BLIK od jakiegoś czasu podbija rynek i staje się coraz popularniejszą formą płatności. Wykorzystywany jest zarówno przez młodszych, jak i starszych ludzi. Składając zamówienie, niemal w każdym sklepie możemy spotkać taki system płatności.
Jednak z racji tego, że to dosyć nowatorskie rozwiązanie, wiele osób zdaje się nie wiedzieć, czym jest BLIK. Jeśli coś jest nowe, to zwykle budzi mniejsze zaufanie i musi przetrwać próbę czasu. Co więc dokładnie oferuje ten system płatności?
Spis treści artykułu
Co to jest BLIK?
BLIK to system płatności mobilnych, który został powołany do życia za sprawą kilku banków i powstał na bazie systemu IKO. Obecnie BLIK jest obsługiwany przez aplikacje ponad dziesięciu banków. BLIK udostępnia między innymi PKO Bank Polski, mBank, Bank Millenium, Getin Bank, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski.
BLIK umożliwia szybkie dokonywanie transakcji. Czasami kupując coś w sklepie i płacąc przelewem, musimy przejść przez szereg kroków, niezbędnych do zakończenia transakcji. Musimy zalogować się do Banku, zapamiętać numer zamówienia i wpisać go w tytule przelewu, a także wypełnić pozostałe pola, niezbędne do przelewu.
Następnie potwierdzamy transakcję kodem SMS i czekamy, aż przelew dojdzie na konto sklepu. Oczywiście ze względu na Bank, z którego korzystamy, te punkty mogą się nieco różnić. Natomiast całość jest dosyć podobna i trwa dłuższą chwilę.
Co jednak gdy nie chcemy tracić czasu na zbędne formalności? Większość z nas na co dzień jest bardzo zabiegana i tylko szukamy chwili wytchnienia. Właśnie dlatego wprowadzono system płatności BLIK.
Jak działa BLIK?
Blik oferuje wiele możliwości. Jak już zostało wspomniane powyżej, możemy opłacać zamówienia w sklepach internetowych. Ponadto możemy płacić również w sklepach stacjonarnych, czy wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty. Mnogość opcji i banalny dostęp sprawia, że Blik staje się coraz popularniejszą formą płatności.
Kody Blik wyświetla aplikacja banku, z którego korzystamy. Nie musimy mieć więc dostępu do laptopa czy komputera, aby dokonać opłaty.
Blikiem możemy także wypłacić gotówkę z bankomatów Planet Cash i Euronet, a także bankomatów firm, które udostępniają taką możliwość – np. Millennium. Wiele osób obawia się nieco płacenia kartą w miejscach publicznych. Samo noszenie portfela czy karty zawsze stanowi jakieś ryzyko, szczególnie gdy złodzieje silą się na coraz nowocześniejsze metody. Sklepy internetowe również udostępniają możliwość płatności BLIKIEM. Najważniejsze systemy internetowy typu Przlewy24, PayU czy Dotpay wdrożyły już taką opcję.
Nie ma konieczności wchodzenia do banku i wpisywania wszystkich danych. Wystarczy włączyć aplikację bankową, wygenerować kod BLIK i wpisać go na stronie sklepu. Całość trwa dosłownie kilka sekund.
Jak płacić blikiem w sklepie stacjonarnym? Będąc w sklepie, musisz wygenerować kod BLIK, korzystając z aplikacji mobilnej banku. Wygenerowany kod musisz przepisać do terminala płatniczego w sklepie, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji. I to właściwie tyle. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że kod BLIK działa przez dwie minuty.
Czy to bezpieczna forma płatności?
BLIK jest jak najbardziej bezpiecznym systemem płatności. Aplikacja generuje sześciocyfrowy kod, potrzebny do potwierdzenia transakcji, na jedyne dwie minuty.
Potem generowany jest inny kod, do kolejnej transakcji. Nie ma więc możliwości, że ktoś podejrzy kod i go użyje. Całość trwa tak krótko, że jest to niemożliwe. W przypadku kart płatniczych sytuacja wygląda nieco inaczej. Kod PIN można podejrzeć, kartę ukraść lub zeskanować. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy ktoś korzysta z formy zbliżeniowej.
