Wiele narządów jest zaangażowanych w proces trawienia, a jeśli jeden z nich zawiedzie, natychmiast wpłynie to na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Zaparcia występują u ludzi w każdym wieku, wiele osób próbuje poradzić sobie z problemem samodzielnie. Obecnie istnieje wiele domowych sposobów na zaparcia, które pomagają skutecznie pozbyć się problemu.
Soki, napary i wywary można szybko przygotować w domu i wyeliminować zaparcia. Przepisy tradycyjnej medycyny są zwykle oparte na naturalnych składnikach, które delikatnie oddziałują na organizm, a zatem nie uszkadzają układu pokarmowego.
Spis treści artykułu
- 1 Soki na bazie warzyw to łagodne i bezpieczne domowe sposoby na zaparcia
- 2 Domowe sposoby na zaparcia ze śliwek z dodatkiem zioła senes
- 3 Nasiona lnu zdrowym sposobem na zaparcia
- 4 Napar z kruszyny, senesu i rabarbaru na zaparcia
- 5 Oleje na zaparcia
- 6 Inne domowe sposoby na zaparcia
- 7 Naturalne domowe sposoby na zaparcia – mieszanki
- 8 Jak innymi znanymi sposobami zapewnić szybką pomoc przy zaparciach?
Soki na bazie warzyw to łagodne i bezpieczne domowe sposoby na zaparcia
Przy pomocy różnych naturalnych soków można pozbyć się takich problemów jak zaparcia. Jest kilka opcji przygotowania świeżych soków, które z łatwością dostosują pracę układu trawiennego:
- Do 1 litra świeżego soku z marchwi dodaje się trzysta mililitrów soku ze świeżego ogórka i soku z buraków. Soki są mieszane, a następnie należy taką mieszankę wypić w ilości pół szklanki przed posiłkami lub napój jest spożywany przez cały dzień.
- Na dwie części soku ze świeżych jabłek należy wziąć jedną część soku z surowych buraków. Składniki są mieszane. Następnie należy spożywać produkt rano w ilości jednej szklanki na pusty żołądek.
- Z dwóch średnich marchewek wycisnąć sok, następnie posiekać jabłko i wycisnąć sok. Do gotowego koktajlu dodaje się szczyptę mielonego imbiru i sok z jednej pomarańczy. Spożywać po niepełnej szklance przed każdym głównym posiłkiem.
Jeśli ktoś cierpi na zwiększone powstawanie gazu, wówczas niektóre środki ludowe na zaparcia oparte na warzywach mogą być przeciwwskazane.
Przez zwiększone gromadzenie się gazów nie należy spożywać soku na bazie kapusty, zielonych jabłek i szpinaku. Aby złagodzić stan, należy wykluczyć z diety ziemniaki, świeże banany i gruszki, a także rodzynki, ponieważ składniki prowadzą do zaparć.
Domowe sposoby na zaparcia ze śliwek z dodatkiem zioła senes
Skuteczny środek, który pomaga zwalczać zaparcia, powinien zawierać następujące składniki:
- Woda mineralna – 800 ml
- Śliwki – 140 gramów
- Ziele senesu (suszone) – 15 gramów.
Sposób przygotowania i spożywania:
Do przygotowanego słoika wlewa się przegotowaną wodę, a następnie śliwki i suszone zioła senesu. Owinąć słoik szmatką, a następnie odstawić na około trzy godziny. Gotowy napój należy przecedzić, a następnie, co cztery godziny spożywać po cztery łyżki tej kompozycji, aż do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania jelit. Najczęściej efekt występuje w ciągu sześciu godzin, ale czasami trzeba czekać dłużej.
Nasiona lnu zdrowym sposobem na zaparcia
Ten produkt można uznać za najskuteczniejszy domowym sposób na zaparcia u dorosłych. Wywary i produkty na bazie lnu są przygotowywane szybko i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych przepisów z lnu:
- Wywar. Odmierzyć około 13 szklanek nasion lnu, zalać wrzącą wodą. Mieszaninę pozostawia się na kilka godzin. Gdy wywar jest gotowy, przecedzić i spożywać przez cały dzień małymi łykami.
- Nasiona. Taki produkt jest stosowany w postaci zmielonej, zwykle do mielenia nasion stosuje się młynek do kawy. Wystarczy trzy łyżki nasion. Możliwe jest stosowanie nasion w czystej postaci, wypełniając je wrzącą wodą, lub dodając proszek do różnych potraw. Spożywanie przed posiłkami.
Napar z kruszyny, senesu i rabarbaru na zaparcia
Wiele roślin ma silne działanie przeczyszczające. Najbardziej skuteczne z nich to korzeń rabarbaru, kora kruszyny i liście senesu. Każdy z tych produktów lub ich kombinacje można przygotować w postaci wywaru (zalać zimną wodą i trzymać na ogniu przez 20 minut) następnie spożywać przed snem.
Rośliny te działają na okrężnicę, więc akcja zaczyna się dopiero po 7-12 godzinach. Jako łagodny środek przeczyszczający dobrze pomaga herbata z liści i gałązek borówki lub herbata z dodatkiem owoców bzu i dzikiej róży?
