Spis treści artykułu
Połączenie kuchni z salonem
Połączenie salonu z kuchnią zrodziło się konieczności, gdyż w mniejszych metrażowo mieszkaniach zwyczajnie nie było wystarczająco miejsca na to, aby wyodrębnić dwa osobne pomieszczenia. Niemniej jednak po pewnym czasie nawet w większych domach bardzo modne stało się łączenie kuchni i salonu.
W zależności od tego, ile metrów kwadratowych mamy do dyspozycji, aranżacja kuchni z salonem może wyglądać bardzo różnie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy nie tylko zyskać przepiękny wygląd wnętrz, ale także optycznie je powiększyć.
Mała kuchnia, większy salon
Zazwyczaj aranżacja wnętrza wygląda następująco – mniej miejsca poświęca się kuchni, tworząc pewnego rodzaju aneks, natomiast więcej przestrzeni zajmuje salon.
W rzeczywistości jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie zależy nam na dużej ilości sprzętów kuchennych i w praktyce ograniczamy się jedynie do przygotowywania prostych posiłków. Panie domu, które lubią piec i gotować mogą wymagać większej przestrzeni w kuchni, kosztem miejsca w salonie.
Przy większym metrażu nie musimy się ograniczać – szczególnie w domach piętrowych salon z kuchnią może na przykład zajmować cały parter, natomiast na górze można zaaranżować pokoje sypialne i łazienkę.
Powiększenie przestrzeni
Już samo ustawienie mebli może sprawić, że zwiększy nam się wolna przestrzeń. Zwykle jednak dzieje się to na przykład kosztem ilości szafek kuchennych i blatów. Na szczęście istnieje również sposób na optyczne powiększenie, bez konieczności ograniczania się w dekorowaniu wnętrza.
Wystarczy, że na ścianie kuchennej pojawią się kafelki, które po odpowiednim ułożeniu przedstawiać będą krajobraz. Dzięki temu osiągniemy poczucie przestrzeni. Kafelki mogą być oczywiście zastąpione tapetą, jednak ta nie zawsze sprawdza się w kuchni.
Kuchenna wyspa
Doskonałym rozwiązaniem, które nieco odgrodzi kuchnię od salonu, jest wyspa kuchenna. Pozwala ona dodatkowo uzyskać blat roboczy i szafki, których często może brakować w mniejszych kuchniach. Wyspa kuchenna to także doskonałe miejsce do tego, aby zjeść szybkie śniadanie czy wypić popołudniową kawę.
Ze względu na wymiary, wyspy kuchenne z reguły sprawdzają się w większych mieszkaniach. W mniejszych natomiast doskonałym sposobem na to, aby rozgraniczyć salon i kuchnię jest postawienie małej ścianki działowej lub kotary. Pierwsze rozwiązanie zagości w domu na stałe, drugie natomiast pozwoli na przestawienie zasłonki w przypadku, gdy gdzieś indziej będzie ona bardziej potrzebna.
Ten sam styl?
Urządzając jednocześnie kuchnię i salon większość osób zadaje sobie pytanie, czy meble w obu pomieszczeniach powinny być utrzymane w tym samym stylu. Otóż jest to zależne od kilku czynników. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu udekorowane będzie całe mieszkanie.
Jeżeli jeden styl jest naszym przewodnim, dobrze trzymać się go we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli natomiast nie mamy jednorodnego sposobu aranżacji wnętrz, wybór należy do nas. Dobrze, jeżeli meble wybrane do kuchni i salonu różnią się przynajmniej kolorystycznie. W innym przypadku możemy uzyskać efekt zlania się jednego koloru w całość.
Meble muszą oczywiście do siebie pasować, jednak dobrze jest tutaj nieco pobawić się stylami i sposobem aranżacji wnętrza. Jeżeli nie mamy pomysłu na urządzenie salonu i kuchni, z pomocą przyjdą nam liczne publikacje projektantów wnętrz, które zobaczyć można na przykład na stronie sklepów meblowych.
Brak przesady w dodatkach
Choć wiele osób uwielbia końcową fazę aranżacji wnętrz, jaką jest dekorowanie, w przypadku połączenia kuchni i salonu nie powinno się z tym przesadzać.
Ustawienie mebli kuchennych, stołu z krzesłami i kanapy ze stolikiem samo w sobie może spowodować, że pomieszczenie wydawać się będzie bogato zagospodarowane. Uwaga ta dotyczy w szczególności małych mieszkań, jednak w przypadku większych powierzchni również powinniśmy uważać.
Mały obrazek na ścianie, dekoracja światłem czy lekki dywan w salonie z pewnością nie zaszkodzą. Niemniej jednak stawianie większej ilości ozdób może sprawić, że estetycznie urządzone pomieszczenie wydawać się będzie wręcz nienaturalnie nabrzmiałe.
Praktyczne rady
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, aby nad kuchenką w kuchni zainstalowany był komin, który będzie odprowadzać zapachy. Połączenie kuchni z salonem sprzyja „wychodzeniu” zapachów gotowanych dań do pokoju, a po pewnym czasie meble mogą nasiąknąć nie do końca przyjemną wonią.
Dodatkowo zadbajmy o miejsce w szafce, gdzie będzie mógł stanąć kosz na śmieci. Przy otwartej kuchni każdy nieprzyjemny zapach wydobywający się z niego dostanie się do salonu, co będzie niemiłe dla domowników. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie, które będzie wystarczające zarówno dla kuchni, jak i salonu. Zazwyczaj konieczny więc będzie montaż dwóch osobnych lamp, a nie jednej dużej dla całej przestrzeni.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Wszystko ok tylko salon musi być duży, inaczej kuchnia w salonie mocno przeszkadza podczas gotowania itd.
Marzy mi się kuchenna wyspa.