Spis treści artykułu
Farba akrylowa – Jak malować?
Ważne jest, aby malowanie nie zaczynać od białego podłoża. Zanim zaczniemy malować na odpowiednim podłożu, które wcześniej zostało zagruntowane białym gesso, należy je przemalować cienką warstwą dowolnego koloru, co jest zależne od tematyki obrazu i oczywiście preferencji artysty.
Często do tego celu wybierane są odcienie brązu. Profesjonaliści tworzą wyraźne tło pod obraz, co pozwala określić kontrast totalny. Innymi słowy, na przykład w otoczeniu bieli inne barwy wyglądają na znacznie bardziej nasycone i żywe. Kolejnym etapem, tuż przed malowaniem określonych części obrazu, jest podmalówka.
Jest to nic innego jak elementarny zarys kompozycji, który pozwala założyć kolorem zagruntowane podłoże. Pozwala to przede wszystkim osiągnąć równowagę totalną i barwną układu dzieła. Podmalówkę można wykonywać na dwa sposoby: różnymi kolorami bądź monochromem. Realizując podmalówkę nie należy skupiać się na detalach, lecz na kontraście oraz samej kompozycji.
Ważne jest, by używać dużej ilości farby. Jeżeli będzie jej za mało, pojawi się problem z budowaniem ciężaru i bryły konkretnych detali. Jedną metodą malowania farbami akrylowymi jest nakładanie mokre na mokre, co oznacza, iż pomijany jest etap wysychania.
Artysta nie czeka aż farba wyschnie, lecz nakłada od razu kolejną warstwę, dzięki czemu uzyskuje się równy efekt przejścia między kolorami. Dlatego ważne jest, aby nie żałować sobie farby, muszą to być grube warstwy.
W początkowej fazie tworzenia obrazu nie należy skupiać swej uwagi na detalach, szczegółach. Najpierw należy koncentrować się nad formą, skupić na kontraście totalnym i harmonii między barwami, stworzyć wstępny szkic.
Szczegóły można zawsze domalować i dopracować. Malując akwarelami należy pamiętać, że przy budowaniu światła i cieni zaczynamy od tych najciemniejszych barw i kończymy na tych najjaśniejszych. Pozwoli to uzyskać pełną paletę tonów oraz barw. Jaśniejsze akcenty należy dodać dopiero w momencie utworzenia właściwego podłoża ciemnych kolorów.
Malując obraz warto na niego popatrzeć z innej perspektywy. Z bliska nie widzimy często naszych błędów czy niedociągnięć. Dlatego dobrze jest odsunąć się od naszego dzieła sztuki. Łatwiej jest wówczas dojrzeć proporcje czy kontrast totalny.
Można również obraz obrócić do góry nogami, by ocenić dopasowanie i kolorystykę. Pomocne jest także spojrzenie tak zwanym świeżym okiem. Jeżeli nie widzimy obrazu przez dłuższą chwilę, możemy dostrzec wówczas wiele niedociągnięć, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.
Czy do malowania farbami akrylowymi potrzebna jest wodą?
Współczesne farby akrylowe ogranicza jedynie nasza twórczość i wyobraźnia. W sklepach jest ogromny wybór farb, które posiadają rozbudowaną paletę kolorów jak również różnorodną gęstość.
Ze względu na konsystencję farby akrylowe można podzielić na: gęste (Heavy Body), płynne (typu Fluid) oraz bardzo płynne (High Flow). Różnica konsystencji zależy od zawartości wody, powstają na innych rodzajach żywic akrylowych. Z reguły nie zaleca się dodawania wody do farb akrylowych, ponieważ niszczona jest wtedy ich trwałość oraz spójność.
Spoiwo akrylowe można porównać do siatki, dlatego dodając wodę niwelujemy w niej połączenia. Dodatkowo po rozcieńczeniu wodą kolor będzie zgaszony i matowy. Do rozcieńczenia farby akrylowej służą specjalne media akrylowe, które pozwalają zwiększyć płynność farb.
Jak malować farbami akrylowymi na ścianie?
W celu uzyskania jak najlepszego efektu malowania farbą akrylową należy odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli ściany były już wcześnie malowane, trzeba koniecznie usunąć stare powłoki farb wapiennych czy klejowych, po czym dokładnie ją umyć i poczekać aż wyschnie.
Malowaną powierzchnię należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność farby. Konieczne jest także usunięcie zagrzybień za pomocą środka grzybobójczego. W końcu po ponownym umyciu ścian czystą wodą konieczne jest wypełnienie nierówności masą szpachlową, wyrównanie i odpylenie.
Prócz właściwego przygotowanie powierzchni do malowania, niezwykle istotne są warunki w jakich będą prowadzone prace. Ważna jest temperatura powietrza oraz ścian, która powinna mieścić się w zakresie od +10°C do +28°C. Natomiast wilgotność nie może absolutnie przekraczać 80%.
Kluczowym elementem przy malowaniu ścian jest nakładanie farby za pomocą pędzla z włosia syntetycznego bądź wałka z runa naturalnego o długości 10-18 mm. Malować należy w dwóch warstwach. Odstęp pomiędzy pokryciami powinien wynosić około 2 godziny. Na pędzel bądź wałek trzeba nakładać porządną, lecz jednolitą warstwę farby.
Jak malowanie farbami akrylowymi na drewnie?
Przed rozpoczęciem malowania na drewnie należy bardzo dokładnie je oczyścić ze starych powłok lakierniczych i malarskich. Najwygodniej poprzednie powłoki usunąć szpachelką, można również sobie pomóc rozpuszczalnikami odpowiednio dobranymi do rodzaju usuwanej powłoki.
W kolejnym kroku należy oszlifować drewno. W przypadku drewna surowego, można ominąć ten etap. Starannie wyszlifowane drewno będzie wspaniale wyglądać w końcowym efekcie. Istotne jest, aby drewno zagruntować specjalistycznym środkiem gruntującym, farbą bądź bejcą. Do malowania na drewnie można używać pędzelków, gąbki. Świetny efekt uzyska się także malując rękami.
Co jest potrzebne do malowania farbami akrylowymi?
Malowanie obrazów farbami akrylowymi należy rozpocząć przede wszystkim od przygotowanie wszystkich niezbędnych przyborów. Po pierwsze oczywiście farby, dla początkujących wystarczą te ze średniej półki cenowej.
Niezbędne są także sztywne, lecz sprężyste pędzle, podobrazie bawełniane lub syntetyczne, sztaluga oraz rysownica. Potrzebna będzie również szpachla. Z uwagi na dość gęstą konsystencję farb akrylowych wygodne jest używanie pędzli o twardszym i mocniejszym włosiu, wykonanego z włókien syntetycznych bądź nylonu.
Tak zrobiony pędzel pozwala na nakładanie farby bez żadnych śladów pociągnięć i smug, za to gładko rozprowadza kolor.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Z artykułu wynika, że malowanie farbami akrylowymi nie jest takie trudne. Muszę spróbować namalować jakiś obraz.