Czy wiesz, w jaki sposób zapobiec boreliozie?

Widmo zakażenia boreliozą nasila się z roku na rok. Winne jest temu coraz większe rozmnożenie się w Polsce nosicieli tej choroby. Brak ostrych zim powoduje, iż wiele osobników jest w stanie przetrwać krótkotrwałe mrozy i uaktywnić się już wczesną wiosną. Może to się stać również zimą, jeżeli będzie bardzo łagodna i wilgotna.

Jak chronić się przed boreliozą?

Boreliozę można „złapać” w parku, w ogródku przydomowym, na łące, w lesie, nad jeziorem, nad rzeką. Praktycznie wszędzie. Aby nie zostać zarażonym, należy wspomagać swój organizm np. herbatkami z czystka. Wychodząc w miejsca, gdzie można zostać zainfekowanym boreliozą, warto nanieść na ubrania i skórę środki przeciw owadom (kleszczom, komarom, muchówkom itp.). Przebywając na świeżym powietrzu, należy unikać zwłaszcza w porze po deszczu:

  • gęstych zarośli,
  • wilgotnych łąk z wysoką trawą,
  • ocierania się o gałęzie drzew i krzewów liściastych,
  • wysokiego runa w lesie (jagodziny, paprocie),
  • wilgotnych gęstych lasów.

We własnym ogródku zawsze mieć trzeba nisko przystrzyżoną trawę. Pies biegający po dworze powinien mieć założoną obrożę nasączoną środkiem odstraszającym insekty. Można zastosować odkleszczanie podwórka z pomocą służb zajmujących się tym specjalistycznie.

Uprawiajmy sport, jedzmy dużo warzyw zielonych. Dotleniony organizm nie dopuszcza do rozmnożenia się bakterii beztlenowych, jakimi są te wywołujące boreliozę. Warzywa zielone to doskonały dostarczyciel chlorofilu. Ten składnik wspomaga transportowanie tlenu do wszystkich komórek.

Kto jest nosicielem boreliozy?

Leczenie boreliozy

Zakażony człowiek boreliozą nie stwarza zagrożenia wobec innych osób z nim przebywających. Winny jest tutaj tylko i wyłącznie kleszcz. Uwaga! Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Krętek tej choroby przekazywany jest dziedzicznie z ustroju zakażonej samicy do ustroju potomstwa. Samica może zarazić się tą bakterią od nosiciela boreliozy, z którego napiła się krwi.

Zdarzają się przypadki nosicielstwa boreliozy wśród innych owadów, jak komary, muchówki, gzy, ale są to przypadki bardzo sporadyczne. Zwykle, te owady nabywają   zarazki, gdy pożywią się skażoną krwią człowieka lub zwierzęcia, chorującego na boreliozę, tak jak kleszcze w pierwotnej wersji.

Pośrednio do rozprzestrzeniania się tej choroby są np. zwierzęta. Do nich należą zwierzęta leśne, domowe i ptaki. Oczywiście chodzi tutaj o to, że przenoszą zakażone kleszcze na swoim ciele. Napity kleszcz odpada ze skóry żywiciela pośredniego i czeka na kolejnego, ostatecznego żywiciela. Cykl rozrodu kleszczy trwa 2 lata, dlatego samica wbija się w żywiciela kilkakrotnie.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Z danych wynika, iż najwięcej kleszczy mieszka w lesie. Mają one tam bardzo dobre warunki bytowania. Runo rzadko wysycha, jest wilgotne przez niemalże cały czas. Kleszcz, aby żyć, potrzebuje wilgotnego środowiska. Umiera, gdy nie ma go zapewnionego przez 3 doby. Nie oznacza to, iż brak deszczu przez 3 dni spowoduje wymarcie całej populacji.

Wieczory i noce oraz poranki powodują nawilgocenie ziemi i roślin blisko podłoża. To wystarczy, by kleszcz miał się dobrze. Doskonale znosi codzienne upały, chowając się w głębsze warstwy podszytu. Gdy tylko podniesie się wilgotność w lesie, pajęczak wyłazi z ukrycia i czeka na swą ofiarę, uczepiając się spodniej warstwy liści.

Sporo tych pajęczaków może czyhać również na wilgotnych łąkach i podmokłych terenach porośniętych roślinnością.

Czy należy się bać spacerować po lesie?

Zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności wystarczy, by móc cieszyć się klimatem leśnym. Trzeba być świadomym, że do lasu nie chodzimy w sandałkach, gdzie droga jest trawiasta. Ani nie zapuszczamy się w gęste zarośla bez odpowiedniego obuwia i odzieży oraz oprysków.

Kleszcze

Kleszcz wdrapuje się na drzewa do wysokości półtora metra. Zatem nie wchodzimy pod takie drzewa i krzaki. Pajęczak spada na nas nie pod wpływem wyczucia np.naszego zapachu.

Nie jest tak inteligentny. Pomóc musi mu potrząśnięcie liściem lub gałązką. Wówczas on niechcący spadnie na nas. Potem z zadowoleniem, powolutku podnosząc swe łapy, będzie wędrować po ubraniu, potem po skórze i szukać miejsca najlepszego do urządzenia sobie uczty.

Po powrocie ze spaceru trzeba zdjąć ubrania, wytrzepać je nad wanną lub brodzikiem, a samemu zażyć kąpieli, która za pomocą silnego strumienia wody zrzuci potencjalnych jeźdźców na gapę. Kleszcz czasami wędruje po naszym ciele kilka godzin, zanim znajdzie dogodne dla siebie miejsce, w które się wkuje.

Jeżeli zauważymy, że jednak już głęboko siedzi łbem w naszej skórze, musimy postarać się o jego usunięcie. Najlepiej skorzystać z pomocy gabinetu zabiegowego. Przeważnie kleszcz, który siedział w nas do jednej doby, nie zdążył wpuścić do naszego organizmu bakterii z boreliozą.

Czy borelioza jest uleczalna?

Jeżeli już zachorujemy na boreliozę, bądźmy pewni, iż jest ona wyleczalna. Żyjemy już w takich czasach, w których udało znaleźć się odpowiednie antidotum. Są specjalne suplementy diety, zioła, które skutecznie zwalczają objawy choroby. Krótka terapia antybiotykowa również może pomóc. Zwłaszcza gdy zauważony zostanie różowy pierścień na skórze.

To stuprocentowy objaw choroby, który może na początku nie dawać żadnych innych objawów, a ujawnić się tak porządnie dopiero po latach. Pierścień pojawia się w ciągu 2 tygodni od ukąszenia kleszcza. Rozchodzi się promieniście, zwiększając swoją średnicę, po czym znika.

Bakteria rozwija się wówczas, gdy ma ku temu sprzyjające warunki. Oznacza to, iż nie wszyscy zarażeni będą na nią chorować. Niekiedy objawy świadczące o chorobie (pomijając rumień) są łagodne. Zależy to od kondycji organizmu, ruchomości limfy i układu immunologicznego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Krzysiek on Porady J8.pl

coraz częściej się o tym słyszy i ponoć coraz więcej kleszczy jest zakażonych

by kazim on Porady J8.pl

Kleszcze teraz są wszędzie.