Wrzody nazywane są stanami zapalnym skóry wypełnionymi ropą.Te bolesne zmiany skórne mogą być wielkości grochu lub też mogą być tak duże jak orzech.

Wrzody pojawiają się na każdej części ciała, najczęściej w miejscach, gdzie występuje tarcie i gdzie rosną włosy, na przykład: na szyi, pod pachami, w pachwinie, na twarzy, klatce piersiowej, pośladkach, plecach. Jeśli wrzody osiągają duży rozmiar i są bardzo bolesne konieczna może być konsultacja z lekarzem, ponieważ stan zapalny może przeniknąć do krwiobiegu i pogorszyć stan zdrowia. Jednak w większości przypadków wystarcza zastosować domowe sposoby na wrzody i przywrócić prawidłowy stan skóry.

Dlaczego pojawiają się wrzody?

Głównym powodem pojawienia się wrzodów jest wniknięcie infekcji bakteryjnej do mieszków włosowych lub gruczołów łojowych, w wyniku, czego skóra wokół tego miejsca najpierw zmienia kolor na czerwony, pojawia się swędzenie, a następnie przechodzi w stan zapalny i wewnątrz tworzy się wrzód z ropą. Czynnikiem wywołującym zapalenie jest często zakażenie gronkowcowe lub paciorkowcowe.

Wrzody mogą pojawić się w wyniku różnych mechanicznych uszkodzeń skóry, powikłań trądziku i różnych stanów zapalnych skóry lub złej higieny osobistej, szczególnie w miejscach, gdzie obecne są włosy. Główne objawy wytworzenia się wrzodów to ciężki, lekko pulsujący ból w miejscu zapalenia i obecność tak zwanego ropnego rdzenia. W ciężkich przypadkach może wystąpić gorączka i osłabienie.

Co zrobi lekarz?

Usuwanie wrzodów

Lekarz otworzy wrzód, wykona małe nacięcie ostrzem chirurgicznym, tak, aby wypłynęła ropa, usuwa ropę, nakłada suchy bandaż. W razie potrzeby przepisze odpowiednie antybiotyki (w tym w postaci maści).

Domowe sposoby na wrzody

Przed dotknięciem wrzodu i po kontakcie z nim, zawsze trzeba umyć ręce mydłem antybakteryjnym. Ostrożnie nakładać środek przeciwbakteryjny na dotknięty chorobą obszar 3-4 razy dziennie. Ciepły okład przykładany jest na 15 minut 3-4 razy dziennie pomoże to również złagodzić ból i przyspieszyć dojrzewanie czopu z ropą. Następnie należy zakryć wrzód grubą warstwą gazy i utrzymywać suchy bandaż.

W żadnym wypadku nie drapać miejsca, w którym znajduje się wrzód. Nie należy samodzielnie go wyciskać ani otwierać. Gdy wrzód się otworzy, należy ostrożnie usunąć ropę, a następnie ostrożnie przemyć to miejsce nadtlenkiem wodoru, nałożyć suchy opatrunek. Konieczne jest powtarzanie procedury codziennie aż do całkowitego wyleczenia. Nie koliduje z przyjmowaniem leków przeciwbólowych, pomogą one złagodzić ból, zmniejszyć stan zapalny. 

Przygotować kawałek waty, zwilżyć ją nadtlenkiem wodoru, nasypać na nią sól, przyłożyć do wrzodu, zawinąć w celofan i mocno przymocować bandażem. Nosić taki kompres, przez cały dzień. Ponieważ gronkowiec nie może żyć w słonym środowisku, wrzód bardzo szybko zostanie wyleczony.

Naturalne i tradycyjne domowe sposoby na wrzody

 Do leczenia wrzodów można użyć tradycyjnych metod:  

  • Trzeba połączyć dwa surowe żółtka, łyżkę miodu, pół łyżeczki soli, dodać trochę mąki. Masa, która przypomina konsystencję gliny, musi zostać nałożona na wrzód, zanim dojdzie do jego pęknięcia.

  • Można wykorzystać mydło starte na tarce, a także zmielone 2 pieczone cebule. Po wymieszaniu taki środek nałożyć na wrzód i przykryć go gazą. Następnego dnia bandaż należy wymienić. Inną skuteczną ludową metodą pozbywania się wrzodów jest stosowanie pieczonej cebuli, przykrywając miejsce kompresu specjalnym papierem i owijając nie tylko bandażem, ale także ciepłym szalikiem lub kawałkiem ciepłej tkaniny, aby uzyskać efekt rozgrzewający.