Nawet jeśli zgubimy telefon lub ktoś go ukradnie, to BLIK jest objęty specjalnymi zabezpieczeniami. Oczywiście na samym początku osoba, która uzyskała dostęp do naszego telefonu, musiałaby znać jego PIN. Potem konieczne byłoby podanie kodu PIN do transakcji BLIK. Jeśli to możliwe, to warto na wszelki wypadek korzystać z możliwości identyfikacji lokalizacji telefonu. Wtedy możemy z łatwością go odzyskać.
Ile kosztuje korzystanie z systemu BLIK?
Korzystanie z płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych jest całkowicie bezpłatne. BLIK nie pobiera prowizji od transakcji. Natomiast w przypadku wypłaty z bankomatu wszystko zależy od banku, z którego chcemy pozyskać pieniądze.
Wiele banków oferuje kilka rodzajów kont. Przykładowo bank Millennium ma w swojej ofercie konto Student 360 i w przypadku tego wariantu, prowizje wynoszą 0 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy twoje konto kwalifikuje się pod jakąś prowizję podczas płatności BLIKIEM, odwiedź stronę swojego banku.
Czek BLIK – przekaż pieniądze znajomemu
Poza płatnościami w sklepach i wypłatami z bankomatów BLIK oferuje także możliwość wystawienia czeku. Czasami koniecznie musimy przekazać pieniądze znajomemu lub komuś z rodziny, ale dana osoba nie posiada numeru konta.
Wtedy możemy stworzyć czek w aplikacji mobilnej, a także zabezpieczyć go hasłem. Następnie wygenerowany numer czeku i hasło podsyłamy osobie, której chcemy przekazać pieniądze. Osoba, która otrzymała dane, idzie do bankomatu obsługującego BLIK lub po prostu płaci w sklepie, wykorzystując czek.
Oczywiście brak numeru konta bankowego nie jest jedynym powodem, dla którego konieczne jest wystawienie czeku. Czasami chcemy komuś wysłać pieniądze natychmiast, ale trwa weekend i przelew może się opóźnić. To właśnie idealny moment na wykorzystanie możliwości wystawienia czeku.
BLIK na Allegro
Allegro to wciąż najpopularniejsza platforma sprzedażowa w Polsce. Każdego dnia wchodzi na nią ponad 4 mln użytkowników. Nic więc dziwnego, że BLIK jest również zintegrowany z tym serwisem handlowym.
Jak płacić za pomocą kodu BLIK na Allegro? Wystarczy kupić przedmiot i w metodzie płatności wybrać opcję BLIK. Dalej postępujemy już tak jak w przypadku innych transakcji. Wchodzimy na aplikację mobilną, generujemy kod BLIK i przepisujemy go do odpowiedniego pola na Allegro. Na zakończenie potwierdzamy transakcję w aplikacji i kończymy zakupy.
System płatności mobilnych BLIK – podsumowanie
Płatności BLIKIEM z każdym dniem zyskują na popularności. Coraz więcej banków i sklepów internetowych wdraża taką możliwość płatności mobilnych. Ogromna wygoda i szybkość przeprowadzania transakcji, a także duże bezpieczeństwo sprawiają, że to system, który odpowiada zarówno klientom, jak i sprzedawcom.
Brak płatności BLIK w sklepie internetowym może przyczynić się do znacznego spadku konwersji. Osoby, które chcą dokonać transakcji jak najszybciej, będąc np. w drodze na spotkanie, zrezygnują, jeśli taka forma płatności nie będzie możliwa. Dlatego właściciele sklepów powinni zainteresować się wdrożeniem tego systemu.
Niezwykłym atutem jest także zerowa prowizja w przypadku transakcji w sklepach. Nie musimy się martwić, że płacąc BLIKIEM, zostanie potrącony nam dodatkowy procent od transakcji. W przypadku wypłat niewielka prowizja może być naliczana, jednak nie zawsze. Wszystko zależy od banku, z którego korzystamy. To wszystko sprawia, że BLIK jest świetnym i przyszłościowym rozwiązaniem.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Kto nie płacił jeszcze blikiem neich żałuje. To łatwa i szybka forma, chyba najlepsza obecnie 🙂
ja płacę blikiem i w zasadzie tylko blikiem, bo to najszybszy sposób i jeszcze mnie nie zawiódł 🙂