Spis treści artykułu
Korzenie w akwarium – naturalna ozdoba w akwarium
Korzenie akwariowe są z pewnością piękną i naturalną ozdobą akwarium. Jak go więc odpowiednio przygotować, aby nie szkodził zwierzętom w akwarium i był przyjemny dla oka? Najprościej jest iść do sklepu i kupić gotowe korzenie.
Mimo zapewnień sprzedawcy, że korzeń jest gotowy do użycia, należy go odpowiednio przygotować. Najpierw dokładnie umyj pod bieżącą wodą, a następnie kilkakrotnie spłucz. Jeśli warunki są odpowiednie, korzenie należy namoczyć, aby nie wypłynęły po umieszczeniu w akwarium. Jeśli korzenie są wypłukane, zważ je kamieniem lub czymś podobnym i mocz je, aż swobodnie opadną.
Następnym krokiem jest dokładne oparzenie korzeni wrzącą wodą lub gotowanie ich w czystej wodzie przez godzinę. Korzenie silnie zanieczyszczają wodę podczas gotowania. Jest to zjawisko naturalne, więc nie musisz się tym martwić. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny lub masz problem ze znalezieniem odpowiednich dekoracji do akwarium, spróbuj samodzielnie znaleźć korzenie.
Najlepiej udać się na torfowisko lub czysty górski potok. Korzenie z dużych rzek, stawów i jezior nie nadają się do akwariów, ponieważ zanieczyszczenie wody mogło wniknąć w korzenie zbyt głęboko, aby je usunąć. Upewnij się, że drzewo, z którego pochodzi, jest martwe od dłuższego czasu. W przeciwnym razie sok roślinny zanieczyści wodę. Korzeń powinien pochodzić z drzewa liściastego. Drzewa iglaste mają dużo żywicy, a korzenie tego pochodzenia zanieczyszczają wodę w akwarium. Konieczne jest upewnienie się, że znalezione korzenie nie są zgniłe, stwardniałe lub spleśniałe.
Nie powinien się kruszyć pod naciskiem – świadczy to o tym, że jest za suchy. Oczywiście musi spełniać wymagania estetyczne i rozmiarowe. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie, umycie i wyszczotkowanie korzeni. Moczyć korzenie w wodzie przez kilka dni.
Jeśli po tym czasie przecieka, należy go docisnąć, aż bez problemu opadnie na dno. Jeśli korzenie są niewystarczająco nasączone wodą, należy je dalej moczyć i często zmieniać wodę w pojemniku, w którym są trzymane. Następnie korzeń należy ugotować w roztworze soli. Zalecane stężenie to około 1 kg soli na 10 litrów wody.
Czas gotowania wynosi od 2 do 3 godzin. Po tym zabiegu korzenie dobrze płucze się i moczy w czystej wodzie z częstymi zmianami przez kilka dni. Jeśli woda będzie się dalej brudzić, będziesz musiał przedłużyć ten proces. Tak przygotowane korzenie można z powodzeniem stosować w akwariach.
Jak długo trzeba moczyć korzeń do akwarium?
Przede wszystkim wygoda – nawet dobrze przygotowane korzenie akwariowe mogą wypłynąć na powierzchnię i mimo najlepszych starań odbarwić się i pokryć nalotem. Kupowanie gotowego korzenia oszczędza wiele pracy i nerwów.
Moczenie powinno zająć nawet miesiąc. Ugotowane korzenie do akwarium należy namoczyć w wodzie i przeciążyć. Ponieważ korzenie będą wypływać na powierzchnię akwarium, jeśli nie zostaną dokładnie namoczone. Dobrze przygotowany korzeń do akwarium nie powinien zanieczyszczać wody. Jeśli tak, należy go doprowadzić do wrzenia i namoczyć, aż przestanie się plamić.
Jeśli korzenie Twojego akwarium były zanurzone przez długi czas, ale nadal unoszą się na powierzchni, pomocne może być wkręcenie małego ciężarka. Później przykryj to żwirem lub roślinami wodnymi.
Jak przygotować znaleziony korzeń do akwarium?
Korzenie można znaleźć na torfowiskach, w lasach, na dnie rzek lub na plażach. Korzenie z wody są najlepsze, ponieważ są dobrze zanurzone i opadają na dno. Korzenie powinny być wolne od pleśni i zgnilizny, nie powinny wykazywać podejrzanych nalotów i muszą być wystarczająco twarde.
Po znalezieniu korzenia należy go najpierw obrać z kory. Należy to robić bardzo ostrożnie, ponieważ kora najszybciej pleśnieje i gnije. Znalezione korzenie (już obrane) należy dokładnie oczyścić szczotką z ziemi i innych zanieczyszczeń. Następnie gotuj korzenie w roztworze soli (10 łyżek stołowych na litr wody) przez około 3-4 godziny. W trakcie gotowania kilkakrotnie zmieniaj wodę.
Następnie opłucz korzenie w czystej wodzie i ponownie zagotuj – tym razem tylko wodę. Spłucz ponownie i gotowe. Po umyciu i ugotowaniu w słonej wodzie korzenie włóż do wody, dociśnij kamieniem i poczekaj, aż korzenie nasiąkną (może to potrwać nawet miesiąc).
Zabieg ten nie jest konieczny w przypadku korzeni jezior, rzek lub mórz, ponieważ korzenie są dobrze zanurzone i opadają na dno. Jeśli korzenie są przebarwione, ugotuj je w czystej wodzie i mocz, aż woda będzie prawie przezroczysta po następnej podmianie. Pomocne może być również zwiększenie oświetlenia w akwarium.
Co zrobić aby korzeń nie barwił wody?
Każdy korzeń barwi wodę, co jest naturalne i nikogo nie dziwi. Naturalne barwniki i humusy dostają się wtedy do wody, dodatkowo ją dezynfekując i w naturalny sposób hamując rozwój glonów.
Częstsze podmiany wody (powiedzmy 2 razy w tygodniu) w zupełności wystarczą. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre korzenie nie barwią już w ciągu kilku tygodni, podczas gdy inne nadal stale barwią wodę nawet po dwóch latach.
Jest to funkcja zależna od samego korzenia. Jak szybko i skutecznie usunąć przebarwienia wody bez wpływu na rośliny lub ryby? Kiedy zabarwienie wody jest lekkie, wystarczy wymieniać wodę co 3-4 dni.
Jak ustawić korzeń w akwarium?
W przypadku okazów słabo rozgałęzionych wskazane jest łączenie kilku korzeni w celu uzyskania atrakcyjnej kompozycji i zadowalającej liczby rozgałęzień. Najwygodniej jest umieścić korzenie na bulwach stopami skierowanymi w stronę powierzchni wody.
Bulwy pomagają utrzymać korzenie na miejscu, ale nie bój się przycinać bulw, aby ułatwić ich wzrost. Gałęzie skierowane w górę świetnie nadają się do sadzenia roślin i mchu, nadając im naturalny wygląd. Zbyt wiele gałęzi może zakłócać cyrkulację wody, zacieniać rośliny poniżej i utrudniać czyszczenie, dlatego należy nieco przerzedzić korzenie sekatorem lub piłą.
Nienaturalnie wyglądające nacięcia na gałęziach można zamaskować, przywiązując mech do ich końców lub ściskając je, aby nadać im bardziej nieregularny kształt.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Piękne akwarium wymaga ciągłej pielęgnacji.