Spis treści artykułu
Mała kuchnia – czy pomieści wszystko, co potrzebne?
Właściciele mieszkań, w których nie ma miejsca na dużą i przestronną kuchnię, zastanawiają się, czy pomieści ona wszystkie potrzebne sprzęty i meble. Warto na początek zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy w kuchni.
Zwykle jest to lodówka, piekarnik, zlewozmywak, zmywarka, stół i kawałek blatu roboczego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom te wszystkie rzeczy można bez najmniejszego problemu pomieścić nawet w małej, wąskiej kuchni blokowej. Jeżeli jednak naszym marzeniem jest dodatkowo pralka, szafka kominowa czy wielki stół, kuchnia może okazać się zbyt mała.
Nawet rozmieszczenie najpotrzebniejszych sprzętów często wymaga nie lada pomysłu i szukania nietypowych rozwiązań. Na szczęście obecnie wiele sklepów z meblami specjalizuje się właśnie w urządzaniu małych wnętrz.
Jak dobrać meble?
Za odpowiednio dostosowane meble kuchenne uważa się takie, które z jednej strony będą w stanie pomieścić wszystkie niezbędne produkty, z drugiej zaś nie zajmą całego miejsca w i tak małej kuchni. W przypadku wąskich kuchni najlepiej sprawdzi się układ szafek w kształcie litery L, dzięki któremu zyskujemy nieco miejsca do przechowywania.
Niestety, meble proponowane przez sklepy meblowe często są piękne, ale niefunkcjonalne. Ich największą wadą jest mała ilość blatu roboczego. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą nam w sprytny sposób zwiększyć powierzchnię do przechowywania, a dodatkowo zaoszczędzić nieco blatu.
Z pewnością jego część będziemy musieli zagospodarować na zlewozmywak, dlatego też dobrze ustawić go na krótszym boku. Dłuższy natomiast zachować w całości, pozostawiając jedynie lukę na piekarnik. Co więcej, w przypadku małej kuchni powinniśmy wybierać długie szafki górne, jeżeli to możliwe, najlepiej pod sam sufit. W ten sposób zyskujemy sporo miejsca na przechowywanie akcesoriów kuchennych i produktów spożywczych.
Wysoka zabudowa jest bardzo popularna również w przypadku szafek o modelu tak zwanym kominowym. W większych kuchniach zwykle wybieramy modele z drzwiami otwieranymi na bok, w mniejszych natomiast sprawdzą się drzwi wysuwane, na których można ustawić rzeczy.
Konieczna rezygnacja ze stołu?
Wiele osób mających małe kuchnie boi się, że nie zmieści w nich stołu. Rzeczywiście, w przypadku dużych, rodzinnych stołów, ustawienie ich w wąskiej kuchni zwykle rodzi wiele problemów. Nawet, jeżeli jakimś cudem zmieści się on w kuchni, stracimy niemal całą powierzchnię do swobodnego przemieszczania się.
Duży stół lepiej więc pozostawić w salonie, natomiast do kuchni wybrać model, który w każdej chwili może zostać zmieniony w blat roboczy. Dzięki takiego rozwiązaniu zyskujemy sporo miejsca, a nowoczesne stoły tego typu są bardzo modne i pasują do niemal każdego wystroju wnętrza.
Stół z możliwością zmiany w blat charakteryzuje się tym, że z powodzeniem można ustawić przy nim krzesła, które zmieszczą się pod stołem, gdy będziemy chcieli przy nim pracować.
Jak optycznie zwiększyć przestrzeń?
Osoby posiadające małe, wąskie kuchnie w bloku często narzekają, że po wypełnieniu ich meblami stają się przytłaczającymi, klaustrofobicznymi pomieszczeniami. Z tego też względu domownicy unikają przebywania w kuchni i traktują ją jedynie jako miejsce do przygotowywania posiłków. Jest to błąd, gdyż w prosty sposób można powiększyć pomieszczenia, przynajmniej optycznie.
Powiększenie polega na odpowiednim doborze kolorów i grze światłem. Małe kuchnie powinny być jasne, co stworzy wrażenie przestronności. Beże, biele czy lekkie, pastelowe kolory na ścianach sprawdzą się doskonale. Unikajmy wzorzystych tapet i ciemnych kolorów na ścianach. Dodatkowo meble również nie powinny być zbyt ciemne.
Oczywiście można pozwolić sobie na pewne elementy w granacie czy brązie, jednak lepiej, jeżeli tego typu meble znajdują się na dole. Jaśniejsze szafki powinny natomiast przełamać ciemne barwy poprzez umieszczenie ich na górze.
W kontekście oświetlenia powinniśmy natomiast postawić na halogeny lub reflektory, unikając żyrandoli i dużych, okazałych kloszy. Mogą one okazać się zbyt bogate w stosunku do wielkości pomieszczenia. Mała kuchnia powinna być jasna, zatem wybierajmy do niej światło żółte, które nada kuchni atmosferę.
Z jakich niestandardowych usług warto korzystać?
Usługi architekta wnętrz są stosunkowo drogie, jednak w niektórych przypadkach warto nawiązać z nim współpracę. Przede wszystkim powinny zdecydować się na nią osoby, które mają do zagospodarowania pomieszczenie o niestandardowych wymiarach, które trudno jest zaaranżować w tradycyjny sposób.
Architekt wnętrz podpowie, jakie rozwiązania będą idealne dla naszej kuchni. Kolejną możliwością jest zamówienie mebli na wymiar. Jak zostało wspomniane, meble dostępne powszechnie w sklepach często nie spełniają wymagań, jakie stawiają przed nimi domownicy. Meble na wymiar nie są tanie, jednak zawsze są one profesjonalnie wykonane, z najwyższej jakości materiałów.
Co więcej, meble na wymiar można dowolnie dopasować do swojego wnętrza. Standardowe wymiary mebli nie zawsze odpowiadają naszym potrzebom i możliwościom kuchni. Meble na wymiar warto zamówić wcześniej, gdyż czas oczekiwania na ich wykonanie może wynosić nawet kilka miesięcy. Za meblami na wymiar przemawia przede wszystkim ich trwałość, przez co mogą nam one posłużyć przez długie lata.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
świetny artykuł
Co kieruje architektem jak projektuje wąskie pomieszczenia ?