Jak napisać wartościowe CV, które pomoże w znalezieniu pracy?

Każdego z nas spotyka prędzej czy później chwila w której poszukując pracy wysyłamy swoje CV do większej liczby pracodawców i zastanawiamy się dlaczego odzew jest tak niewielki. Przede wszystkim należy pamiętać, że CV ma być naszą przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej i to podczas niej trzeba naprawdę przekonać do siebie pracodawcę.

Rzadko zdarza się by ktoś zatrudniał jedynie na podstawie życiorysu, lecz bez niego możesz być pewny, iż nie dostaniesz praktycznie żadnej szansy. Jak napisać zatem dobre CV, które da Ci możliwość podjęcia pożądanej pracy?

Zadbaj o kompletne i aktualne dane w CV

Z pozoru jest to oczywiste, a w praktyce wiele osób zapomina o tym by podać kompletne dane dotyczące swojej osoby. Trzeba też stale je aktualizować w przypadku wszelkich zmian, bowiem CV przygotowane odpowiednio wcześniej może po jakimś czasie zawierać nieaktualny numer telefonu, czy maila, którego zdążyliśmy już do tego czasu zmienić. Podstawowe informacje, które muszą się znaleźć w każdym CV to:

  • Imię i nazwisko;
  • Data i najlepiej miejsce urodzenia;
  • Miejsce zamieszkania oraz pełny adres;
  • Numer telefonu – pamiętaj by był aktualny!
  • Adres e-mail – dobrze byłoby, gdyby opierał się na naszym imieniu i nazwisku lub chociaż inicjałach. Pracodawca nie będzie bowiem uważał za poważnego kandydata osoby, która wyśle adres z wykorzystanym pseudonimem czy zabawnym hasłem, a takie e-maile często wykorzystuje się jeszcze w czasach szkolnych czy na studiach.

Fotografia w CV

Fotografia do CV - jaką wybrać?

Oprócz podstawowych danych ważne jest oczywiście zdjęcie, bowiem uwiarygadnia ono nasze CV, a każdy pracodawca chce oczywiście wiedzieć z kim ma do czynienia i czy cały życiorys jest w ogóle prawdziwy – dlatego z miejsca odrzuci pewnie CV w którym nie znajdzie się zdjęcie.

Częstym błędem jest zamieszczanie natomiast w życiorysie zdjęcia z dowodu osobistego czy innego dokumentu, a wbrew pozorom nie jest to z reguły odbierane zbyt dobrze. Zdjęcie powinno być także dopasowane charakterem pod kątem instytucji czy miejsca w którym chciałbyś pracować. Jeżeli aplikujesz do banku czy innej poważnej instytucji, to przychylnym okiem będą odebrane zdjęcia na których znajdujesz się elegancko ubrany, najlepiej na jednolitym tle.

  Jakie branże będą rekrutować po koronawirusie?

Inaczej może być na przykład w przypadku animatorów czy pracy w branży sportowej, gdzie lepiej może zostać odebrane mniej formalne zdjęcie, powiązane na przykład z daną dziedziną. Przed dodaniem zdjęcia pomyśl zatem jaki profil ma miejsce ewentualnej pracy i postaraj się dobrać charakter zdjęcia pod tym właśnie kątem, tak by zainteresowało pracodawcę.

Inne kluczowe elementy dobrego CV

Na razie skupiliśmy się na rzeczach podstawowych, lecz oczywiście CV musi mieć szersze informacje o Twojej osobie, dotyczące przeszłości oraz tego jakie masz predyspozycje do danego stanowiska. W odpowiednim CV koniecznie trzeba zatem zawrzeć takie sekcje jak:

  • Wykształcenie – przede wszystkim posiadane wykształcenie wyższe, choć z reguły pisze się krótko także o ukończonym liceum. Na pewno nie ma sensu cofanie się jednak wcześniej. Należy zawrzeć informację o ukończonej uczelni, kierunku oraz specjalizacji. Raczej nie zagłębiaj się w takie szczegóły jak tytuły prac dyplomowych – chyba, że pojawia się to w wymaganiach lub aplikujesz do placówki nastawionej mocno na edukację czy badania, bowiem wtedy można tu uznać za istotną informację;
  • Języki obce – obecnie istotny punkt i pracodawcy często patrzą przychylnie na kandydatów uwzględniających tam więcej niż jeden punkt. Jeżeli posiadasz zatem choćby podstawową znajomość jakiegoś zagranicznego języka to dobrze o tym wspomnieć. W przypadku zaawansowanej znajomości mile widziane są potwierdzenia w postaci certyfikatów czy ukończonych kursów;
  • Doświadczenie – szczególnie istotne będą te punkty dotyczące bliskiej przeszłości, więc dobrze rozpocząć od ostatnich pracodawców. Uwzględnij informacje o stanowisku i pełnionych obowiązkach, a także podaj daty w obrębie których odbywałeś daną pracę. Jeżeli to możliwe to skupiaj się na konkretnych informacjach oraz wymiernych sukcesach, które osiągnąłeś, bowiem pracodawcy lubią widzieć w tej rubryce konkrety;
  • Szkolenia – jeżeli masz za sobą dodatkowe szkolenia czy kursy odnoszące się do zawodu lub umiejętności w nim potrzebnych, koniecznie wspomnij o tym w CV;
  • Działalność społeczna lub charytatywna – mając dokonania na takim polu nie zaszkodzi o tym napisać, bowiem nawet jeżeli pracodawca tego nie wymaga, to budujesz dzięki temu lepszy wizerunek swojej osoby. Może to być dodatkowy plus, gdy zaproszony zostaniesz na rozmowę kwalifikacyjną;
  • Atuty/umiejętności – nie warto pisać tutaj niczego na wyrost, lecz niektórzy pracodawcy przychylnym okiem patrzą choćby na wymienienie takich kwestii jak umiejętność pracy w zespole lub dokonywania prezentacji. W tej sekcji powinieneś też wymienić znajomość programów komputerowych (przede wszystkim pakietu Office);
  • Zainteresowania – wiele osób odnosi mylne wrażenie, że nie jest to potrzebny element CV i nie będzie on obchodził pracodawcy. Oczywiście w pierwszej kolejności liczą się doświadczenie oraz predyspozycje do stanowiska, lecz podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz z reguły przekonać osobę rekrutującą także do tego jakim jesteś człowiekiem. Wtedy właśnie pracodawca często kieruje swój wzrok na tę rubrykę Twojego CV i pyta o ewentualne pasje/hobby, by zobaczyć z kim ma tak naprawdę do czynienia. Dlatego może się to okazać niepozorny, a bardzo ważny punkt CV!
  Urlop wychowawczy (wszystko o urlopie wychowawczym)