Oleje na zaparcia
Różne oleje zajmują prawie pierwszy krok na liście domowych środków na zaparcia. Wiele olejów roślinnych ma działanie przeczyszczające i przyjmowane w czystej postaci stymulują procesy żółciopędne, które również wpływają na normalizację stolca. Ponadto oleje działają jak rodzaj smaru, który pomaga wyeliminować zaparcia.
- Olej lniany na zaparcia. Zaleca się pić przed snem 1 łyżkę oleju zmieszanego z pół szklanki mleka. Mieszanina musi być schłodzona. Ponadto, aby normalizować pracę jelit w przewlekłych zaparciach, można użyć oleju lnianego w czystej postaci, dwa razy dziennie i 1 łyżkę na godzinę przed posiłkami.
- Oliwa z oliwek na zaparcia. Najlepiej jest przyjmować na pusty żołądek na godzinę przed posiłkami 1 łyżkę stołową a następnie wypić szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny. Nawet na bazie oliwy z oliwek można przygotować mieszankę na lewatywy, która jest bardziej skuteczna niż zwykła woda: 3 łyżeczki oliwy z oliwek miesza się ze szklanką ciepłej wody.
- Olej słonecznikowy na zaparcia. Olej słonecznikowy nie ma tak wielu użytecznych właściwości jak siemię lniane lub oliwa z oliwek, ale przy braku innych olejów może również pomóc w zaparciach. Produkt należy przyjmować na pusty żołądek, 1 łyżkę stołową, półtorej godziny przed posiłkiem.
Inne domowe sposoby na zaparcia
- Suszone morele na zaparcia. Jeśli występują takie problemy to po każdym posiłku, zaleca się jeść suszone morele: 5-6 sztuk. Mieszanka fig, suszonych moreli, śliwek i miodu w równych proporcjach jest uważana za bardziej skuteczną. Suszone owoce należy zmielić za pomocą maszynki do mięsa i wymieszać z miodem. Mieszaninę przyjmuje się po 1 łyżce stołowej 2 razy dziennie, na pusty żołądek i przed snem.
- Otręby na zaparcia. 2 Łyżki otrębów pszennych zalać szklanką ciepłego mleka i pozostawić owinięte ręcznikiem na godzinę. Przyjmować taką mieszaninę przez miesiąc po pół szklanki rano i wieczorem.
Naturalne domowe sposoby na zaparcia – mieszanki
- Buraki na zaparcia. Burak to niedrogi i popularny produkt na zaparcia. Jednym z najczęstszych zaleceń jest spożywanie 100-150 g gotowanej sałatki z buraków na pusty żołądek. Kilka razy dziennie można pić mieszankę soku z buraków, marchwi i szpinaku. Ponadto do leczenia zaparć stosuje się mieszaninę gotowanych buraków (100 g), miodu (2 łyżki stołowe) i oleju słonecznikowego (2 łyżki stołowe). Połowę powstałej mieszanki spożywa się na pusty żołądek, a drugą przed snem.
- Mieszanka soku z miodu i aloesu w stosunku 1: 1. Cięte liście aloesu przechowywane są w lodówce w nieprzezroczystym pojemniku przez dwa tygodnie, a następnie trzeba wycisnąć sok, wymieszać z miodem i przyjmować 1 łyżkę pół godziny przed posiłkiem 2-3 razy dziennie.
Jak innymi znanymi sposobami zapewnić szybką pomoc przy zaparciach?
Aby nie szkodzić organizmowi, ale jednocześnie pozbyć się uporczywych zaparć, trzeba będzie działać w sposób kompleksowy. Poniższe metody, nie mogą być stosowane dłużej niż sześć miesięcy, z wyjątkiem kompleksu witaminowego:
- Przyjmowanie probiotyków. Takie leki powinny być stosowane przez dwa miesiące, pomoże to w normalizacji mikroflory jelitowej, co znacznie poprawi proces trawienia.
- Przyjmowanie witaminy C. Dorośli powinni przyjmować, co najmniej 500 mg witaminy dziennie na dobę, w niektórych przypadkach zaleca się zwiększenie ilości do 2 gramów.
- Lekarze zalecają stosowanie produktów na bazie magnezu. Nadzień nie więcej niż 300 mg substancji.
- Rano warto zjeść jedną łyżeczkę białej szałwii. Skład nasion zawiera dużo kwasów omega-3, a ten składnik pomaga w oczyszczaniu jelit.
- Każdego ranka przed śniadaniem ważne jest wypicie 200 ml czystej wody.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
po co kombinować coś z domowymi sposobami? wystarczy zmienić dietę i będzie po kłopocie jeśli chodzi o zaparcia. wystarczy jeszcze wyregulować i pilnować pracy jelit i to będzie komplet. mi w tym wszystkim pomagają kapsułki [reklama]. dzięki nim moje jelita pracują idealnie i nie mam problemów ani z zaparciami ani z biegunkami.
Najlepsze są suszone owoce. Np. morele czy śliwki. Mi przynajmniej na zaparcia pomaga 😉
Wstydliwy problem, dlatego domowymi sposobami tym lepiej się go pozbyć 🙂