywidualne zapotrzebowanie na tlen, temperaturę, rodzaj podłoża bądź nawożenie. Są to ważne czynniki, które warunkują prawidłowy i zdrowy wzrost akwariowych roślin.
Ogromne znaczenie ma tu dobór właściwego podłoża. Popularne są podłoża ze żwirku, specjalne substraty czy piach. Żwirek może mieć postać drobnego piasku lub większych kamyczków. Występuje w różnorodnej kolorystyce, więc sam w sobie może stanowić ciekawą ozdobę akwarium. Decydując się na posadzenie roślin w żwirku, koniecznie należy pamiętać o ich regularnym nawożeniu.
Przewagą żwirku jest jego długowieczność. Materiał ten nie ulega zniszczeniu i nie traci swojej barwy z upływem czasu. Substraty dostarczają roślinom wiele składników odżywczych i korzystnie regulują parametry wody. Substraty sprawdzają się także w przypadku roślin bardziej wymagających, które do prawidłowego rozwoju wymagają wielu składników odżywczych.
Należy pamiętać jednak, że z biegiem czasu podłoże to traci swoje właściwości chemiczne i ulega rozpadowi. Wiele osób decyduje się na sadzenie roślin w piachu, chcąc zachować naturalny charakter wodnego ogrodu. Takie podłoże powinno być odpowiednio oczyszczone i dodatkowo wzbogacone nawozem. Trudnością może okazać się późniejsze oczyszczanie piachu z nagromadzonego osadu. Po każdym czyszczeniu akwarium, piasek należy regularnie uzupełniać.
Rośliny zakupione w sklepie są najczęściej zabezpieczone specjalnym koszyczkiem z włókniną. Przed posadzeniem takie zabezpieczenie należy zdjąć, aby roślina mogła swobodnie prowadzić swoje korzenie. Sadzenie roślin w koszyczkach powoduje zahamowanie wzrostu, a z czasem także usychanie.
Jak sadzić rośliny w zalanym akwarium?
Rośliny najlepiej jest sadzić w częściowo napełnionym zbiorniku. W przypadku małych roślin woda może sięgać do poziomu kilku centymetrów, a w przypadku tych większych – do kilkunastu. Najłatwiej jest sadzić rośliny małe, których system korzeniowy nie jest rozbudowany.
W podłożu należy wykonać zagłębienie i umieścić w nim roślinę. Korzenie muszą być całkowicie ukryte, a szyjka korzeniowa niezakryta. Najwięcej trudności może przysporzyć sadzenie rośliny dużych i rozgałęzionych. Zbiornik powinien być częściowo napełniony wodą, co znacznie ułatwia pracę i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu rośliny.
Po zakończeniu sadzenia, wodę należy uzupełniać stopniowo i powoli, aby nie doprowadzić do naruszenia podłoża. Pomocne w sadzeniu roślin mogą okazać się specjalne pincety. Znajdziemy je w wersji prostej i zagiętej. Narzędzia te umożliwiają precyzyjne sadzenie roślin w trudno dostępnych miejscach np. między kamieniami.
Kiedy sadzić rośliny do akwarium?
Nie ma stałych wytycznych mówiących o tym, kiedy należy sadzić rośliny w akwarium. Warto kierować się rozsądkiem. Właściwa uprawa roślin akwariowych zaczyna się już na etapie ich zakupu. Pod uwagę należy wziąć temperaturę otoczenia i czas transportu. Roślina nie może przemarznąć lub ulec przegrzaniu.
Najlepiej jeśli zakup nowych roślin dokładnie zaplanujemy lub odłożymy na okres ciepłej wiosny. Przed sadzeniem z akwarium należy usunąć wszystkie ryby. Zakupioną roślinę trzeba dokładnie obejrzeć, usunąć martwe, nadgniłe liście, jaja ślimaków i starannie przepłukać wodą. Tak przygotowana roślinka jest gotowa do posadzenia. Jeżeli sadzimy rośliny w grupach, to należy pamiętać o zachowaniu odległości między łodygami.
W ten sposób zapewnimy dostateczna ilość miejsca na ich rozrost. Sadzimy tylko rośliny zdrowe, bez oznak choroby. Po zakończeniu czynność należy odczekać około dwóch tygodni z ponownym wpuszczeniem ryb. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie rośliny się przyjęły.
Jak przesadzać rośliny w akwarium?
Piękne i zdrowe rośliny w akwarium wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zdarza się i tak, że po upływie czasu akwarium nadmiernie zarasta lub niektóre rośliny wymagają przesadzenia. Najczęściej dzieje się tak za sprawą nieprawidłowego umiejscowienia roślin w zbiorniku.
Należy pamiętać o zasadzie, według której niskie rośliny mało ekspansywne sadzimy z przodu akwarium, natomiast te znacznie większe pośrodku, ponieważ wymagają one sporej przestrzeni. Rośliny wysokie sadzi się z tyłu zbiornika. Tworzą one idealne tło, a dodatkowo maskują filtry i inne mało atrakcyjne wyposażenie akwarium. Nieprawidłowe posadzenie roślin jest jedną z najczęstszych przyczyn ich przesadzania.
Czynność ta nie należy do skomplikowanych. Przed przesadzeniem należy wyłowić wszystkie ryby. Część wody trzeba wylać, co znacznie ułatwi proces przesadzania. Do usuwania roślin można użyć specjalnej pincety. Roślinę należy uchwycić u nasady i delikatnie unieść z podłoża. Ważne, aby nie uszkodzić korzeni lub sąsiednich roślin. Tak usuniętą roślinę można ponownie posadzić w innym miejscu.
Korzenie przykrywamy delikatnie podłożem uważając, aby nie uszkodzić nasady pędu. Przesadzanie kilku roślin może być zajęciem pracochłonnym i wymagać nieco wprawy. Aby uniknąć takich sytuacji, warto dokładnie przemyśleć zakup roślin. Pod uwagę należy wziąć rozmiar akwarium, wielkość i szybkość wzrostu roślin, a także ilość ryb w zbiorniku. Zbyt gęsta roślinność jest niekorzystna i zabiera rybom przestrzeń do swobodnego pływania.
Alternatywą dla tradycyjnego przesadzania, bądź usuwania roślin, może być ich podcinanie. W ten sposób nadajemy im pożądany kształt i ograniczamy nadmierny rozrost. Należy pamiętać, że nie każda roślina lubi cięcie, dlatego przed zakupem warto poznać jej dokładne wymagania.
Piękne akwarium to ozdoba każdego wnętrza. Podwodny świat pełen kolorowych ryb i roślinności, może być wspaniałym zajęciem i hobby dla całej rodziny. Warto pokusić się o założenie akwarium we własnym domu i poznać techniki jego prowadzenia.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Jakie rośliny w akwarium są mało wymagające i nie zwiędną?.