Spis treści artykułu
Popraw komfort życia
Uprawianie sportu jest od tysięcy lat uważane za doskonały sposób na poprawę komfortu życia człowieka – już starożytni myśliciele zalecali ruch jako element terapii leczniczej. Jednak dlaczego właściwie warto uprawiać sport? Jakie są korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej? Jakich efektów można się spodziewać?
Tężyzna fizyczna, czyli nie zawsze siła jest najważniejsza
Wraz z nakładanymi na układ ruchu obciążeniami dochodzi do stopniowego zwiększania masy mięśniowej. Jest to długotrwały proces, który wymaga stosowania odpowiedniego treningu i rekrutowania poszczególnych grup mięśniowych.
Doskonale wiadomo, że ćwiczenia takie skutkują także zmniejszeniem ilości podskórnej tkanki tłuszczowej, poprawą stabilizacji stawów osiowych i kręgosłupa oraz lepszą wytrzymałością tkanek miękkich. Aspekty wizualne są istotnym końcowym elementem aktywności fizycznej, jednak dostarczanie bodźców do tkanek, odpowiedzialnych w bezpośredni lub pośredni sposób za ruch, ma również znaczenie medyczne.
Uprawianie sportu pozwala na zachowanie odpowiedniego balansu mięśniowego, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała, określonych zakresów ruchów w stawach oraz elastyczności kręgosłupa.
Warunkuje to fakt, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej – to właśnie ruch jest najbardziej naturalną czynnością dla ludzkiego ciała, która hamuje procesy starzenia i pozwala utrzymać sprawność niezależnie od wieku danej osoby.
Aspekty psychiczne aktywności fizycznej
Uprawianie sportu ma odgrywa również istotną rolę pod względem zaspokojenia psychologicznych potrzeb człowieka. Kwestia socjalizacyjna jest najbardziej widoczna wśród seniorów uprawiających sport.
Dotyczy ona jednak każdej osoby, ponieważ najpopularniejsze aktywności fizyczne polegają na pracy zespołowej oraz odpowiednich umiejętnościach komunikacyjnych. Dzięki temu samopoczucie osoby trenującej w grupie przyjaciół, znajomych lub osób posiadających podobne zainteresowania, ulega poprawie dzięki możliwości kontaktu z innymi ludźmi.
Nawet w przypadku introwertyków, do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie niezbędne jest utrzymanie relacji z innymi ludźmi, a sport jest do tego znakomitą okazją.
Popraw swój apetyt!
Regularne uprawianie sportu w znaczący sposób wpływa również na poprawę apetytu, co umożliwia łatwiejsze kontrolowanie wagi swojego ciała. Bardzo często osoby trenujące automatycznie sięgają po zdrowe produkty – spożywają duże ilości warzyw i owoców, a także przywiązują wagę do naturalnego składu produktów spożywczych.
Sport i dieta tworzą nierozerwalny związek – osiągnięcie wymarzonych efektów jest możliwe dzięki przemyślanym decyzjom, zarówno podczas przygotowania posiłków, jak i na siłowni.
Dbanie o układ naczyniowy to podstawa!
Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, norma aktywności fizycznej osób w przedziale wiekowym od 18 do 64 lat powinna wynosić około trzech godzin umiarkowanej aktywności tygodniowo.
Choroby układu krwionośnego są jedną z dwóch najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego prewencja pojawiania się zmian miażdżycowych oraz zaburzeń niedokrwiennych to jedno z największych wyzwań medycyny w XXI wieku.
Regularne uprawianie sportu nie tylko poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów, ale też znacząco wpływa na pracę serca. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi również do poszerzenia średnicy naczyń krwionośnych, dzięki czemu tkanki takie jak mózg, wątroba i mięśnie posturalne otrzymują dodatkową ilość składników odżywczych bogatych w tlen.
Pozytywnym efektem uprawiania sportu jest także spadek ciśnienia tętniczego, u osób mających predyspozycję do niebezpiecznie wysokich wartości tego parametru.
Pozostałe korzyści płynące z aktywności fizycznej
Sport w sposób pozytywny wpływa również na poprawę działania układu immunologicznego, który jest odpowiedzialny za naturalną odporność organizmu przed patogenami.
Z kolei redukcja poziomu hormonu stresu (kortyzolu) we krwi wpływa na obniżenie napięcia psychicznego u osób trenujących. Regularny wysiłek fizyczny to również gwarancja spadku ryzyka pojawiania się szeregu groźnych dla życia schorzeń. Udar niedokrwienny, cukrzyca, otyłość – choroby te są ściśle powiązane z niewielką ilością sportu w codziennym życiu.
Wiele osób trenujących bardzo często podaje również argument wyższego poziomu ogólnej produktywności, w okresach regularnego uprawiania sportu – najprawdopodobniej związane jest to z poprawą ukrwienia poszczególnych partii mózgu, co skutkuje poprawą odżywienia budującej go tkanki nerwowej.
Czy warto uprawiać sport? Zdecydowanie tak!
Wysiłek fizyczny w sposób pozytywny oddziałuje na większość układów i narządów ciała człowieka. Niepozorna jazda na rowerze, dłuższy spacer lub gra w siatkówkę sprawiają, że wszystkie procesy w organizmie ulegają korzystnej stymulacji.
Liczne badania naukowe podają również bezpośredni związek długości życia z wysokim poziomem aktywności fizycznej w życiu codziennym. Czy oznacza to, że koniecznie trzeba być zawodowym sportowcem? Absolutnie nie! Nie ma znaczenia rodzaj wysiłku i profesjonalna rywalizacja na zawodach sportowych. Warto wybrać sport, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom osoby trenującej.
W niektórych przypadkach będą to sporty zespołowe, w innych natomiast indywidualne – niezależnie od ostatecznej formy pozytywne efekty pojawią się nawet w trakcie rekreacyjnego biegania lub ćwiczeń na siłowni.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Sport jest dobry też na nerwicę