  • Bardzo skutecznym środkiem na wrzody jest zastosowanie liści kapusty z miodowym ciastem, które doskonale wyciągają ropę i szybko łagodzą stany zapalne tkanek. Aby zrobić płaskie ciasto, należy wymieszać miód z mąką (żytnia), ostrożnie zagnieść, zwinąć kulkę, a następnie spłaszczyć ją, aby uzyskać kształt naleśnika. Ciasto przyłożyć na wrzód i przykryć liściem kapusty.

Domowe sposoby na wrzody w postaci kompozycji roślinnych

Liście brzozy na wrzody
  • Suche kwiaty nagietka zmielić na proszek, 10 gramów tego suszu połączyć z 5-10 gramami wazeliny. Jest to niezbędna maść do leczenia wrzodów. Ta metoda jest odpowiednia do leczenia trądziku, wrzodów i jako środek do gojenia ran.

  • Konieczne jest wymieszanie 2 części kory kruszyny, 2 części owocu kopru włoskiego, 1 części korzenia lukrecji, 2 części liści brzozy brodawkowatej, 2 części kwiatów czarnego bzu, 2 części trójkolorowej trawy fioletowej. 1 Łyżkę mieszanki należy zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut. Następnie wywar należy ochłodzić i przecedzić. Pić pół szklanki 3 razy dziennie. 

  • Na początkowym etapie rozwoju wrzodu pomoże olej z drzewa herbacianego: kilka kropli, należy rozpuścić w dowolnym tłuszczowym oleju bazowym (oliwa, olej kukurydziany, olej z pestek winogron itp.), Umieścić tę mieszaninę na kawałku bandaża, nałożyć na wrzód i zabezpieczyć bandażem z gazy. Najlepiej robić takie okłady na noc lub zostawić, co najmniej na 10 godzin.

  • Liście brzozy to dobry sposób na pozbycie się wrzodów na skórze. Zalać niewielką ilością wrzącej wody liście brzozy i natrzeć tam mydła. Przyłożyć kilka liści brzozy na wrzód, przymocować je bandażem. Po dwóch lub trzech godzinach rozpocznie się uwalnianie ropy.

  • Aloes posiada odpowiednie właściwości do usunięcia wrzodów. Liść aloesu należy posypać sodą i przyłożyć do wrzodu, zabezpieczyć bandażem. Pęknięcie wrzodu powinno nastąpić po jednym dniu stosowania. Można wykorzystać także kalanchoe.

  • Ziemniaki są używane nie tylko do gotowania zup, ale doskonale wyciągają ropę z ran. Mały ziemniak należy zetrzeć na tarce i przyłożyć masę w miejsce wrzodu. Aby poprawić efekt, przykryć folią.

Inne domowe sposoby na wrzody

  • Dodać stopiony wosk pszczeli do stopionego masła. Podgrzać, aby rozpuścić wosk, nie dopuszczając do wrzenia mieszaniny. Tę maść nakłada się, jako kompres na wrzód bez użycia celofanu.

  • Wsypać zwykłe mydło do prania na spód żelaznego kubka. Następnie wlać 2 razy więcej mleka i podgrzać tę mieszaninę na małym ogniu przez godzinę, aż powstanie kremowa masa. Ochłodzoną maść można nanosić na stan zapalny, zabezpieczyć i trzymać przez 6 godzin. Ta sesja powinna być powtarzana codziennie, aż wrzód zniknie.

  • Olej jodłowy i maść z ichtiolem są mieszane (stosunek 2 do 1), nakładane na kompres z gazy i przykładane na wrzód, zawijane bandażem. Opatrunek zmienia się 2-3 razy dziennie.

  • Przygotować wosk, terpentynę, roztopione masło, wazelinę w równych częściach, odrobinę soli i gotować na małym ogniu, aż utworzy się jednorodna masa. Odcedzić, ostudzić, a następnie zagotować. Chłodną maść nakładać na wrzód.

Apteki sprzedają wiele leków, które wraz z domowymi sposobami na wrzody ułatwiają ich pozbycie się. Aby szybko rozwiązać problem i zapobiec powikłaniom, rozwój wrzodów powinien być stale monitorowany. Skóra wokół niego powinna być regularnie dezynfekowana.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews