Wiosenne zabiegi w ogrodzie

Wiosna to piękna pora roku i chyba ulubiona wśród miłośników ogrodnictwa. To właśnie wiosną wszystkie rośliny rozkwitają na nowo a kolory trawy i liści drzew mają jasnozieloną barwę. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z naszych przydomowych ogrodów warto jest najpierw dokonać podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych.

Za pierwsze wiosenne porządki warto jest się zabrać w momencie gdy ziemia odmarznie, obeschnie oraz będziemy mieć pewność że nie zaskoczą nas ponowne opady śniegu. Warto jest wówczas przystąpić do oględzin naszych roślin należy bowiem sprawdzić czy nie zostały one uszkodzone przez mrozy i usunąć z nich zimowe okrycia z włókniny, słomy czy juty.

Czy grabienie trawnika jest potrzebne?

Zdarza się iż początkujący ogrodnicy lekceważą potrzebę archaicznego grabienia trawników. Tymczasem aby zregenerować trawę po zimie jest ono niezbędne. Zanim jednak się do tego zabierzemy należy pamiętać o zwałowaniu ziemi. Jest to tym bardziej istotne w przypadku powstania nierównej powierzchni trawnika na skutek mrozu lub rozmoknięcia przez topniejący śnieg.

W tym celu można posłużyć się wałem powyżej 80 kg. Wówczas można przystąpić do grabienia trawnika. W skutek tych działań możliwe jest usunięcie liści, o których zapomnieliśmy jesienią, gdyż pod ich powierzchnią mogą znajdować się groźne  dla roślin grzyby i insekty. Pozbywamy się również suchej trawy i pozwalamy rozluźnić darń co spowoduje lepszy dostęp światła, powietrza i wody. 

Zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Grabienie trawnika

Gdy dostrzegamy w naszym trawniku ubytki wiosna to odpowiedni czas do jego naprawy. W tym celu należy pozbyć się uschniętej trawy i zruszyć w jej miejscu ziemię. Wówczas możemy przystąpić do wysiewu nasion, przykrycia ich cienką warstwą ziemi przeznaczonej do trawników, obficie podlać i uwalcować. Aby mieć pewność że nasiona wykiełkują należy je regularnie podlewać i chronić przed wydłubywaniem przez ptactwo.

Niekorzystnym zjawiskiem, które może powstać w obrębie trawnika jest tak zwany filc. To nic innego jak plątanina korzeni, obumarłej trawy i mchu. Jej obecność nie tyle ma wpływ na szpecący efekt wizualny co uniemożliwia docieranie składników odżywczych w głąb gleby i zatrzymuje wilgoć na jej powierzchni. Aby zapobiec temu procesowi należy wykonać wertykulację, którą wykonuje się specjalnie do tego celu przeznaczonym narzędziem, które nacina  darń. Po tym zabiegu znów należy przystąpić do dokładnego grabienia a następnie zastosować wieloskładnikowy nawóz do trawników.

Przygotowanie roślin do sadzenia

Wiosna to pora raku, która kojarzy się nam z kwitnącymi tulipanami i krokusami ale żeby tak się stało warto dokonać selekcji cebulek przed ich posadzeniem. Należy bowiem sprawdzić czy nie są uszkodzone przez grzyby czy wirusy, wówczas należy je wyrzucić. Cebulki i bulwy nadają się do sadzenia w gruncie już w kwietniu. Natomiast wcześniej można zająć się przygotowywaniem rozsad w skrzynkach do przetrzymywania w ciepłych pomieszczeniach. Można też przystąpić do wysiewu jednorocznych roślin w tym do jednych z najpiękniej pachnących maciejki. 

Przycinanie bylin i krzewów

Przycinamy krzewy z tych kwitnących wczesną wiosną czyli na przykład kaliny i jaśminowce, usuwamy suche pędy. Natomiast te które będą kwitły dopiero latem skracamy na około 20 cm nad ziemię. Przystępujemy jednocześnie do ścinania  tuż nad ziemią suchych, zeszłorocznych pędów bylin oraz dokonać ich podziału i rozsadzić.

Drzewa w ogrodzie

Wiosna to idealny moment na zasadzenie nowych drzew w ogrodzie. Należy jednak dokładnie je obejrzeć i zwrócić uwagę czy nie są przesuszone. Po ich zasadzeniu do gruntu należy je podlewać przez następne kilka tygodni o ile nie pada obfity deszcz. 

Drzewa w ogrodzie

Do zabiegów pielęgnacyjnych wiosną należy również przycinanie drzew. Dokonuje się tego przed wypuszczeniem przez nie liści. Przycinanie jest potrzebne z trzech względów. Pierwszy to walory wizualne drzew. Poprzez ich przycięcie możemy nadać im pożądany kształt i ograniczyć wielkość rozrastania. Drugi to dbałość o ich zdrowie gdyż systematycznie przycinane drzewa rzadziej chorują. Po trzecie, tyczy się to drzew owocowych, odpowiednie cięcie skutkuje większym owocowaniem i wpływa korzystnie na słodycz i wielkość owoców.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by sycho on Porady J8.pl

już nie mogę się doczekać wiosny 🙂

by Maciek on Porady J8.pl

Bardzo lubię pracę w swoim ogrodzie