Spis treści artykułu
Uciążliwy katar u niemowlaka
Niemowlęta oddychają przez nos do 50 razy na minutę. Pojawienie się kataru u tak małych dzieci staje się bardzo uciążliwe. Jak poradzić sobie z zapchanym noskiem u nas tak małego dziecka? Jak można mu ulżyć, aby i dziecko i rodzice mogli cieszyć się spokojem? Kanaliki nosowe u noworodków są bardzo wąskie, dlatego leczenie kataru musi być przeprowadzone w uważny sposób.
Pierwsza faza kataru
Jak zorientować się, że „coś” bierze dziecko? Przecież jest ono za małe, aby jasno zakomunikować rodzicom, że źle się czuje. Pierwszym objawem pojawienia się kataru u dziecka jest rozdrażnienie, płaczliwość, niepokój. Może dochodzić do tego, że maluszek nie będzie chciał nawet jeść mleka. Katar pojawia się później, dlatego uważnie należy obserwować swojego maluszka. Wydzielina z nosa u takich małych dzieci w większości przypadków jest przezroczysta.
Im szybciej katar u takiego dziecka zostanie zdiagnozowany, tym lepiej. Nie zapominajmy, że u dorosłych katar może spowodować zapalenie ucha środkowego. Tak samo jest u dzieci. Jak najszybciej należy podjąć próbę leczenia takiego stanu, aby nie dopuścić do pojawienia się groźniejszych chorób.
Jeżeli oprócz kataru, zaczynają pojawiać się mocniejsze, silniejsze objawy, to koniecznie należy udać się do pediatry po pomoc. Cieknąca wydzielina z nosa to jak najbardziej powód do tego, aby odwiedzić gabinet lekarski w celu uzyskania fachowej porady i otrzymania właściwych leków.
Leki na katar
Dorośli mówią, że lekki katar to nic takiego. Można samodzielnie go wyleczyć. To prawda. Nie można zapominać, że maleńki organizm jest inny. Jedno nieostrożne posunięcie i można doprowadzić do nieodwracalnych skutków, jeżeli chodzi o zdrowie dziecka. Leki na cieknącą wydzielinę z nosa zawsze powinien przepisać pediatra.
W przypadku wystąpienia kataru NIGDY nie można stosować antybiotyków! Tego typu leki przeznaczone są na choroby bakteryjne. W przypadku chorób wirusowych (katar) należy pod uwagę wziąć witaminy i ewentualnie silniejsze leki, jeżeli po pierwszej dawce katar nadal nie będzie chciał odpuścić.
Inhalacja na katar
Wiele osób dorosłych w przypadku kataru chwali sobie domowe inhalacje. Czy ich skuteczność jest naprawdę tak wysoka w przypadku maleńkich dzieci? Tak. W tym przypadku również można wykonać inhalację, która pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych. Dodatkowo cała wydzielina z nosa będzie miała ułatwiony odpływ. W przypadku malutkich dzieci przydać się może specjalny inhalator, który można zakupić w aptece.
Można przyrządzić również domową inhalację przy pomocy miski. Do środka należy wlać gorącą wodę, gdzie można wlać olejek eteryczny, wywar z rumianku lub szałwii.
Tak jak w przypadku osób dorosłych, tak również maluszek musi nosem znajdować się nad miską, aby mogło wdychać parę unoszącą się. UWAGA! Nachylając dziecko nad gorącą parą należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie doszło do oparzenia dziecka.
Woda morska i sól fizjologiczna
Wśród rodziców bardzo często słychać opinię, że najlepsze na katar u noworodka i u starszych dzieci jest sól fizjologiczna oraz woda morska. Jest to racja! Są to popularne, łatwo dostępne środki, które ułatwiają oczyszczenie noska z cieknącej, gęstej wydzieliny w kolorze przezroczystym, żółtym, a nawet lekko zielonkawym.
Najłatwiejsza do aplikacji jest woda morska. Wystarczy tylko delikatnie wsunąć końcówkę do nosa i psiknąć po jednym razie do każdej dziurki od nosa.
Aplikacja soli fizjologicznej wymaga użycia dodatkowej chusteczki do nosa. Wszystko przez to, że sól dostępna jest w specjalnych ampułkach i nie można nią psikać. Z chusteczki podartej na kilka małych kawałków, należy zrobić malutkie ruloniki.
Na jeden rulonik należy wkroplić sól, po czym całość bardzo delikatnie należy wsunąć do dziurki nosowej maluszka. Jeden rulonik na jedną dziurkę. Po zakończeniu takiej operacji całość (ruloniki) należy usunąć. Nie można dwa razy użytkować tych samych chusteczkowych ruloników.
UWAGA! Aplikowanie soli fizjologicznej i wody morskiej wymaga zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Główka dziecka musi znajdować się wyżej niż pozostała część ciała, aby uniknąć zadławienia. Dziecko podczas podawania lekarstw nigdy nie może znajdować się w pozycji leżącej.
Czyszczenie noska
Do czyszczenia noska noworodków należy używać specjalnych aplikatorów. Nigdy do takich czynności nie można używać patyczków do nosa, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej u tak maleńkich dzieci. Specjaliści polecają aspiratory do nosa, które można podłączyć do odkurzacza.
Pomimo oburzeń wielu rodziców, należy sprawę w odpowiedni sposób przemyśleć i przetestować, aby dowiedzieć się, że siła ssąca z odkurzacza wspaniale pomaga oczyścić malutki nosek u dzieci. Przy czym należy wziąć pod uwagę odkurzacz, gdzie można zredukować siłę ssącą do minimum, aby zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Należy pamiętać o tym, aby końcówkę respiratora trzymać przy dziurce nosowej. Nie można aplikatora wkładać do środka dziurki, aby nie uszkodzić wnętrza błony śluzowej.
Alergia u niemowlaków
Katar z mocno cieknącą wydzieliną może być objawem alergii. Może dla niektórych rodziców może wydawać się to irracjonalne, że dziecko, które dopiero co pojawiło się na świecie może mieć alergię. Jednak może się to okazać prawdą.
Jeżeli pomimo podania leków katar nadal nie będzie przechodził, to warto poprosić pediatrę o wystawienie skierowania do alergologa, w celu dalszej konsultacji. Dziecko już od urodzenia może być uczulone na roztocza, pyłki, itd.
Katar jest naprawdę uciążliwą sprawą. Poświadczy to wiele dorosłych osób. Nie można bagatelizować takiego zjawiska u malutkich dzieci.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
odciągać te gile np. odkurzaczem (są specjalnie nakładki), bo nadmiar gili to szybka droga do zapalenia ucha
U nas zawsze inhalacja pomagała najlepiej.
my zawsze odciągaliśmy odkurzaczem i taką specjalną końcowką
Najbezpieczniejsze według mnie są inhalacje. Bała bym się aplikować sól fizjologiczną niemowlakowi.