Domowe sposoby na zapalenie krtani

Zapalenie krtani to często dokuczająca nam dolegliwość. Najczęściej chorujemy na to schorzenie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na działanie zimnego wiatru oraz niskich temperatur.

Na zapalenie krtani cierpią również osoby, które na co dzień muszą w swojej pracy zawodowej przez kilka godzin nieustannie posługiwać się swoim głosem. Nauczyciele, profesorzy akademiccy, spikerzy radiowy i telewizyjni oraz aktorzy to grupy najbardziej narażone na zapalenie krtani. Jak możemy wyleczyć tę uciążliwą dolegliwość domowymi sposobami?

Dbanie o ciepło i nawilżenie oraz nienadwerężanie aparatu mowy

Zapalenie krtani znacznie łatwiej wyleczyć, jeśli przebywamy w ciepłych pomieszczeniach oraz dbamy o to, by nasza szyja nie była narażona na przeciągi oraz niskie temperatury. Dlatego w miarę możliwości przy tym schorzeniu starajmy się jak najwięcej przebywać w domu przy włączonym (najlepiej na maksymalną temperaturę) ogrzewaniu. Jeśli mamy w domu nawilżacz powietrza, skorzystajmy z niego w czasie choroby.

Przeziebienie

Wysoka wilgotność w mieszkaniu zapewni nam odpowiednie warunki do wyzdrowienia. Odpowiednie nawilżenie możemy zapewnić sobie także przy pomocy tak zwanej „parówki”. By ją przygotować, gotujemy litr wody i czekamy, aż nieco przestygnie. Ważne jednak, by nadal była gorąca i by ulatniała się z niej para. Wodę przelewamy do miski, którą umieszczamy w wannie. Nachylamy się nad miską w taki sposób, by „inhalować” się parą unoszącą się nad wodą.

Oddychamy w ten sposób przez kilka minut, głęboko wciągając powietrze nosem i wypuszczając je ustami. Dla zwiększenia skuteczności możemy nakryć głowę ręcznikiem, by zwiększyć izolację ciepłego powietrza od reszty pomieszczenia. Inhalując się parującą wodą kilkukrotnie w ciągu dnia zwiększymy szansę na szybkie wyzdrowienie. Dodatkowo warto pamiętać o noszeniu ciepłych ubrań.

W czasie choroby warto zaopatrzyć się w sweter lub golf. Ponadto powinniśmy owijać szyję szalikiem lub grubszą chustką, by zapewnić górnym drogom oddechowym odpowiedni poziom ciepła.

Poza dbaniem o ciepło i nawilżenie podczas zapalenia krtani powinniśmy również oszczędzać nasze struny głosowe, dlatego w miarę możliwości unikajmy mówienia. Absolutnie niewskazany będzie krzyk lub szept, które bardzo obciążają naszą krtań.

Odpowiednie napoje i produkty spożywcze skuteczne w walce ze schorzeniem zapalenia krtani

Zapalenie krtani wywołuje zazwyczaj uczucie suchości w gardle i krtani. Śluzówka narządów aparatu mowy jest wówczas wysuszona, przez co odczuwamy piekący lub drażniący ból. Z tego względu szczególnie istotne w domowym leczeniu jest dbanie o odpowiednie nawilżanie gardła i spożywanie kojących napojów. Przy tym schorzeniu warto pić wywar z liści szałwii, która od lat stosowana jest przy dolegliwościach związanych z górnymi drogami oddechowymi.

Herbata z szałwi na zapalenie gardła

Herbatą szałwiową możemy również kilkukrotnie w ciągu dnia przepłukiwać gardło, dzięki czemu zwiększymy skuteczność naparu. Inne nieodzowne w walce ze schorzeniem zioła to na przykład rumianek czy kora dębu. Wywary z tych leczniczych składników możemy kupić w większości marketów oraz w każdej aptece. W okresie chorobowym powinniśmy spożywać dużo ciepłych napojów – najlepiej czarną, czerwoną bądź owocową herbatę wzbogaconą łyżkami miodu. Najlepszym miodem w przypadku dolegliwości gardła i krtani będzie miód gryczany. Kilka łyżek dodanych do napoju ukoi ból krtani i zapewni odpowiednie nawilżenie górnych dróg oddechowych.

W leczeniu dolegliwości krtani równie istotne jest spożywanie produktów bogatych w witaminę C. Przyśpieszy ona walkę organizmu z zapaleniem górnych dróg oddechowych i zwiększy naszą odporność. Witaminę C znajdziemy w owocach cytrusowych – na przykład pomarańczach, grejpfrutach, mandarynkach czy cytrynach.

Jeśli nie przepadamy za ich spożywaniem, dobrą alternatywą będą soki owocowe o stuprocentowej zawartości wyżej wymienionych owoców. Pamiętajmy jednak, by nie pić ich tuż po wyjęciu z lodówki. Niskie temperatury nie będą sprzyjały naszej krtani a wręcz mogą bardziej ją podrażnić.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Ala on Porady J8.pl

Ja już nabawiłam się zapalenia gardła niestety.