Siła ukryta w małych owocach

Czarna porzeczka ma w prawdzie malutkie owoce, ale jest bogata w witaminy i ważne składniki odżywcze. Warto sięgać po porzeczkę prosto z krzaczka, a także po przetwory, które zostały z niej wykonane jak np. dżemy.

Właściwości zdrowotne czarnej porzeczki

Przede wszystkim czarna porzeczka jest źródłem witaminy C. Już 100 gram owoców pokrywa około 260% dziennego zapotrzebowania. Jest to trzy razy więcej niż w przypadku cytrusów.

Ponadto porzeczki dostarczają wiele antyoksydantów oraz flawonoidów, które mają działanie przeciw nowotworowe i wpływają na spowolnienie procesu starzenia. Owoce obniżają też poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu znacznie spada możliwość wystąpienia miażdżycy i nadciśnienia. 

Flawonoidy obecne w czarnej porzeczce działają też oczyszczająco. Ponadto w skórce owoców znajdują się antocyjany, czyli substancje antybakteryjne, a także rutyna, ułatwiająca wchłanianie się witaminy C. Ważną substancją jest kwercetyna, która przyczynia się do oczyszczania dróg moczowych. Czarne porzeczki wspomagają także pracę oczu.

Kiedy sięgać po czarną porzeczkę?

Przetwory z czarnejporzeczki

Zgodnie z tradycyjną medycyną, czarna porzeczka działa na rany, które się trudno goją. Wystarczy obłożyć je liśćmi. Ponadto owoce łagodzą podrażnienia po ukąszeniach owadów. Mają działanie antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze. Po porzeczki można też sięgać w przypadku infekcji dotyczących układu moczowego, a także dolegliwości żołądkowych. 

Przetwory z czarnej porzeczki

Czarną porzeczkę można jeść na surowo, prosto z krzaczka. Jednak bardzo popularne są także różne przetwory. Sok świetnie rozgrzewa w zimie. Można go dolać do herbaty zamiast cukru. W przypadku przeziębienia świetnym rozwiązaniem może się okazać domowa nalewka z czarnej porzeczki. Bardzo smaczne są też dżemy wykonane z tego niepozornego owocu. 

  Szybki sposób na pryszcze

Jak przygotować dżem z czarnej porzeczki?

Czarna porzeczka to idealny owoc, z którego można wykonać różne przetwory. Ma ona bardzo wyrazisty i ciekawy smak i jak wspomniano wcześniej zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Ponadto porzeczka zawiera pektynę, czyli błonnik, który sprawia, że dżemy łatwo się zagęszczają.

Jak przygotować dżem z czarnej porzeczki

Wystarczy przygotować kilogram czarnych porzeczek oraz pół kilograma cukru. Wykonanie dżemu jest bardzo proste. W pierwszej kolejności należy włożyć owoce do odpowiednio dużego, szerokiego i płaskiego rondelka. Dolać odrobinę wody (nie za dużo, tylko tyle by owoce się nie przypaliły). Przykryć i podgrzewać przez jakiś czas, aż do momentu zagotowania i odparowania. 

Kiedy porzeczki puszczą sok, trzeba odkryć naczynie i w dalszym ciągu gotować na małym ogniu, aż do momentu zmniejszenie się objętości otrzymanej masy o około 1/3. Można także odstawić masę z pieca, pozostawić do ostudzenia, a następnego dnia gotować w dalszym ciągu. 

Gdy masa porzeczkowa będzie odpowiednio gęsta, można dodać przygotowany cukier. Wtedy owoce zrobią się znów dość rzadkie i trzeba odparować jeszcze trochę wody. Trzeba często mieszać, aby nie przypalić dżemu. Jeśli masa owocowa będzie tak gęsta, że po zabraniu jej na łyżeczkę, nie od razu spłynie do rondelka, to znaczy, że można ją już nakładać do słoików. 

Szklane pojemniczki należy wcześniej dokładnie umyć i wyparzyć. Zakrętki można przetrzeć spirytusem. Po nałożeniu dżemu z porzeczek do słoików, trzeba je zakręcić i do czasu wystygnięcia odstawić wieczkami w dół. 

Dżem z czarnej porzeczki – wskazówki

Dżem z czarnej porzeczki jest bardzo prosty w przygotowaniu. Potrzebne są tylko dwa składniki: owoce i cukier. Nie ma potrzeby stosowania żelatyny, ani innych zagęszczaczy. Warto jednak pamiętać, aby owoce, z których będzie robiony dżem były bardzo dojrzałe. Naturalnie są one kwaśne, dopiero dojrzewając zyskują słodycz. Istotne jest także dokładne umycie porzeczek. Warto kiście wrzucić do miski wypełnionej zimną wodą i przemieszać. Następnie je odsączyć na większym sicie i przepłukać pod bieżącą wodą, aby mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Dla uatrakcyjnienia smaku, w momencie gotowania owoców w rondelku można dodać odrobinę wanilii i imbiru

  Przepis na dżem z gruszek

Gotowy dżem można podawać na kanapkach, z naleśnikami, czy jako dodatek do różnych deserów. Jest on zdrowszy i naturalniejszy niż gotowy produkt zakupiony w sklepie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Sandiia on Porady J8.pl

za dziecka niecierpiałam czarnej porzeczki 🙂 czerwonej zresztą też 🙂 Ale teraz wręcz uwielbiam! 🙂

by Jagna on Porady J8.pl

Dżem z czarnej porzeczki jest moim ulubionym.