Problemy z kolanami

Kolano jest jednym ze stawów ludzkiego ciała, które podlega największemu obciążeniu. Odpowiedzialne za utrzymanie całej masy ciała, jest szczególnie narażone na przeciążenia i urazy.

Mogą być one spowodowane wypadkami lub nadmiernym wysiłkiem, a także chorobą. Niemniej jednak warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne nie są zabronione tym, którzy mają tego rodzaju problemy, o ile są wykonywane ostrożnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Gdy odczuwamy ból kolana, ćwiczenia mogą nie być przyjemne. Nie należy jednak pozostawać bez ruchu i trzeba pamiętać o kondycji ciała. Nie wykonując żadnych ćwiczeń, stan fizyczny pogorszyłby się i być może nasiliłby się również ból kolana. Rzeczywiście, ból stawu kolanowego jest urazem, który może wpłynąć na codzienne życie, jeśli o siebie odpowiednio nie zadbasz.

Nieprawidłowe ruchy i nieodpowiednia postawa są niezwykle szkodliwe dla zdrowia kolan. Ważne jest, aby mięśnie, które na nie działają, były zawsze ćwiczone. Działanie to przyczyni się do poprawy i funkcjonowania całej struktury kolana. Jeśli dana osoba ma jakąkolwiek dysfunkcję, należy to zawsze wziąć pod uwagę, aby nie doszło do wzrostu bólu lub pogorszenia urazu. Można natomiast wykonywać aktywności, które nie powinny nadmiernie obciążać stawu kolanowego

Chodzenie nie obciąża kolana

Chodzenie jest czynnością, która w niewielkim stopniu wpływa na staw. Jest to najprostszy i najbardziej praktyczny sport dla osób cierpiących na ból kolana.

Nie tylko pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej, ale także zapewnia dawkę witaminy D (jeśli jest wykonywana na świeżym powietrzu), co pomoże również zmniejszyć dyskomfort. Idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie spacerów po płaskich lub gładkich powierzchniach, które są twarde.

Nie należy przesadzać z czasem. Chociaż zaleca się spacer trwający 30 minut dziennie, możesz podzielić ten czas na kilka mniejszych okresów. Jest to wskazówka, której nie należy przeoczyć, jeśli ból jest bardzo silny lub kolano zaczyna boleć już po kilku minutach wysiłku. Gdy poczujesz, że twoje nogi stają się silniejsze, możesz zwiększyć czas trwania spaceru i jego intensywność.

Maszyna eliptyczna

Jeżeli chodzenie jako sport wydaje Ci się mało atrakcyjne, rozważ maszynę eliptyczną. Siła, którą wywierasz podczas korzystania z niej jest taka sama, jak podczas chodzenia, więc nie nadweręży kolana.

Możesz dodatkowo ustawiać i zmieniać prędkość i nachylenie, aby ćwiczenie było bardziej interesujące. Jeśli chcesz wzmocnić swoje nogi, a także poprawić wydolność sercowo-naczyniową, to ćwiczenie jest tym, czego szukasz. Zacznij od 15 do 20 minut, aby przystosować nogi do ruchu. Gdy uzyskasz większą siłę w nogach, możesz zwiększyć tempo i czas trwania treningu.

Jazda na rowerze nie obciąża stawu kolanowego

Jazda na rowerze problem z kolanami

Jazda na rowerze to sport o niskim obciążeniu stawu kolanowego. Powtarzające się ruchy powodują, że ścięgna i mięśnie wokół kolan są ćwiczone.

Możesz być pewny, że jeżdżąc na rowerze, nie wywierasz zbytniego obciążenia na kolana. Jednak zawsze powinieneś zaczynać od delikatnego pedałowania i stopniowo zwiększać moc. Spróbuj ćwiczyć na rowerze trzy lub cztery razy w tygodniu przez 25-30 minut, aby zwiększyć siłę nóg i wydolność sercowo-naczyniową.

Pływanie i aerobik w wodzie

Pływanie na problemy z kolanami

Innym zalecanym sportem w przypadku bólu kolana jest pływanie i aerobik w wodzie, gdyż podczas wykonywania ćwiczeń nie wywieramy nacisku na kolana. To również najlepsza opcja, jeśli doznałeś kontuzji i nie możesz uprawiać innego sportu.

Ponieważ woda wypiera masę ciała, pozwoli ci to wykonywać ćwiczenia bez odczuwania bólu. Możesz wykonywać aerobik w wodzie, aby poprawić swoją siłę i kondycję bez obciążania stawów kolanowych. Aktywności tego typu są również idealne dla osób cierpiących na zapalenie stawów czy osteoporozę.

Joga i pilates sport, który nie nadwyręża kolan

Są to dwa mało wymagające sporty, które są łatwe do wykonania. Zarówno joga, jak i pilates pozwolą ci utrzymać prawidłową postawę, poprawić wytrzymałość mięśni, wzmocnić kondycję ciała, rozluźnić się i zrelaksować. Wskazane jest, aby szukać zajęć ze specjalistami, jeżeli będziesz ćwiczyć po raz pierwszy.

O czym powinny pamiętać osoby z bólem kolana podczas uprawiania sportu?

Pamiętaj, aby na początku wykonywać ćwiczenia wolno, z umiarem, na miarę swoich możliwości. Zacznij ćwiczyć od 15 do 20 minut, trzy razy w tygodniu i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Zapytaj swojego lekarza, czy masz jakieś przeciwwskazania co do wykonywania sportu i ustal z nim harmonogram ćwiczeń. Pamiętaj też, aby nosić odpowiednie, wygodne buty, które nie będą powodowały zbędnego obciążenia stawu kolanowego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by buli on Porady J8.pl

Ból kolan może być objawem wielu chorób