Odpowiedni układ CV

Jaki powinien być układ CV?

Pamiętaj o tym, że pracodawca otrzymuje przeważnie kilka lub kilkanaście zgłoszeń, więc co naturalne nie czyta dokładnie wszystkich otrzymanych dokumentów. Dlatego istotny jest układ naszego CV, by to co interesuje osobę rekrutującą w pierwszej kolejności – było na początku. Sprawdzone rozwiązanie to zdjęcie i kolumna z podstawowymi danymi w lewej górnej części strony oraz szersza kolumna od centralnej jej części do końca strony, którą zaczynamy od doświadczenia oraz wykształcenia.

To są elementy na które pracodawca patrzy na początku i na podstawie których zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne – pozostałe rubryki będzie często przeglądał dopiero podczas takiego spotkania i z tego względu warto uwzględniać takie działy jak zainteresowania czy umiejętności.

Jakie powinno być dobre CV?

Przede wszystkim konkretne – pracodawcy nie przepadają za potocznym „laniem wody” oraz przesadną ilością informacji. Patrzą oni na to co ich interesuje i jeśli opakowane jest to zbyteczną ilością nieważnych z ich perspektywy wiadomości, to szybko zrezygnują z takiego kandydata. Objętościowo warto zmieścić się na jednej stronie A4, bowiem w procesie rekrutacji wątpliwe jest to by ktokolwiek przeczytał większy dokument. Oprócz tego ważne jest to by CV było kompletne (zawierało wszystkie wcześniej wymienione elementy) oraz bez błędów – uważaj na literówki, bowiem od razu zrażą one osobę przeglądającą CV i spiszą Cię na straty. Wreszcie dobre CV powinno być estetyczne, ale przykuwać jednocześnie uwagę.

Nie powinno się przesadzać z kolorami, lecz wykorzystanie ich do podkreślenia głównych sekcji CV może być dobrym rozwiązaniem, podobnie jak kolorowy pasek okalający odpowiednie kolumny. Nie sprawi to wrażenia przesytu i zaburzenia estetyki, ale zwróci uwagę pracodawcy o wiele bardziej niż zwykły czarny tekst na białym tle.

  Pomysły na biznes 2020

Dopasuj CV do stanowiska o które się ubiegasz

Częstym błędem jest przygotowanie jednego, uniwersalnego CV, które wysyłamy w odpowiedzi na każde zgłoszenie.

W takim przypadku nie ma co się dziwić, jeżeli odzew na nasze zgłoszenia będzie praktycznie zerowy. Pracodawcy poszukują bowiem osób ewidentnie zainteresowanych danym stanowiskiem oraz firmą. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie zatem ogólnego szablonu z najważniejszymi danymi oraz modyfikowanie poszczególnych sekcji CV pod kątem danego zgłoszenia. Podkreśl te elementy doświadczenia czy umiejętności, które mogą się okazać najważniejsze i uwypuklij atuty, które potrzebne będą na tym konkretnym stanowisku.

Sprytnym rozwiązaniem może też być wstawienie krótkiej informacji z potwierdzeniem stanowiska, o które się ubiegasz – wtedy nie pozostawisz już pracodawcy żadnych wątpliwości, iż piszesz CV specjalnie z myślą o nim. ***

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Olek on Porady J8.pl

artykuł przydatny zwłaszcza w obecnych "wirusowych" czasach kiedy koronawirus troche namieszał na rynku pracy...

by Ilka on Porady J8.pl

teraz to pracodawca prosi pracownika a nie na odwrót 😀

by Dobre on Porady J8.pl

właśnie takiego poradnika o CV szukałam 🙂

by Marek on Porady J8.pl

dobrym CV można się wyróżnić z tłumu innych

by Anka on Porady J8.pl
Suepr poradnik!

O wielu rzeczach człowiek nie ma pojęcia tworząc CV... zwłaszcza to pierwsze